Téma dne
26. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Analytik: Společné nákupy plynu jsou jedním z cílů EU. Pro menší ekonomiky můžou být velmi výhodné

V Lucemburku včera vůbec poprvé jednali unijní ministři zodpovědní za energetiku o nových krizových opatřeních. České předsednictví předpokládá, že by nový balík opatření měl být schválen do konce listopadu. Tématem jednání bylo chystané zastropování cen plynu a energetická solidarita.

18:30

Téma dne

Vydává: Český rozhlas

Téma dne je půlhodinové ranní vysílaní věnované tomu nejvíce aktuálnímu dění v politice, byznysu i společnosti. S odborníky, aktéry i komentátory mluvíme o problémech dne,  ať už to jsou témata z domácí politiky, zahraničí, ale i byznysu nebo ekologie. 

Web

Včera 23:26

Téma dne: Jourová: Zmražená částka se Maďarsku možná sníží. Orbán ale zřejmě pomoc Ukrajině stejně neodblokuje

Evropská komise minulý týden navrhla zablokovat 7,5 miliardy eur, které mělo dostat Maďarsko. Důvodem jsou nevyřešené problémy při rozdělování veřejných peněz a nedostatečnost maďarských reforem v této oblasti. K hlasování o zmrazení maďarských peněz z unijních fondů však v úterý nakonec nedošlo. Maďarsko však současně využilo právo veta při hlasování o poskytnutí 18 miliard eur Ukrajině, která kvůli ruské invazi žádá o rychlou finanční pomoc.

Před třemi dny 23:24

Velvyslanec Bartuška: Západ prokázal, že je schopen se zeměmi vyvážejícími ropu leccos dohodnout

Od pondělí platí částečné embargo Evropské unie na ruskou ropu a zároveň i cenový strop na stejnou surovinu ze strany zemí G7. Podle zvláštního velvyslance Česka pro otázky energetické bezpečnosti Václava Bartušky mají opatření otestovat, do jaké míry Západ skutečně dokáže Rusku uškodit. Pro několik východoevropských zemí včetně Česka však platí výjimka – můžou dál čerpat ruskou ropu z ropovodu Družba.

Před šesti dny 24:11

Část domácností nesleduje spotřebu a čeká až na vyúčtování. Neví, že musí šetřit, ukazuje průzkum

Podle výsledků projektu Českého rozhlasu Česko 2022: Život k nezaplacení se oproti lednu zvýšil počet domácností, které omezují vytápění. Ke snížení teploty nebo vytápění jen některých místností nyní přistoupilo už téměř 60 procent domácností. Lidé také v zájmu úspor méně svítí či nepoužívají některé náročné elektrické spotřebiče. Průzkumu provedeného agenturou PAQ Research se účastnilo přes 1700 respondentů.

Před týdnem 21:59

Landovský: Na Ukrajinu se vozí soustavy generátorů. Bez omezení dopadů útoků to ale nebude stačit

Kvůli ruským útokům na kritickou ukrajinskou infrastrukturu roste nespokojenost obyvatel. Bez proudu je stále asi šest milionů odběratelů. Dodávky elektřiny fungují na příděly, systém však není nespravedlivý. Pro lepší obranyschopnost země a ochranu klíčové infrastruktury chce ukrajinské vedení zvýšit množství systémů protivzdušné obrany. Během dvoudenního jednání ministrů zahraničí členských států NATO o jejich poskytnutí žádal ukrajinský ministr Dmytro Kuleba.

Před týdnem 22:18

Jak se v Česku žije rok s inflací?

Které skupiny obyvatel zasáhlo zdražování nejcitelněji? Proč stále dvě třetiny lidí nevyužívají příspěvek na bydlení, i když žijí v tzv. energetické chudobě? A jak se za tu dobu změnila nálada ve společnosti? Moderuje Renata Kropáčková.

Před týdnem 21:58

Ekonom: Čínská komunistická strana o moc nepřijde. Mohla by se ale pokusit zbavit Si Ťin-pchinga

Zatímco čínští cenzoři mažou horlivě z internetu sebemenší zmínky o protivládních demonstracích, policisté z celé Číny vyhodnocují kamerové záznamy a zatýkají účastníky protestů. Demonstranti v posledních dnech protestovali už nejenom proti přísným protikoronavirovým opatřením, ale někteří vyzývali dokonce k rezignaci prezidenta Si Ťin-pchinga.

Před týdnem 21:20

Právník ke kandidátním listinám: Vše mluví proti tomu, aby se staré podpisy zákonodárců uznávaly

K prezidentské volbě se přihlásilo 21 kandidátů, ministerstvo vnitra však minulý týden vyřadilo polovinu z nich, tedy devět kandidátů. Nesplnili totiž podmínky kandidatury a někteří z nich se tak obracejí na Nejvyšší správní soud. Do boje o Hrad tak předběžně půjde nakonec jen 12 lidí, tedy stejný počet jako loni. Je možné, že jejich stížnostem soud vyhoví? A jaké šance mají kandidáti, kteří úspěšně prošli kontrolou?

Před týdnem 22:10

Skopeček z ODS: EET nikdy nepřinesla kýžený efekt. Stát se má zaměřovat pouze na ty, kteří podvádějí

Poslanci budou na mimořádné schůzi jednat o úplném zrušení EET. Podle vlády systém představuje jen zátěž pro podnikatele, reálný přínos pro stát je minimální. Proti je hnutí ANO, podle kterého tento projekt narovnal podnikatelské prostředí a přinesl státu více peněz. Systém je od začátku covidové pandemie pozastaven, odesílání dat je tak dobrovolné. Pokud by zákon o elektronické evidenci tržeb zrušen nebyl, bude od ledna spuštěn v plném rozsahu.

Před 2 týdny 22:17

Ukrajina se zotavuje ze včerejšího raketového útoku, který vyřadil elektrickou síť po celé zemi

Rusko na ukrajinské území vypálilo desítky raket, které zasáhly například i nemocnici, kde zemřelo novorozeně. Přímo z Donbasu nám dnes ráno zaslal aktuální informace náš zpravodaj na Ukrajině Martin Dorazín.

Před 2 týdny 22:40

Musk prý na Twitteru míří k politické neutralitě. Jde o marketingové žvásty, míní Václav Moravec

Je to téměř měsíc od převzetí Twitteru miliardářem Elonem Muskem. Nejbohatší muž světa následně kvůli snižování nákladů propustil zhruba polovinu zaměstnanců a spustil také systém předplatného. O víkendu odblokoval účet Donalda Trumpa, kterému přístup na platformu znemožnili její bývalí majitelé po událostech kolem prezidentských voleb 2020. Účet obnovil také kontroverzní americké republikánské poslankyni Marjorie Taylorové Greeneové – šiřitelce dezinformací o covidu-19.