Ranní host
31. květen 2021

Poslechněte si podcast: Ženy přestaly v pandemii chodit na preventivní prohlídky prsu. Optimální interval je do 30 měsíců, říká lékařka Lívia Večeřová

Ranním hostem Rádia Z byla vedoucí mamodiagnostického centra Fakultní nemocnice Bulovka Lívia Večeřová. „Během první vlny koronaviru nesměly být žádné prevence. Teď nás to dobíhá. Chodí ženy, které mají nádory v prsu větších rozměrů. Důvodem je to, že se ženy bály chodit jít do nemocnice na preventivní prohlídku i poté, co už byly povolené,“ říká lékařka. Doporučovaný dvouletý interval pravidelných preventivních prohlídek si podle Večeřové řada žen během pandemie prodloužila na tři i více let. Podle studie, kterou provedlo mamodiagnostické centrum Fakultní nemocnice Bulovka, je přitom optimální interval pro preventivní vyšetření do 30 měsíců. Pokud je interval delší, stoupá rizikovost výskytu nádoru v prsu větších rozměrů. A k tomu právě během pandemie došlo. Pozdější odhalení nádoru může vést k tomu, že budou postiženy i další orgány. V takovém případě je léčba proto komplikovanější. Přistoupit se musí k chemoterapii. Moderátorka Petra Květová Pšeničná se Večeřové ptala také na samovyšetření. To podle lékařky ženy v Česku také podceňují. Pokud má žena genetické predispozice, měla by s prevencí začít už ve 25 letech. Od tohoto věku by ženy měly začít pravidelně docházet na preventivní prohlídky. Střídat by se přitom měly kontroly magnetickou rezonancí, ultrazvukem a mamografií. „Ultrazvukové vyšetření je výborná prevence. Jsem naprosto nadšená z toho, že většina mladých žen je zodpovědná a před plánovanou graviditou přijdou nejdřív na vyšetření prsu, aby zjistily, jestli nemají v prsu ložiskovou změnu. To je nesmírně důležité,“ dodává Večeřová. 

13:13

Ranní host

Vydává: Rádio Z

Rozhovory se zajímavými lidmi na aktuální téma na Rádiu Z.

Web

Dnes 15:48

Komunikace mezi školkami a rodiči není kvalitní, říká zakladatelka Twigsee Vanda Seidelová

Chtěla pouze vědět, jak se měl syn ve školce a rozvíjet jeho nová poznání. Aby zjistila, co se ve školce děje, vymyslela aplikaci Twigsee aneb Školka v kapse, kterou využívají i například v Africe. Zakladatelka Twigsee Vanda Seidlová byla ranním hostem na Rádiu ZET. 

Včera 16:26

Stát by měl legislativně ukotvit statut pečujících, říká Martina Chmelová

„Ze statistik vyplývá, že nejčastěji pečujeme o seniory. Potřebujeme odlišit to, když jdeme jednou týdně babičce nakoupit a to, když se staráme mnohem rozsáhleji,“ říká psychoterapeutka Martina Chmelová z organizace Alfa Human Service, která byla ranním hostem na Rádiu ZET. „Když se budeme dívat na péči o dospělé nebo seniory, doporučila bych se obrátit na sociální pracovnice nebo sociální odbory,“ pokračuje Martina Chmelová.

Před dvěma dny 16:32

Vzteklina se u nás pořád vyskytuje u netopýrů, říká veterinář David Modrý

Ačkoliv má Česko od roku 2004 status vztekliny prosté země, její stoprocentní vymýcení se podle veterináře stále nepodařilo. „Vzteklina je onemocnění, které se u nás už nevyskytuje u šelem, ale stále se vyskytuje například u netopýrů. V sousedních zemích jako Polsko a Slovensko se objevuje, takže je potřeba mít se na pozoru,” varuje veterinář a parazitolog David Modrý, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před pěti dny 17:45

