30. květen 2022

Poslechněte si podcast: Zemřel bývalý sládek a ředitel svijanského pivovaru František Horák

Díky Františku Horákovi si lidé můžou dát dobře vychlazené a napěněné pivo ze Svijan. A to nejen v našem kraji nebo v Česku, ale i v zahraničí.

02:51

Vybrali jsme pro vás

Vydává: Český rozhlas

Naši redaktoři pro Vás každý den chystají zajímavé reportáže, navštěvují zajímavá místa, sledují důležité kauzy a zpovídají zajímavé osobnosti. 

Web

Dnes 04:55

FOTOGALERIE: Skláři z Libereckého kraje vytvořili kolekci číší pro Evropu

Sdružení Křišťálové údolí a Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravily při příležitosti předsednictví České republiky Radě Evropy projekt nazvaný Evropský stůl.

Před pěti dny 06:45

Na procházku do přírody můžete vzít svého psa. Nebo si v Horské Kamenici půjčit lamu

Nejen obvyklá středoevropská zvířata jako krávy, kozy či ovce můžete vidět na našich pastvinách. Na farmě v Horské Kamenici chovají i pár lamy krotké a malé lamě. A dokonce se s nimi, samozřejmě spolu s majitelem, můžete vydat na procházku. Vyzkoušel to redaktor Jaroslav Hoření.

Před pěti dny 02:51

Sjezdovky na Ještědu na terénní tříkolce. Novou adrenalinovou zábavu vyzkoušela i naše reportérka

Sportovní areál na Ještědu nabízí novou adrenalinovou zábavu. Sjezd strmých svahů Ještědu na terénní tříkolce. Vyzkoušela si ho i reportérka Českého rozhlasu Liberec Ivana Bernáthová.

Před šesti dny 02:30

Poskládat historický betlém je rébus. Takový teď řeší v Muzeu Českého ráje v Turnově

Do Vánoc zbývá téměř půl roku, ale v turnovském muzeu už finišuje stavba betlému. A ne ledajakého. Jde o velký malovaný betlém ze 70. let 19. století, který byl po desítky let sesypán do dvou krabic.

Před týdnem 05:05

Objevit dílo malíře Hertla pomohla náhoda. Jeho zrestaurovaná díla vystavuje liberecká galerie

Liberecká Oblastní galerie vystavuje zrestaurovaná díla barokního malíře Jana Jiřího Hertla. Turnovský rodák pro tamní klášter namaloval desítky obrazů, které v Pojizeří nemají obdoby.

Před týdnem 02:59

Retroléto: Pionýrské, ale také „tajné“ tábory

Málokteré dítě nebylo v době socialismu na pionýrském táboře. Tak trošku utajené byly pak křesťanské tábory, prozradila to paní Libuše Prokopová z vratislavického Domova pro seniory.

Před týdnem 02:52

Retroléto: Dovolená s Andělem

Poslechněte si vzpomínky dvou Liberečanek, jejichž rodiny neměly příliš peněz nazbyt a tak využívaly levnou nabídku na dovolenou v podnikových chatách.

Před týdnem 03:00

Retroléto: Skautské tábory

V posledním díle seriálu si budeme povídat s pamětníky, kteří už hodně dávno propadli kouzlu skautingu.

Před týdnem 02:59

Retroléto: Pod stanem u socialistického moře

Se vzpomínkou na dětství přispěl herec Jan Čenský. Na dobu, kdy lidé napakovali trabanty a škodovky, a už si to šinuli do kempu. Přespávali v modrém plátěném stanu zvaném „áčko" a obdivovali jiné rodiny, které měly podomácku vyrobený karavan.

Před týdnem 02:59

Retroléto: Na dovolenou s Čedokem

Za socialismu lidé využívali také služeb několika cestovních kanceláří, jako byl Čedok nebo CKM. Na zájezdy do Jugoslávie nebo do tehdejších západních zemí, jako byla Francie nebo Itálie, museli lidé v den zahájení prodeje před cestovkou doslova bivakovat.