Stříbrný vítr
25. únor 2023

Poslechněte si podcast: Zemřel slovenský režisér Juraj Jakubisko. Naplň mě úžasem, znělo jeho životní motto

V pátek 24. února zemřel ve věku 84 let Juraj Jakubisko. Slovenský filmový režisér, scenárista i kameraman byl pověstný svým kloboukem a o jeho filmech pochvalně mluvil i Federico Fellini. Na Dvojce ho připomínáme archivním pořadem Stříbrný vítr z roku 2017, kdy byl hostem Jitky Novotné.

39:03

Stříbrný vítr

Vydává: Český rozhlas

Empatie, hloubka, poutavost i dojetí… Jitka Novotná zpovídá zajímavé ženy a zajímavé muže.

Web

Před pěti dny 40:17

Jak ho na život v Americe vybavily přečtené knihy? Odpovídá odborník v neurologii Martin Tolar

O fascinaci mozkem i o léku, který je obrovskou nadějí v léčbě Alzheimerovy nemoci, nám vypráví špičkový odborník v neurologii i počítačových vědách Martin Tolar. Jak ho na cestu a život v Americe vybavily přečtené knihy? Kdy se od mladického snění přehoupl do dnešní akční až závratně dynamické životní fáze? Za čím přijíždí zpět do České republiky? A vrátí se sem natrvalo?

Před týdnem 33:35

Proč ráda obléká tanečníky, prozradí módní návrhářka Tatiana Kovaříková

Módní návrhářka Tatiana Kovaříková se do svých klientek snaží vcítit, nechá je odejít až ve chvíli, kdy jim oděv dokonale padne a sluší. Napadlo ji už při návštěvách Mezinárodního tanečního festivalu v rodném Ústí nad Labem, že by jednou ráda oblékala tanečníky? Co všechno s její fantazií svede nádherná látka? A kdy pochopila, že méně je více?

Před 2 týdny 41:40

Který ze svých tvůrčích nápadů považuje za nejbláznivější, prozradí textař a producent Ivan Rössler

O půvabech rozhlasového vysílání nebo zákonitostech televizní zábavy vypráví publicista, textař, producent a organizátor Ivan Rössler. Jak se v mládí vyrovnal se zákazem studií? Čím v rozhlasových začátcích nazlobil Zdeňka Svěráka? A který ze svých tvůrčích nápadů považuje dodnes za nejbláznivější?

7. květen 2023 39:11

Zemřela operní hvězda Soňa Červená. Ať mě nikdo neopěvuje, přála si

V neděli 7. května zemřela ve věku 97 let herečka a operní pěvkyně Soňa Červená. Jakou cenu zaplatila za bezmeznou touhu po svobodě? A kolik místa ve svém životě vyhradila pro lásku? Poslechněte si archivní rozhovor se ženou s velmi střízlivým vztahem k věcem i citům, která byla 1. ledna 2020 hostem Jitky Novotné v pořadu Stříbrný vítr na Dvojce.

6. květen 2023 42:17

Vytopil jsem kostel naftou, vzpomíná na své začátky kněz Karel Satoria

Římskokatolický kněz Karel Satoria strávil deset let ve Francii, v jednom z nejpřísnějších řeholních řádů. Po čem se mu u trapistů stýskalo? Dá se na klášter pohlížet jako na pracoviště? Co se můžeme naučit od mnichů, jejichž profesí je prý život sám? A jak malému Karlovi jeho dobrý a milující tatínek dopomohl k pochopení pojmu Bůh-Otec?

29. duben 2023 42:20

Anna Fodorová: Studium psychoterapie mi pomohlo pochopit vztahy v rodině

Psychoterapeutka, výtvarnice a spisovatelka Anna Fodorová vypráví o své mamince, spisovatelce Lence Reinerové. Dokáže se ztotožnit s její větou, že se člověk nesmí litovat? Proč tak ráda učí klienty v terapii vyprávět nově vlastní životní příběhy? A jak se jí samotné žije v příběhu, který postrádá tváře a doteky předků?

22. duben 2023 44:22

Kardiolog Petr Neužil. Za léta praxe neztratil nic ze své lidskosti a hlubokého zájmu o pacienty

Ačkoli je jeho medicínský obor plný inovací a konkurence, kardiolog prof. Petr Neužil neztratil za léta praxe nic ze své lidskosti a hlubokého zájmu o pacienty. Jak to, že se právě Na Homolce provádějí mnohé převratné záležitosti? Jak to, že si taková světová prvenství nechají uniknout třeba Američané? A kdy na profesora Neužila stíhají dosednout múzy?

15. duben 2023 35:52

Dana Němcová, mluvčí Charty 77, matka sedmi dětí. V roce 2014 si s ní o životě povídal Jaromír Ostrý

Dana Němcová, jedna z nejvýraznějších osobností československého disentu, zemřela 11. dubna. Byla jednou z prvních signatářů a později i mluvčích Charty 77. Vystudovala psychologii, stala se matkou sedmi dětí. Čelila výslechům, domovním prohlídkám. Směla pracovat jen jako uklízečka a domovnice, byla i ve vězení. V pomoci a obraně lidských práv pokračovala i po revoluci. V roce 2014 si s ní ve Stříbrném větru povídal o životě Jaromír Ostrý.

15. duben 2023 44:50

Které části života by si Věra Martinová zopakovala a co by udělala jinak?

Svou profesi miluje bezvýhradně – tedy až na to cestování. Kytaristka a zpěvačka, proslulá především jako interpretka country či folku, Věra Martinová. Proč by si mnohé ze života chtěla zopakovat a leccos by dělala úplně jinak? Jak se potkala se spoluhráči, kteří jí nedovolí stárnout? A od kdy věří, že když člověk o něco poprosí, tak to opravdu dostane?

8. duben 2023 39:59

Proč začal uprostřed oslnivé americké kariéry jezdit do válek? Odpovídá fotograf Antonín Kratochvíl

„Když fotím, je mým úkolem dát hlas sužovaným lidem,“ říká čtyřnásobný držitel World Press Photo Antonín Kratochvíl. Co ho kdysi – jako uprchlíka, bezdomovce – odvedlo od myšlenek na sebevraždu? Proč začal uprostřed oslnivé americké kariéry jezdit do válek? A kdy pochopil, že vrásky dělají člověka?