• Podcasty
  • Zápisník zahraničních zpravodajů
Zápisník zahraničních zpravodajů
22. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Ženský, mužský nebo smíšený – z londýnských rybníků si můžete vybrat. Mají jich tam skoro čtyřicet

Letní teploty v posledních letech lámou historické rekordy. Ve velkých městech lidé před vedrem nejčastěji unikají do klimatizovaných budov. V Londýně ale existuje jedna možnost, jak najít přírodní osvěžení, které byste nejspíš v jedné z největších evropských metropolí nečekali, a tou je rybník.

03:05

Zápisník zahraničních zpravodajů

Vydává: Český rozhlas

Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety.

Web

Před čtyřmi dny 13:25

Práce reportéra se v USA a Evropě výrazně liší. Ale lidé jsou otevření, srovnává zpravodaj Balucha

V Zápisníku zahraničních zpravodajů nově vysíláme speciální vydání, ve kterém se nepravidelně jednou za pár týdnů či měsíců věnujeme některému z našich zahraničních zpravodajů. Tentokrát přišla řada na Martina Baluchu, který v současnosti působí ve Francii. Ale jako reportér byl i ve Spojených státech a dalších zemí Evropy.

Před šesti dny 03:39

Vinnetou emoce v Americe nevyvolává. Obecně ale romantizace kultury původních obyvatel nepomáhá

Nedávné rozhodnutí společnosti Ravensburger raději stáhnout z trhu dvě nové dětské knihy s fiktivním indiánským hrdinou vyvolalo emoce v Německu, ale i v Česku. K tomu se přidala informace, že jedna z veřejnoprávních stanic ARD už nebude nakupovat licence k vysílání původní série filmů o Vinnetouovi z 60. let. Co si o podobných fiktivních příbězích zobrazujících jejich kulturu a dějiny myslí sami původní Američané, kterých se tato debata především týká?

Před týdnem 03:25

„Izjum, město opravdových emocí“, před válkou hloubku reklamního sloganu nemohl nikdo ani tušit

Východoukrajinské město Izjum bylo před válkou oblíbenou zastávkou těch, kdo Charkovskou oblastí projížděli. Vyvýšená poloha ale lákala také ruské okupanty, kteří si v Izjumu na jaře zřídili svou vojenskou základnu. Teď už je Izjum zase pod ukrajinskou vlajkou. Život se tam ale vrací jen pomalu.

Před týdnem 03:55

Nejlepší švestková povidla se dělají tradičně a poctivě. A míchají se kišou

Z kopců kolem Španie Doliny dřív lidé dobývali měděnou rudu. I v tamní vodě bylo tolik ušlechtilého kovu, že předměty ponořené do potoka brzy pokryla vrstva drahé mědi. Několik takových alchymisticky přeměněných misek najdete ve zdejším muzeu. Dnes podzemí slouží už jen turistům, místní hory ale vydávají jiné bohatství. Na špaňodolinských stráních bohatě rostou modrofialové švestky. Závěrem léta tak lidé přijíždějí hlavně za tradičně připravovanými povidly.

Před týdnem 03:47

Zalistujte si ve středověkém hradu v přístavu Dieppe, je kronikou města. Stále vydává tajemství

Bitvy s Angličany a s Nizozemci, Velkou francouzskou revoluci i obě světové války. Středověký hrad ve francouzském přístavním městě Dieppe toho pamatuje skutečně hodně a vlastně nikdy nezůstal stejný. Napříč staletími se přestavoval, modernizoval a měnil podle vývoje zbraní, válečné strategie i potřeb města.

Před týdnem 03:47

Umíte dobře německy a francouzsky? I pokud ano, alsaštině porozumíte jen stěží

Alsasko bývalo turbulentní částí Evropy, o kterou se staletí přetahovaly Německo s Francií. Region Alsasko leží na jihovýchodě Francie, ke které patří od roku 1945. Je to místo, kde se stýkají a mísí dvě kultury a dva jazyky. Proto se i jeho regionální metropole Štrasburk stala jako symbol usmíření mezi Němci a Francouzi sídlem Evropského parlamentu.

Před 2 týdny 03:17

Charkovský palác zažil hned několik útoků ruské armády. Vidět pozůstatky je pro silné povahy

Jednou z prvních budov, kterou ruská armáda těžce zasáhla na počátku invaze na Ukrajinu, byl palác oblastní správy a sídlo parlamentu Charkovské oblasti. Impozantní budova se ale terčem útoku stala několikrát. Vidět, jak to vevnitř vypadá je jen pro silnější povahy.

Před 2 týdny 03:24

Karel Čapek a J. A.Komenský zdobí zeď v nizozemské Bredě. Město murálů má nový s českou tematikou

Nizozemské město Breda v posledních letech získalo věhlas díky tamní galerii v ulicích. Lokální i zahraniční umělci tam vytvořili už přes 140 velkoformátových maleb přímo na stěnách domů. Přibyla teď mezi ně i jedna od českého výtvarníka Patrik Antczaka. Na zdi u tamního gymnázia spolu se studenty vytvořil fantaskní malbu s motivem Karla Čapka.

Před 2 týdny 03:23

Německou obec Feldheim vzrůstající ceny energií neděsí. Vyrábí si je sama a delegace se tam hrnou

Zatímco většina Evropanů má obavy, na kolik je letos v zimě vyjdou energie, jedna vesnice kousek za Berlínem nic takového neřeší. Obec Feldheim si dokáže všechnu energii vyrobit sama a účty za topení ani za proud jí tak ani neporostou.

Před 2 týdny 03:33

Největší keňská skládka Dandora dnes živí asi pět tisíc lidí. Končí tam i textil z Evropy

Skládka na předměstí Dandora severovýchodně od centra keňského hlavního města vznikla v 70. letech z prostředků Světové banky. Do dnešních dní se ale rozrostla do obřích rozměrů. Stala se největší skládkou v Keni a jednou z největších v Africe. Objem odpadků v ní několikanásobně překonal původní plán. Zdaleka na ní nekončí pouze keňský odpad.