• Podcasty
  • Technické památky a zajímavosti
Technické památky a zajímavosti
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Železnice z Bruntálu do Malé Morávky má patrně největší sklon u nás

Postavení trati z Bruntálu do Malé Morávky předcházela zejména snaha zdejších podnikatelů o zlepšení odbytu výrobků, ale také surovin v podobě dřeva. Z původních velkých plánu na stavbu dokonce mezinárodní trati nakonec zůstala malá lokálka s úctyhodným převýšením.

03:52

Technické památky a zajímavosti

Vydává: Český rozhlas

Vydejte se s námi za technickými památkami a zajímavostmi v Olomouckém kraji. 

Web

Před třemi dny 03:24

Ruina vojnovického mlýna je vzpomínkou na obec, která zmizela ve vojenském újezdu

Řeka Odra a její přítoky už kousek pod pramenem na úbočí Fidlova kopce, byla zdrojem pohonné síly pro mnoho mlýnů a dalších provozoven. Všechny jsou dnes uvnitř vojenského újezdu Libavá a v ruinách. Jejich bytelná konstrukce však mnohdy představuje jedinou stopu nejen po těchto stavbách, ale také po celých obcích. To je i případ Vojnovic, kde stával mlýn už od nejstarších dob až do zániku obce.

Před týdnem 03:13

Vápenka v Supíkovicích připomíná tradiční výrobu Jesenicka

Slezská Carrara – tuto přezdívku získala na přelomu 19. a 20. století oblast okolo Supíkovic na Jesenicku. Kraj proslulý těžbou mramoru však produkoval také vápno pro stavební účely. Stopy této výroby se zde zachovaly dodnes.

Před 3 týdny 03:22

Důlní propadlina Žebračka je unikátním dílem přírody i havířů

Kdo se vydá nad Zlaté Hory na Jesenicku, směrem k Heřmanovicím, zaujme jej bílá silueta poutního kostela Panny Marie Pomocné. Místo míru a rozjímání je však v nedalekém lese, jen kousek od silnice, vyváženo jakoby dírou do pekla. Právě tady se totiž rozkládá jícen důlní propadliny Žebračka.

18. únor 2023 03:07

Blízko Hranic stojí zvláštní betonový památník. Už půlstoletí tam vyznačuje evropské rozvodí

Blízko Hranic už půl století stojí téměř zapomenutý památník. Betonová plastika na kopci u hlavní silnice označuje místo předělu dvou moří: Černého a Baltského. V republice jde o nejníže položené místo tzv. rozvodí.

11. únor 2023 03:10

Zlatonosné štoly v údolí Bystřice najdeme v centru vesnice i v lesích

Oblast kolem vesnice Hlubočky v údolí řeky Bystřice asi 12 kilometrů severovýchodně od Olomouce je vyhledávanou lokalitou pro rekreaci, ale i průmyslovou oblastí. Málokdo ale tuší, že je to i místo, kde se už od 13. století těžilo zlato. A právě za zlatem se dnes vydáme jak do centra Hluboček, tak i do lesů v okolí.

4. únor 2023 03:54

Muzeum gramofonů v Lošticích představuje unikáty z Tesly Litovel i špionážní techniku

Loštice jsou známé jako město tvarůžků. Ty zde mají své muzeum, ale od ledna roku 2019 se Loštice mohou pochlubit další unikátní expozicí. Jejím autorem je sběratel a fanda gramofonů Vojtěch Vyroubal, který se rozhodl část ze své sbírky, čítající více než 300 exponátů vystavit pro veřejnost.

28. leden 2023 03:27

Pískovec z Maletína byl materiálem pro většinu památek Olomoucka i širokého okolí

Nejstarší stavební památky v podobě zdí a ostění staveb ze 13. století, či nejvýznamnější sochařské památky 17. – 20. století na Olomoucku, ale i ve východních Čechách, v Polsku, ve Slezsku či v Rakousku a na jižní Moravě, mají mnohdy jeden společný prvek – kámen ze kterého byly vytesány.

21. leden 2023 03:15

V Hranicích se mohou chlubit unikátní technickou památkou – trojicí historických železničních mostů

Na Moravě kromě Hranic nenajdete město, které se může pochlubit hned třemi historickými železničními viadukty.

14. leden 2023 03:22

Pod Čertovým mostem u Mladče najdeme staletý náhon i bobří stavby

Vápencový vrch Třesín mezi Mladčí, Řimicemi a Měrotínem nedaleko Litovle, je pozoruhodným místem z hlediska přírodního i historického. Nejenže jsou zde známé Mladečské jeskyně, ale i na úbočí kopce najdeme pozoruhodné přírodní zajímavosti, a také zbytky někdejšího krajinářského areálu vybudovaného Lichtenštejny na počátku 19. století.