Zprávy ze Severu
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Zemědělci v Bohušovicích nad Ohří letos omezí pěstování hrachu a špenátu – přišli totiž o odběratele

Norská společnost Orkla plánuje uzavřít dvě provozovny v Česku. Konkrétně jde o výrobce známých okurek Znojmia, společnost Pika Bzenec. Další škrty se budou týkat firmy Agrimex Vestec, která produkuje mraženou zeleninu. Právě uzavření provozovny Agrimexu přitom poznamená pěstitele zeleniny na Litoměřicku.

00:31

Zprávy ze Severu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a severu Čech.

Web

Včera 02:17

Města v Ústeckém kraji řeší, jak se vyrovnají se zrušením některých poboček České pošty

Česká pošta zveřejnila seznam rušených poboček. V celém Česku jich má k 1. červenci zaniknout 300. V Ústeckém kraji se uzavření pošt týká 27 míst. Městům se to většinou nelíbí. Mezi rušené pobočky patří také ta v ulici Antonína Sochora v Teplicích.

Včera 01:59

Do mosteckého muzea se vrací expozice o geologii severozápadních Čech. Veřejnosti se otevře 1. dubna

Zkamenělinu krunýře pravěké želvy Mostecké, mamutí kel nebo vzácné minerály nabízí obnovená expozice Oblastního muzea a galerie v Mostě. Výstava s názvem Geologie severozápadních Čech nově nabízí i dioramata a takzvané infoboxy, tedy dotykové displeje, na kterých si návštěvníci mohou vyhledat fotografie i informace o zkamenělinách a minerálech.

Včera 03:41

Česká pošta uzavře v Ústeckém kraji od července 27 poboček, nejvíce jich zruší v Litvínově

Česká pošta zruší v Ústeckém kraji k 1. červenci celkem 27 poboček. Vyplývá to z materiálů, které Českému rozhlasu poskytl mluvčí státního podniku Matyáš Vitík.

Včera 01:56

Většina památek v Ústeckém kraji je připravená na novou sezónu. Součástí příprav byl i jarní úklid

Uklidit zámek v Libochovicích na Litoměřicku není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pracovníci a kastelánka zámku museli umýt stovky oken, navoskovat, vydrátkovat nespočet metrů dřevěných podlah a všechny expozice zbavit prachu. Do začátku turistické sezony totiž zbývá poslední den.

Včera 01:57

Od dubna se v Ústeckém kraji opět rozjedou turistické linky

V sobotu 1. dubna startuje v Ústeckém kraji další sezóna turistických linek. Vedle vlaků a lodí je do nich zahrnutý i přívoz mezi Hřenskem na Děčínsku a saskou Schönou a budou se do nich řadit i turistické autobusy v národním parku České Švýcarsko.

Před dvěma dny 01:55

Žatec připravil pro nadcházející sezonu interaktivní mapu atraktivních míst pro turisty

Žatec připravil pro novou turistickou sezonu interaktivní mapu s několika vrstvami a podrobnostmi o filmování ve městě. Turisty zavedou na konkrétní místa, která si vybrali filmaři. Informační kódy, umístěné na objektech, pak po přiložení chytrého mobilního telefonu zobrazí podrobnosti.

Před dvěma dny 02:01

V Ústí nad Labem skončilo po víc než roce krajské asistenční centrum pro lidi z Ukrajiny

Fungování sítě asistenčních center pro uprchlíky z Ukrajiny bude od dubna zajišťovat ministerstvo vnitra. Například v Ústí nad Labem proto ukončilo provoz tamní centrum v budově bývalého rektorátu. Za víc než rok tam odbavili policisté, hasiči a dobrovolníci víc než 22 500 lidí. Uprchlíky tam vystřídali pracovníci, kteří teď už bývalé KACPU likvidují.

Před dvěma dny 02:02

Krajská zdravotní nechce platit vícenáklady na stavbě nového pavilonu v chomutovské nemocnici

Několikanásobně dražší materiál a jeho dlouhé dodací lhůty – problémy, se kterými se během posledního roku kvůli vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu setkala nejedna česká stavební firma. Podobně je na tom také sdružení firem, které pracuje na stavbě nového pavilonu Emergency v chomutovské nemocnici. Podle firem vznikly vícenáklady v řádu 100 milionů korun. Krajská zdravotní, pod kterou nemocnice v Chomutově spadá, to ale rozporuje.

Před dvěma dny 02:01

Speciální školní autobus bude od září vozit žáky z Obrnic na Mostecku do okolních učilišť

Vedení Obrnic na Mostecku chce přimět tamní rodiny, aby posílaly děti do učení nebo na střední školy. V obci žijí tři čtvrtiny sociálně slabých obyvatel. Ti podle radnice nemají motivaci k tomu, aby jejich děti po základní škole dál studovaly. V sousedním Chanově vyřešili stejný problém před lety tím, že přímo na sídlišti vzniklo zahradnické učiliště. Ústecký kraj proto Obrnice propojí se školami speciální autobusovou linkou.

Před třemi dny 01:58

Ústí nad Labem začne hledat projektanty pro tvorbu nového územního plánu města

Ústí nad Labem začne hledat projektanty pro tvorbu nového územního plánu. Ten například určuje, kde je možné stavět domy, která území mají sloužit pro průmyslovou výstavbu, anebo která naopak musejí zůstat zelená.