• Podcasty
  • Zprávy pro Královéhradecký kraj
Zprávy pro Královéhradecký kraj
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Zima je sice ještě daleko, ale lyžařské školy v Krkonoších už začínají shánět instruktory na sezónu

Sociální sítě, úřad práce, inzeráty v médií. Tam všude shání krkonošské lyžařské školy instruktory na nadcházející sezónu. Ta je sice ještě daleko, jenže velká část provozovatelů lyžařských škol se obává, že zájemců o tuto práci bude málo. Poptávka je prý zatím mizivá.

01:48

Zprávy pro Královéhradecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a východu Čech.

Web

Včera 01:42

Několik dobrovolníků ze zemí Evropy přijelo do Náchoda pomáhat českým dětem s výukou cizích jazyků

Do Náchoda přijela skupina zahraničních studentů, pomohou českým dětem s výukou cizích jazyků. Zůstanou u nás celý rok. Dobrovolníci z různých zemí přijíždějí do Náchoda pravidelně, letos jich je ale výrazně méně než dříve.

Včera 01:59

Ukrajinské učitelky se u nás začaly intenzivně učit česky, aby mohly začít znovu pracovat s dětmi

Ukrajinské pedagožky, které uprchly před válkou, se chtějí v Česku co nejdřív vrátit ke své profesi. Aby mohly pracovat s dětmi - a to i s těmi českými - musí se pochopitelně domluvit česky. Kursy češtiny pro ukrajinské pedagogy pořádá v Hradci Králové tamní diecézní charita - a zájem je velký.

Včera 02:09

S vysokými náklady na energie se potýkají také univerzity. Někde v rámci úspor omezují stipendia

Zdražování energií doléhá i na vysoké školy, i ty se tak snaží šetřit nejrůznějšími způsoby. Například Filozofická fakulta Univerzity Karlovy snížila doktorandská stipendia ze třinácti tisíc na deset a půl tisíce korun měsíčně. Jak a jestli vůbec nějak upravují výši stipendií univerzita a fakulty v Hradci Králové, to zjišťoval reportér Jakub Vik.

Před dvěma dny 02:53

Obyvatelé vesnic na Jičínsku a Náchodsku přijdou o mobilní poštu, služba se teď přesouvá jinam

Do malých obcí napříč republikou už dva roky jezdí pojízdné přepážky České pošty. Nabízí podobné služby jako kamenné pobočky. Z Královéhradeckého kraje teď minimálně dočasně mizí, do včerejška zajížděla do několika vesnic na Jičínsku a Náchodsku. Nově je ale státní podnik přesunuje jinam. Důvody zjišťoval reportér Václav Plecháček.

Před třemi dny 02:35

Organizace Pferda, která zaměstnává klienty s mentálním a duševním onemocnění, se obává budoucnosti

Nezisková organizace Pferda z Náchoda a Rychnova nad Kněžnou se kvůli zdražování energií a potravin obává budoucnosti. V současné době zaměstnává 70 lidí s mentálním a duševním onemocněním, dalších 80 klientů pracuje ve službách. A právě oni mají jen malé šance uspět na běžném trhu práce.

Před čtyřmi dny 03:44

V Hradci Králové by mohla vzniknout pětikoalice, v opozici by byly ANO a SPD

Volby do hradeckého zastupitelstva s náskokem ovládlo hnutí ANO. Své zastupitele tam bude mít celkem 7 uskupení. Některá už začala jednat o novém složení vedení města.

Před pěti dny 02:12

Zajímavé historické pokrývky hlavy získalo od lidí do svých sbírek Muzeum Podkrkonoší v Trutnově

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově téměř s každou výstavou obohacuje své sbírky o nové předměty. Jde o věci, které přinášejí lidé ze svých domovů jako něco, co už nepotřebují a třeba by jinak takový exponát skončil mezi odpadky. A to by podle muzejníků byla škoda.

Před pěti dny 02:03

Evropský týden mobility přiblížil lidem alternativní možnosti ekologické osobní dopravy po městě

Zkusit jízdu na elektrokole, otestovat si znalosti z bezpečnosti provozu na silnici nebo prozkoumat moderní vozy hromadné dopravy mohli lidé při Evropském týdnu mobility. Ten má podpořit udržitelné formy dopravy a snížit množství aut v centech měst. Do akce se zapojil i Hradec Králové.

Před šesti dny 00:26

Hradec Králové poslal další peníze na Ukrajinu, partnerskému Černihivu přispěje na opravu školky

Radnice v Hradci Králové odeslala další peníze na pomoc partnerskému ukrajinskému městu Černihiv. Tentokrát šlo o 300 tisíc korun. Peníze půjdou na opravu oken ve válkou poškozených mateřských školách.

Před šesti dny 00:22

Náchodská nemocnice očkuje proti koronaviru posilující dávkou zaměřenou na podvariantu BA.1

Oblastní nemocnice Náchod od pátku 23. září nabízí zájemcům očkování proti koronaviru posilující dávkou zaměřenou na subvariantu Omikron BA.1. Zájemci se můžou objednávat přes centrální registrační systém, přijít je ale možné i bez předchozí rezervace.