8. červen 2022

Poslechněte si podcast: Žen s rakovinou prsu v Česku přibývá, počet zemřelých ale klesá. Pomáhá včasná diagnostika

Slyšet z úst lékaře diagnózu „rakovina“ je asi noční můrou většiny z nás. Navíc počet karcinomů v populaci vzrůstá. Podle primářky chirurgického oddělení Nemocnice Písek Marty Horákové se ale takzvané pětileté přežití u prvního a druhého stádia rakoviny prsu v České republice vyšplhalo už téměř ke stu procentům.

34:11

Zdravíčko

Vydává: Český rozhlas

S lékaři a dalšími odborníky o zdraví, nemocech, léčbě i prevenci.

Web

Před dvěma dny 27:57

Zachraňujte psychickou pohodu, pak až stravování, radí lidem se střevními záněty odbornice na výživu

Veronika Hanzlíková vystudovala chemii v potravinářství. Odborné znalosti i vlastní zkušenost ji dovedly k výživovému poradenství, pomáhá zejména lidem s Crohnovou chorobou, ulcerózní kolitidou a dráždivým tračníkem. Kromě dvou posledně jmenovaných nemocí překonala i ztrátu partnera.

Před šesti dny 30:39

10 až 15 minut na přímém slunci denně. Načerpejte vitamin D, prospívá nejen dětem, ale i seniorům

Česká populace trpí nedostatkem vitaminu D. Jeho formu D2 z rostlinné stravy, ale zejména D3 z živočišné potřebuje k životu každý z nás. Jak se ukazuje, déčko ovlivňuje metabolismus téměř každé buňky v těle. Nejen, že nám jako dětem pomáhá rybí tuk růst, ale vitamin D, který obsahují oleje, maso, mléko, vejce, houby, ořechy či játra a klíčky, je důležitý i pro lidskou plodnost, stav svalů, kostí a zubů, celkové prospívání a imunitu.

Před týdnem 34:33

Co na puchýře? Kobercová páska, radí dálkový chodec. Vždy také bere kostivalovou mast a brufen

Stezku Českem o dvakrát tisíci kilometrech (ze západu na východ severní cestou a zpátky po jižní) vytvořil se svými přáteli dálkovými chodci Martin Úbl z Plzně. Jako host magazínu Zdravíčko poradil, jak přežít ultradlouhé, dlouhé, ale třeba i kratší pěší výlety ve zdraví. Varuje hlavně začátečníky, aby zbytečně nepřeceňovali síly.

Před 3 týdny 31:00

Revoluční léčba mrtvice. Bypass na mozku zachraňuje pacienty i v případech, kdy jiné postupy selžou

Mozková mrtvice patří mezi tři nejčastější příčiny úmrtí dospělých lidí u nás. Většinou je na vině ucpaná tepna. V současné medicíně se sraženina buď rozpouští, nebo vytahuje katetrem. Ne vždy to ovšem jde, asi deset procent pacientů dosud zůstávalo mimo tyto možnosti. Tým českobudějovických lékařů vedený neurochirurgem Jiřím Fiedlerem má ale řešení.

1. červen 2022 25:59

Potíže po covidu mají i děti. Jestli s tímto onemocnění skutečně souvisí, ale lékaři těžko poznají

Až milion dětí v České republice onemocnělo podle jindřichohradeckého pediatra Daniela Dražana covidem-19. Ačkoli většina z nich neměla závažné potíže, objevují se otázky, zda infekce nezanechá nějaké následky do budoucna. Lékaři na to zatím nedokáží jednoznačně odpovědět.

24. květen 2022 31:53

Pokud rakovina zasáhne štítnou žlázu, lékaři orgán odeberou. Jeho funkci pak nahradí tabletami

Rakovina štítné žlázy patří mezi závažné diagnózy tohoto motýlovitého orgánu v našem krku. Jak uvádí endokrinolog Milan Míček, vyskytne se u třiceti až šedesáti lidí na jeden milion obyvatel ročně. „Tvoří jenom asi půl až jedno procento všech zhoubných nádorů, takže není tak častá,“ dodává.

19. květen 2022 31:19

Nebýt obětí. To je podle psychologa hlavní pro překonání traumatu. Varuje i před „běžným“ stresem

Současnost není jednoduchá. Po dvou letech covidu, izolací i bolestivých ztrát v rodinách přišel hospodářský propad a ještě k tomu válka v Evropě. Lidé nedaleko od nás zažívají netušené věci. Z válečných útrap si přinášejí, třeba i k nám, rány na těle i na duši. Obojímu se říká traumata. O těch psychických mluvil v magazínu Zdravíčko klinický psycholog Václav Šnorek.

10. květen 2022 28:21

Vysoký krevní tlak nebolí. Přitom ale může v mnoha ohledech ohrozit náš život

Nezdravý životní styl, kouření, alkohol, obezita, ale i nadměrný stres vedou k tomu, že stále přibývá lidí trpících hypertenzí. Už po pětatřicítce trápí vysoký krevní tlak až polovinu českých mužů, u žen je to asi třetina. Vysoký tlak je navíc nebezpečný a zrádný.

2. květen 2022 29:08

Slovu drogy obvykle rozumíme ve smyslu návykové látky. Ony jsou to ale i léčivé byliny

Když polykáme prášek, málokdy si uvědomíme, že za jeho chemicky znějícím složením může stát rostlinka. Přírodní látky se v léčitelství využívají odpradávna, postupem času se je člověk naučil zpracovávat i jako takzvaná fytofarmaka.