Host Radiožurnálu
25. únor 2023

Poslechněte si podcast: Zemřel režisér Juraj Jakubisko. Poslechněte si ho v rozhovoru Radiožurnálu

Když po něm v dětství stříleli, přirovnával kulky ke kapkám vody. A první akt prý nakreslil v 16 letech. Řeč je o známém slovenském režisérovi Juraji Jakubiskovi. Proč odložil šály a nosí už jen klobouk? A jak se připravuje na natáčení filmu Slovanská odysea? Také na to se ho ve vysílání Hosta Radiožurnálu zeptal moderátor Petr Král.

29:41

Host Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné dopolední a večerní rozhovory s hosty, které nikde jinde neuslyšíte. Každý všední a sobotní večer přivítají moderátoři zajímavé hosty napříč profesemi i obory. Své dotazy pokládejte přes formulář.

Web

Před dvěma dny 27:46

Růže provázejí lidstvo od antiky, vždycky byly symbolem, popisuje expert. Jak je použít v kuchyni?

Červen je měsícem, kdy začínají kvést růže. V české flóře jich roste čtrnáct druhů. „Rozlišovat mezi nimi je možná i pro odborníky někdy obtížnější, než se na první pohled zdá,“ podotýká expert a arborista Martin Vlasák. Popisuje zároveň, jaký symbolický význam má tato květina v historii lidstva.

Před třemi dny 15:48

Zlínský festival je moje srdeční záležitost. Film je tu na každém kroku, pochvaluje si herec Čenský

Filmovým festivalem pro děti a mládež ve Zlíně už dvacet let provází moderátor a herec Jan Čenský. Každoroční cesta do Zlína pro něj ale není jen o této kulturní akci. „Miluji tady Zoo Lešná, tu si nikdy nenechám utéct, pak parky, kde se příjemně pobývá,“ popisuje herec.

Před třemi dny 15:15

Šéf Barrandov Studia: Každý trouba v zahraničí umí postavit ateliéry. Česko ale má i skvělé filmaře

Ve Zlíně třetím dnem pokračuje 63. ročník Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež. Nenavštěvují jej však nejen diváci, ale také tvůrci a producenti. „Je pro mě těžké v tuto chvíli chválit českou kinematografii. Myslím, že má skutečně obrovské rezervy,“ říká při návštěvě ve Zlíně generální ředitel Filmových studií Barrandov Petr Tichý.

Před týdnem 26:26

Pletí je nejbezpečnější, doporučuje zahradník. Které květiny na zahradě nejvíce voní?

Květen je pro zahradníky nejvíce náročným měsícem – příroda na jaře nabízí ideální souhru podmínek, kdy všechno roste a dá se snadno upravit. A právě zahradníci se snaží stihnout všechno ve velice krátkém období. K nim patří – jak ostatně sám přiznává – zahradník a pedagog Eduard Chvosta. „Když na jaře zasadíme rostlinu, tak se ujímá lépe, než když ji zasadíme v létě. A to platí i o rostlinách, které na zahradě nechceme mít.“

Před týdnem 29:14

První bezpečný SPAM? Upozorňujeme na rizika, která se v létě mohou stát, říká šéf Centra Paraple

V Malešickém parku se koná už 23. ročník Běhu pro Paraple. A v neděli následuje Aukce pro Paraple. Za celkem 12 aukcí se už podařilo vybrat přes 12 milionů korun. Na co všechno je potřeba vybírat prostředky? „Pomáháme více lidem. Paraple začínalo jako ambulantní centrum, dnes je už ve službě sociální rehabilitace 18 lidí. A tam je potřeba zajistit odpovídající péči,“ vysvětluje ředitel centra David Lukeš.

Před 2 týdny 27:31

Ne přísnost, ale komunikace a vzájemný respekt učí děti být samy sebou, nabádá psychoterapeutka

„Děti musíme umět podpořit,“ říká autorka konceptu magnetické rodičovství, strategická ředitelka Nadačního fondu La vida loca a také odborná garantka projektu Nadace OSF Právo ohrožených dětí na vlastní životní příběh. Paradoxně ona sama však zažila přísnou, i když milující výchovu. V čem je podle Dominiky Boček magnetická výchova přínosná?

Před 2 týdny 27:41

Šéfkuchař Drdel: Chipsy z bramborových slupek nebo prach z řepy. Plýtvání potravinami je zbytečné

Jak být soběstačný v kuchyni a jak co nejméně plýtvat potravinami? Přesně na těchto otázkách postavil své kulinářské umění Pavel Drdel, majitel strakonické restaurace Sůl a řepa. „V práci je pro mě největší výzvou zelenina. Přemýšlím, jak ji zpracovat od kořene až po nať,“ říká. Co se naučil v Itálii? A setkal se při své práci se závistí nebo s nepochopením?

Před 3 týdny 25:45

Rakovinu prsu dokážeme ve většině případů vyléčit, ale prevence je stále stěžejní, říká gynekolog

Rakovina prsu seznala obrovský pokrok v prognóze a má účinnou léčbu, v žádném případě by se ale neměla podceňovat prevence. A to v oblasti u děložního hrdla i u prsu. Zdůrazňuje to přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF a VFN David Cibula. „Na prevence by se mělo chodit v každém věku, a to je na tom to důležité. To znamená nevzdávat to ve 40, 45 nebo v 50 letech,“ doporučuje.

Před 3 týdny 27:41

Antarktická stanice je dobře vyladěná na přebývání vědců. Největší luxus je myčka, vypráví fotograf

Redaktor a fotograf časopisu National Geographic Hynek Adámek se po 18 letech vrátil do Antarktidy. Do červnového čísla české mutace chystá obsáhlou reportáž. „Snažím se ukázat, čím je Antarktida dnes zajímavá, proč tam jezdit a že to není žádný výlet. A také ukázat naší stanici, že máme být na co hrdí, že náš dům v Antarktidě je odolný, praktický a hezký.“ Na co si dát na Antarktidě pozor?

7. květen 2023 27:40

Na lezení mě vždycky bavilo to, že soupeřem nejsou závodníci, ale sama cesta, přiznává Adam Ondra

Adam Ondra už roky posouvá hranice lezení. Je čtyřnásobným mistrem světa. Obdivuhodného výsledku dosáhl i na loňských Olympijských hrách v Tokiu, kde skončil šestý. Zároveň je ale i tátou. Jak vrcholovému lezci změnil život roční syn? Je výhodou, nebo brzdou, když si profesionální sportovec vaří sám? A jak se spřátelit se sociálními sítěmi, když je zrovna nemilujete, ale zároveň je potřebujete? I o tom si Vojtěch Bidrman povídal s Adamem Ondrou.