Omeletky
3. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Ženich nevěstu skoro skalpoval. Omeletky Haliny Pawlowské o svatbách

Téma dnešních Omeletek jsou svatby. Třeba ženich Tomáš z Havířova své snoubence Betynce při polibku sundal závoj tak nešikovně, že jí sundal i sponu na závoj, i příčesek, vlastně ji skalpoval… A jeho nový tchán na celý kostel hlasitě vzdychl: „Říkal jsem, že je to blbec!“ V Omeletkách ještě uslyšíte další humorné příběhy ze svatby, povídku Stanislava Jugy Předvánoční obřad – zabijačka. A Halina Pawlowská prozradí recept na svatební tvarohové koláčky.

32:52

Omeletky

Vydává: Český rozhlas

Víkendová popolední show s Halinou Pawlowskou. Pořad, který chutná.

Web

Před čtyřmi dny 28:44

Otec mě trénoval být sama doma. Dostala jsem hysterický záchvat. Omeletky Haliny Pawlowské o samotě

Omeletky jsou dnes naplněné samotou. Když mi bylo asi sedm, tak se otec rozhodl, že se musím naučit existovat sama doma. Šel na chvíli pryč, zazvonil a já se podle jeho návodu zeptala: “Kdo je tam?“ A otec řekl: “Tvůj vrah!“ Nechtěla jsem ho pustit, a dostala jsem hysterický záchvat. Podotýkám, že od té doby jsem nikdy nebyla sama doma! V Omeletkách uslyšíte povídku Kateřiny Klímové Jednoduchost. Halina Pawlowská přečte svoji povídku Těšení a přidá recept na jablečný koláč.

Před pěti dny 27:03

„Museli jsme v tělocvičném úboru běhat centrem Prahy.“ Omeletky Haliny Pawlowské o běhu

V Omeletkách budeme běhat. Jako malá jsem v běhu vítězila. Jakmile mi narostly vnady a všechno ostatní, už jsem jen funěla. Učitelka nás nutila, běhat v centru v tělocvičném úboru. Jednou nás ale na ulici zahlédl ředitel, úplně se vyděsil a běh centrem zakázal. O filmech, ve kterých se běhá, si budeme povídat s Vaškem Šandou. Uslyšíte povídku od Stanislava Jugy Jak nás (z)ničila staroslověnská Anča. A Halina Pawlowská přidá recept na krůtí prsa na zelenině.

Před týdnem 25:24

„Hřib satan ateistům neublíží.“ Omeletky Haliny Pawlowské o výškách

Tématem Omeletek je výška. Na svého otce jsem zvyšovala hlas málokdy. Třeba když jednou přišel z hub a začal do smaženice krájet vysloveně podezřelý exemplář. „To je hřib!" zaburácel otec hrdě. Podívala jsem se zblízka a zařvala jsem: „Tati, to je satan! Jedovatej satan!" Otec nedokázal prohrát. Vteřinu mlčel a pak pravil: „Ateistům neublíží!" V Omeletkách ještě uslyšíte povídku Jany Lebedové Psí život a Halina Pawlowská přidá recept na zelňačku.

Před týdnem 27:21

„Od čtyř let jsem recitovala básně Tarase Ševčenka.“ Omeletky Haliny Pawlowské o rolích

V Omeletkách se dnes bavíme o rolích. Když mi byly asi čtyři, otec se chlubil před rodáky, jak mne skvěle naučil ukrajinštinu. Musela jsem recitovat básně. Většinou od Tarase Ševčenka. Měla jsem docela slabý hlas, ale zachránil mne pěvec Eduard Haken, který na ukrajinských večírcích vystupoval. Otci říkal, že mám moc pěkný hlas a tvrdil, že budu herečka! Na role se zeptáme Vaška Šandy a uslyšíte povídku Olgy Kittnarové Kdo se směje naposled, platí i v krajině sněhem zaváté.