Pro spoustu lidí marketing rovná se reklama. Ta je ale až to poslední, říká marketér Tomáš Vacek

Marketingu se věnuje už čtvrt století. „Před pětadvaceti lety byl marketing v některých věcech o něčem jiném, ale v některých věcech je pořád o tom samém. Pořád je to o zákazníkovi, jeho potřebách, o tom, co se mu líbí, a jakým způsobem mu to prodat. Klíčový je obsah, kreativita. Na tom se nic nezměnilo,” vyjmenovává Tomáš Vacek, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před šesti dny 15:23

Oftalmolog Ivan Fišer: Existuje spousta zajímavých chorob, které se snaží připravit pacienty o zrak

„Staráme se o to, co je v oku vzadu vevnitř za čočkou. Pečujeme o sklivec a sítnici,” říká primář oftalmologie Ivan Fišer, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. „Náš velký pomocník je laser. Dokáže přivařit odchlípenou sítnici, zavařit různé díry či trhliny v sítnici nebo může bránit v rozvoji nežádoucích biochemických faktorů působících další komplikace.” 

Před týdnem 15:11

Nesouhlasím s českým vkusem, říká designérka pořadu Jak se staví sen Martina Pištěláková

Bytová designérka Martina Pištěláková radí skrze svůj YouTubový kanál Ladíme bydlení s Martinou s vybavením interiéru a příslušenstvím. Zároveň je součástí pořadu Jak se staví sen. „V Čechách je nastavený vkus, s kterým nesouhlasím. Myslím si, že se to dá dělat tisíckrát lépe,” říká bytová designérka Martina Pištěláková.

Před týdnem 15:36

Rozvíjíme metody analýzy volné DNA pro využití v neinvazivní prenatální diagnostice, říká doktorka přírodních věd Marie Korabečná

To, že uvnitř buněk máme DNA, je obecně známá věc. Ale že máme volnou DNA, například v plazmě, moc lidí netuší. Na vývoji laboratorních metod a studiu volné DNA se specializuje doktorka přírodních věd Marie Korabečná, která byla ranním hostem Rádia ZET.

Před týdnem 15:48

Radioaktivita je všude kolem nás, ať si to chceme připustit nebo ne, říká Jan Kučera z Ústavu jaderné fyziky

„Jsme ozářeni všichni. Ozařujeme se přirozeným radioaktivním zdrojem draslíku 40, který je všude ve zdech, ve dřevě, koluje v naší krvi, ale na to jsme si během existence lidstva zvykli a přizpůsobili se tomu,” říká Jan Kučera z Ústavu jaderné fyziky, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. „Některá uhlí můžou obsahovat vysoké koncentrace uranu, třeba v Podkrkonoší se vyskytují taková ložiska. Uhlí odsud se nespaluje. Radioaktivita je všude kolem nás, ať si to chceme připustit nebo ne.” 

Před týdnem 23:48

František Kotleta: Příležitost dvoustého výročí narození Mendela je hrozně inspirativní

V rámci oslav dvoustého výročí narození Johanna Gregora Mendela letos vyšla antologie Zákon genu. „Oslovili jsme nejlepší autory české sci-fi, aby přemýšleli, jak genetika ovlivní společnost. To nás totiž může všechny inspirovat,” říká editor knihy Leoš Kyša alias František Kotleta, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. „Příležitost dvoustého výročí narození Johanna Gregora Mendela, jednoho z nejvýznamnějších světových vědců, je hrozně inspirativní pro to, zabývat se genetikou a tím, jak ovlivní společnost.” 

Před 2 týdny 15:56

Imunita se musí cvičit a stres jí nepomáhá, říká lékař Cyril Mucha

Během covidové pandemie jsme se chránili rouškami. To ale způsobilo obecné oslabení imunity. ,,Imunitní systém potřebuje vjemy a podněty, aby se neustále cvičil a dokázal bojovat s nemocemi,” říká lékař Cyril Mucha, který byl ranním hostem na Rádiu ZET.