Zprávy z jižních Čech
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Zima s teplotami nad nulou dělá starosti rybářům. Rybám neprospívá, což se může odrazit na produkci

Teplé počasí v zimě rybám škodí. Kvůli němu přerušily odpočinek. To je vysiluje a navíc jsou i snadnou kořistí pro kormorány, kteří na nezamrzlých rybnících znovu rybářům působí velké škody.

02:05

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Dnes 02:03

Přeplavat symbolicky kanál La Manche se během února snaží týmy seniorů po celém Česku

Po celý únor se budou týmy seniorů v celém Česku snažit překonat svůj kanál La Manche, tedy 34 kilometrů. K výzvě ve štafetovém plavání se každoročně připojují i senioři v Prachaticích. Loni tady společně symbolicky přeplavali La Manche hned několikrát.

Dnes 02:29

Ve vimperské radnici zedníci objevili tajemnou komnatu. Brzy by měla sloužit návštěvníkům

Nové turistické lákadlo bude mít Vimperk na Prachaticku – tajemnou komnatu, kterou objevili dělníci po probourání zazděných dveří při rekonstrukci radnice. Město tam chce pořádat tvořivé dílny, které přiblíží místní historii, sklářství nebo knihtisk.

Dnes 02:18

Obědy a svačiny v některých školních jídelnách budou dražší. Umožnila to novelizovaná vyhláška

Se zdražením obědů a svačin ve školních jídelnách musí nově počítat někteří rodiče. Stravovací zařízení mohla od února navýšit cenu díky novelizované vyhlášce ministerstva školství. Na jihu Čech to udělaly jen některé školní jídelny, zdražení je navíc minimální. Většina rodičů se proto nemusí obávat, že by citelně zasáhlo rodinný rozpočet.

Včera 00:18

Kyberkriminalita a nedostatek zaměstnanců, to jsou v současnosti největší problémy jihočeské policie

Téměř dvojnásobně v Jihočeském kraji meziročně vzrostl počet případů takzvané kyberkriminality. Policisté jich v roce 2022 evidovali přes 900. Situace kopíruje celorepublikový trend. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnilo krajské policejní ředitelství.

Včera 02:26

Čistíren odpadních vod u Orlíku přibývá. K tomu, aby z nádrže zmizely sinice, to ale stále nestačí

Zhruba 330 tun čistého fosforu ročně přiteče podle posledních výzkumů do Orlické přehrady. Kvůli tomu se během letních měsíců přemnoží sinice a na mnoha místech je koupání v nádrži zdravotním rizikem. Většině obcí z nejbližšího okolí se za posledních 15 let podařilo vybudovat vlastní čistírnu odpadních vod. Stále ale existují takové, které ji nemají, třeba Albrechtice nad Vltavou.

Před dvěma dny 02:30

Bleší trh a spousta pěny. Nevšední bylo předávání pololetního vysvědčení v Cehnicích

Úplně poprvé v životě dostali prvňáčci na základních školách vysvědčení. Sice zatím jen pololetní, ale to neubralo na výjimečnosti. Důvod k obavám nemuseli mít malí žáci v Cehnicích na Strakonicku. První půlrok školní docházky zvládli skvěle, a tak dostali všichni dobré známky.

Před dvěma dny 03:26

Oblečení začala šít doma v obýváku. Teď zaměstnává sto lidí a našla partnera, který firmu posune dál

Textilní firmu Unuodesign, která vyrábí dětské oblečení a prodává látky, založila Petra Plemlová z Tábora doma v obývacím pokoji, když po nemoci manžela musela sama uživit čtyři děti. Teď má roční obrat v desítkách milionů korun a chce podnik posunout dál. Našla investiční fond, který má získat majetkový podíl 70 procent.

Před dvěma dny 03:15

Uprostřed klidné osady Hory u Lipna má vzniknout parkoviště pro karavany. Místní jsou proti

Obyvatelé i chataři se snaží zabránit výstavbě karavanových stání v osadě Hory u Horní Plané na Českokrumlovsku. Obávají se hluku, zvýšené dopravy i dopadů na životní prostředí. Petici podepsalo přes 250 lidí. Podle investora se ale místo bude využívat jen pro krátkodobá stání a vliv na místní bude minimální.

Před třemi dny 02:14

Zájem o fotovoltaiku se za dva roky zvýšil čtrnáctkrát. O vlastní výrobu elektřiny usilují i města

Obrovský nárůst zájmu o instalaci fotovoltaických elektráren evidují energetici. Za dva roky se na území spravovaném EG.D zvýšil čtrnáctkrát. Navíc by se mělo zjednodušit povolování staveb obnovitelných zdrojů.

Před třemi dny 02:35

Kavárna, kurty na volejbal i hřiště pro děti mají vyrůst za křižovatkou Diamant v Budějovicích

Vybudování nového letního volnočasového areálu je jednou z hlavních priorit vedení Českých Budějovic pro tento rok. Vyrůst má za křižovatkou Diamant na levém břehu řeky Vltavy u cyklostezky, která vede do Českého Vrbného. Naváže na přístup k vodě a mola, která tam město vybudovalo už dříve. Radnice chce první část areálu otevřít už letos.