Před 2 týdny 23:38

Jsem odborník na fatální přeřeky. Omeletky Haliny Pawlowské o řeči

Tématem Omeletek je dnes řeč. Považuji se za odborníka na fatální přeřeky. Kdysi jsme potřebovali vymalovat. Já jsem volala do firmy a pravila jsem: „Tady Halina Pawlowská, já bych si chtěla objednat milování!“ Víte, že nejkratší filmová kritika byla otištěna v Anglii. Flm se jmenoval Strašný večer a kritik ho komentoval jediným slovem: “Opravdu.“ V Omeletkách ještě uslyšíte povídku Karla Vojtěchovského Staří páni. A Halina Pawlowská přidá recept na dezert Crumble.

Před 2 týdny 31:40

Naše štěně vypadá jako použitý mop bez násady. Omeletky Haliny Pawlowské o mazlíčcích

Tématem Omeletek jsou dnes domácí mazlíčci. Máme totiž doma nové štěňátko. Jmenuje se Tortilla a je to fenka španělského vodního psa. Představte si ho tak, že na zemi leží použitý mop bez násady. Podle smlouvy nesmím pejska nikomu dát ani prodat, vždy ho jen vrátit chovateli, aby bylo jisté, že se mu vždycky bude dařit moc hezky. V Omeletkách ještě uslyšíte povídku Evy Placrové s názvem Shrnutí Vánoc. Zavoláme Vaškovi Šandovi a Halina Pawlowská přidá recept na fazolačku.

Před 3 týdny 25:30

Tatínkova zásada? Příbuzní mají vozit dárky! Omeletky Haliny Pawlowské o zásadách

V Omeletkách probereme zásady. Můj tatínek měl zásadu, že když k nám přijíždí členové rodiny ze Zakarpatské Ukrajiny, měli by vozit nějaké dárky. Jednou mi přivezli hezký kožíšek. Ušili ho však na holčičku o deset centimetrů vyšší a o pět kilo lehčí. Kožich jsem měla na paty a z dálky připomínala kance. Halina Pawlowská v Omeletkách přečte dopis posluchačky Ivany Bogarové a přidá i recept na pečené vepřové koleno.

Před 3 týdny 26:21

Moje šnečí ulita trefila Michaila Gorbačova. Omeletky Haliny Pawlowské o bilancování

V Omeletkách budeme bilancovat, a vzpomínat na Vánoce. Tatínek chodíval na šneky. Já je jedla poprvé v Paříži asi v roce 1992. Ulita mi z kleští vyklouzla, a vylétla k pánovi o dva stoly dál. Jako zeď se před něj postavili čtyři ozbrojení muži. Já strnula se šnečím tělíčkem na vidličce. Vše se nakonec vysvětlilo. Ulita trefila do hlavy Michaila Gorbačova. Že ho střelí Češka šnekem, nikoho nenapadlo… V Omeletkách ještě uslyšíte povídku Jiřího Čutky Silvestr je samá legrace.

1. leden 2023 25:38

Na vánoční nepořádek na Nový rok zapomeňte! Omeletky Haliny Pawlowské o nových začátcích

Tématem Omeletek jsou dnes nové začátky. A jestli jste si dali předsevzetí, že budete mít na Nový rok domov jako klícku, tak na to zapomeňte! Pokud byste totiž na Nový rok zametali, tak si vymetete štěstí. K novým začátkům se hodí věta, kterou vyslovil pan Hubbard: „Neztrácejte víru v lidstvo. Pomyslete na stamilióny lidí, kteří vám nikdy neublížili.“ V Omeletkách uslyšíte povídku Petra Štěpánka Poslední Vánoce s babičkou. A Halina Pawlowská přidá recept na novoroční čočku.

26. prosinec 2022 23:13

Ze štaflí k Vánocům maminka moc nadšená nebyla. Omeletky Haliny Pawlowské o vděčnosti

Omeletky jsou dnes naplněné vděčností. Jednou dal můj otec mamince k Vánocům štafle, a protože mu neprojevovala vděčnost, jakou očekával, tak s ní až do desátého ledna nemluvil. A pak, když na nich někdy náhodou věšela záclony, tak říkal: "Vidíš, jak se hodí!" V Omeletkách uslyšíte povídku od Miloslava Štrobla Vánoce - svátky klidu, dále povídku od Věry Zikanové Hubnoucí blues. Halina Pawlowská přidá recept na tyčinky Titmanky.