16. březen 2020

Poslechněte si podcast: Žena filmového kritika: Karanténa je záchrana před menstruačním kalíškem i nepovedeným striptýzem

Navzdory tomu, že jsem osvícená uživatelka internetového bankovnictví, bambusových šťourátek do uší i výchovy dětí bez užívání násilí, stále ještě nemám menstruační kalíšek.

04:08

Prolomit vlny

Vydává: Český rozhlas

Glosář Radia Wave. Osobní komentáře k čemukoli, co nás praští přes nos.

Web

Před 2 týdny 03:56

Na podzim vyrazíme ke krmelcům lízat sůl. Žena filmového kritika je ve spořícím režimu

Svět je pro mě den ode dne nepřehlednějším místem. Kritik mi před odjezdem na filmový festival v Hradišti oznámil, že se rychle blíží doba, kdy lidé z kultury nebudou v probíhající inflaci dostávat za svoji práci vůbec žádné peníze. V jeho případě už to možná nastalo. Už dva měsíce posílám kritikovi ze své výplaty na jeho účet kapesné, které jsem ve zprávě pro příjemce žertovně nazvala ZA ODDANÉ SEX. A JINÉ SLUŽBY. Kritik se ale vůbec nesmál.

Před 3 týdny 03:52

Uber Files jsou potřebná pitva nevábné firmy, která se svými pochybnými taktikami ani netajila

Britský deník The Guardian vydal rozsáhlou investigaci týkající se takzvané ridesharingové firmy Uber. Série reportáží skrze uniklé dokumenty z let 2013 až 2017 mapuje charakter nástupu této služby na světové trhy a tvrdé taktiky, ke kterým se firma uchylovala. Jaký ale může mít dopad?

20. červenec 2022 04:53

721 metrů mezi přírodou a lunaparkem. Sky Bridge na Dolní Moravě napíná turistické kapacity krajiny

Uprostřed okurkové sezóny jsme se na chvíli stali světovými. Americký časopis Time zařadil visutou lávku u Králického Sněžníku mezi padesát nejkrásnějších míst světa, která musíte vidět. Fotka lávky dokonce zdobí i jeho obálku. Časopis tím ale místům prokazuje medvědí službu –⁠ už nyní se řada z promovaných destinací potýká s dopady overturismu a náš tzv. Králičák není výjimkou.

15. červenec 2022 04:52

Dva líbající se muži na sítích ukazují, k čemu může vést diskriminace

Časopis Esquire na Instagramu uveřejnil promo video, na němž se líbají dva čeští hudebníci. Chyběl jakýkoliv komentář a kontext a o obou mužích se do té doby nemluvilo ve spojitosti s LGBTQ+ komunitou. Hudebníci se za působení ve videu omluvili, jeden se zároveň vyoutoval. Časopis na svém profilu mazal komentáře s kritikou, omluvy jsme se od něj nedočkali. Co bylo vlastně na neškodném polibku špatně?

10. červen 2022 05:09

Jestli američtí demokraté chtějí regulovat zbraně, snaží se o to nejhůře, jak můžou

Ve Spojených státech probíhá další vlna velkých masových střeleb. Tedy masové střelby v zemi probíhají dennodenně, ale v posledních týdnech se odehrálo několik tak hrůzných případů, že opět strhly celospolečenskou debatu k věčné americké otázce: co se zbraněmi.

10. květen 2022 05:25

Zákaz potratů v USA nepomůže nikomu, jen zhorší situaci chudých žen

Prolomení federálního práva na potrat může vyústit v zákaz potratů ve 26 státech USA. Život to může zkomplikovat všem ženám, ale nejvíc taková přísnost dopadne na ty už dnes znevýhodněné.

2. květen 2022 04:56

Triumfální návrat na Twitter? Trump tvrdne na svém Truth Social. Zatím

Už je to více než rok, co byl bývalý prezident Donald Trump vyhozen z Twitteru (a mnoha dalších platforem) v souvislosti s násilným vtrhnutím jeho příznivců do amerického Kapitolu. Místo divokého tweetování, se kterým byl Trump dlouho spojen, začal vydávat podobně neuhlazené tiskové zprávy na svém webu, ale také si natruc založil vlastní sociální síť.

15. duben 2022 04:16

Pomlázka: Hody hody bez pohody, zato s traumatem

Vyšlehání pomlázkou má podle tradice přinést zdraví. Že vás ale namol opilí spolužáci seřežou pomlázkou tak, že máte modřiny, zdraví dozajista nezajistí. Více si poslechněte v komentáři Johany Nejedlové.

4. duben 2022 04:33

Boomeři: proč je potřeba jim naslouchat a jak se u toho úplně nevytočit

Hláška „OK boomer“ od roku 2019 ovládá internet, s hashtagem #OKboomer najdeme jen na síti TikTok videa se stovkami milionů zhlédnutí. Boomeři ale nejsou jen arogantní politici nebo anonymní hejtři, ale také naši rodiče.

21. březen 2022 04:33

Několik důvodů, proč nejásat z bloků dezinformačních serverů

Bezprostředně po začátku ruské invaze na Ukrajinu se rozhodlo nejprve sdružení CZ.NIC, které spravuje české internetové domény, a pak čeští mobilní operátoři zablokovat hrstku (různých) serverů označených za dezinformační. Odůvodnili to tím, že jsou de facto součástí kremelské propagandistické mašinérie.