26. srpen 2021

Poslechněte si podcast: Zhoubné nádory krku a hlavy. Jak můžeme snížit riziko tohoto onemocnění?

S primářem ORL Nemocnice v Novém Jičíně Jakubem Syrovátkou probereme zhoubné nádory krku a hlavy. Zeptáme se jej nejen na diagnostiku a léčbu, ale i na to, jak můžeme my sami riziko tohoto onemocnění snížit.

30:23

Lékárna

Vydává: Český rozhlas

Magazín o zdraví a zdravém životním stylu.

Web

Před dvěma dny 28:16

Slunce dává důležitý vitamin, současně ale škodí, připomíná dermatoložka Zajícová

Léto je spojeno s pobytem na sluníčku, které nám dodává vitamín D. Může ale i škodit. Jak? Na to jsme se ptali dermatoložky Sylvy Zajícové.

Před týdnem 24:32

Onemocnění a poruchy štítné žlázy se můžou projevovat i únavou nebo suchou kůží

Únava, suchá kůže, výrazná změna hmotnosti nebo také zimomřivost a poruchy spánku. Tak se může projevovat onemocnění štítné žlázy. Ta totiž produkuje životně důležité hormony, jejichž absence nebo nadbytek má různé projevy.

Před 2 týdny 21:29

Úrazy páteře. Jak jsou lékaři schopni taková poranění léčit

Pády z kola a elektrických koloběžek, autonehody i skoky do vody - to je jen částečný výčet aktivit, kvůli kterým řada lidí končí v péči specialistů s vážnými úrazy páteře a míchy.

Před 3 týdny 25:28

Kognitivní neboli poznávací funkce člověka a jejich poruchy

Paměť, schopnost soustředit se, vyjadřovat se, učit se, ale také pohotově se rozhodovat, orientovat a plánovat. To patří k věcem, bez kterých se v každodenním životě neobejdeme.

2. červen 2022 22:19

Co by vám určitě nemělo chybět v cestovní lékárničce

Chystáte se na dovolenou? Pak určitě nezapomeňte přibalit i cestovní lékárničku! Co by v ní určitě nemělo chybět, poradí Helena Bačová, specialistka rozvoje lékáren Agel.

26. květen 2022 25:50

Jak poznat, že naše ledviny nejsou v pořádku

Jak poznáme, že naše ledviny nejsou v pořádku? Proč pacienti často do ordinace přicházejí, až když jim ledviny selhávají? A také jak se dají nemoci ledvin léčit? Tyto a další otázky zodpoví Iveta Dudková, vedoucí lékařka Dializačního střediska B.Braun v Ostravě-Vítkovicích.

19. květen 2022 22:05

Trvalá korekce očních vad, například v podobě laserových operací

Nosíte brýle nebo kontaktní čočky a rádi byste dobře viděli i bez nich? Lékařka oční kliniky Lexum v Ostravě Iva Krejčí poradí, jaké moderní možnosti korekce zraku máme v různém věku našeho života.

12. květen 2022 25:32

Jak na potíže s trávením, poradí specialista Petr Fojtík

Trápí vás potíže s trávením? Musíte v konzumaci potravin doslova kličkovat a řešíte potravinové intolerance? Co to vlastně je a jak takové omezení mění člověku běžný stravovací režim? I na vaše otázky odpovídá Petr Fojtík z Centra péče o zažívací trakt Nemocnice AGEL v Ostravě-Vítkovicích.

5. květen 2022 26:34

Od banalit až po ohrožení života. Co všechno může znamenat bolest na hrudi

Nevysvětlitelná bolest na hrudi může znamenat mnohé, Od banálních problémů až po život ohrožující stav vyžadující okamžitou lékařskou pomoc. Lékař interního oddělení frýdecko-místecké nemocnice Drahoslav Hreňo nám vysvětlí možné příčiny těchto obtíží i možnosti jejich neinvazivní diagnostiky.

28. duben 2022 23:51

Obezita u dětí. Jak jí předcházet a jak dětem s kily navíc podat pomocnou ruku

Nadváha a obezita u nás netrápí jen značnou část dospělé, ale i dětské populace. O tom, jak obezitě u dětí předcházet, ale také jak dětem s kily navíc podat pomocnou ruku, jsme hovořili s primářem Dětského oddělení Vítkovické nemocnice Janem Boženským.