Ptám se já, Marie Bastlová
Epizoda 5239. březen 2023

Poslechněte si podcast: Zeman budoval na Hradě mocenské centrum. Pavel ví, že má sloužit

Česko má nového prezidenta. Petr Pavel se ujal funkce složením slibu před senátory, poslanci a dalšími hosty ve Vladislavském sále na Pražském hradě. Jakým bude prezidentem? A jaké vztahy potřebuje mít s hlavou státu premiér?

Hostem speciálního vysílání Ptám se já k inauguraci byl spolu s bývalým šéfem hradního protokolu Jindřichem Forejtem a komentárory Seznam Zpráv Jidřichem Šídlem a Václavem Dolejším i bývalý premiér a bývalý předseda ČSSD Vladimír Špidla.

Když se Vladimír Špidla stal v roce 2002 premiérem, jmenoval ho do funkce Václav Havel. Když o dva roky později končil, nesl už demisi do rukou Václava Klause. Mezitím stihl potupit Miloše Zemana a zabránit mu v tom, aby se v roce 2003 stal prezidentem země. Už tehdy také varoval před lidmi, se kterými Zeman spolupracoval.

A jak Špidla zopakoval v rozhovoru, dodnes svého rozhodnutí nelituje: „Miloš Zeman se pokusil z Hradu vybudovat samostatné mocenské centrum a výsledkem byla v podstatě totální ztráta autority a neúspěch. Pokoušel se poměrně výrazně zasahovat do zahraničně-politických orientací a také se ukázalo, že neúspěšně. Čili je to nepříliš výrazná éra, která se nevtiskne nějakým zásadním způsobem do České republiky.“

Úlohou nového prezidenta Petra Pavla by podle Vladimíra Špidly mělo být to, aby důstojně zosobňoval ústavní hodnoty. Že by měl Pavel tendence překračovat své pravomoci jako jeho předchůdci, bývalý premiér neočekává. „Má zkušenosti vojáka a důstojníka, a tak ví dobře, že prezident má sloužit a nemá přesahovat svou úlohu. Celá jeho kariéra byla, že sloužil státu, i na velmi významných funkcích,“ myslí si Špidla.

Jaké vztahy potřebuje mít premiér s prezidentem? Kde může docházet k největším komplikacím? A proč by hlava státu neměla podle Vladimíra Špidly sídlit na Hradě?

---

Ptám se já, Marie Bastlová. Rozhovory Marie Bastlové s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Spotify, v Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích nebo na Podcasty.cz.

Archiv všech dílů najdete tady, ostatní podcasty Seznam Zpráv tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail audio@sz.cz.

20:37

Ptám se já, Marie Bastlová

Vydává: Seznam Zprávy

Hard talk Marie Bastlové na Seznam Zprávách. Zásadní a přímé otázky na politiky a na všechny, kteří jsou u moci a rozhodují.

Web

Epizoda 885Před pěti dny 41:55

Čeští pacienti jsou s kvalitou péče spokojení jako Švýcaři, říká Válek

Epizoda 884Před šesti dny 39:51

Budeme muset máknout víc, říká k Decroix k preferencím Spolu

Epizoda 883Před týdnem 47:49

Strany nadávají na průzkumy víc než před minulými volbami, říká sociolog

Epizoda 882Před týdnem 42:16

Tato vláda by už neměla o ničem zásadním rozhodovat, říká Havlíček

Epizoda 881Před týdnem 52:55

Pokud ředitele nezvolíme, nebude to žádná tragédie, říká radní ČT

Epizoda 880Před 2 týdny 29:39

USA se více zapojí do konfliktu s Íránem, říká odborník

Epizoda 879Před 2 týdny 35:18

České školství dnes nepřipravuje na budoucnost, říká Vohánka

Epizoda 878Před 2 týdny 36:43

Po letech v ČT nemám žádnou profesní slepotu, říká kandidát na ředitele Fridrich

Epizoda 877Před 2 týdny 39:11

Moje onemocnění neznamená, že jsem vyřazena z provozu, říká Maláčová

Epizoda 876Před 2 týdny 46:09

Jdu probudit Šípkovou Růženku, říká kandidátka na šéfku ČT Šmuclerová