26. květen 2022

Poslechněte si podcast: Železné hory slaví třicetiny. Přijďte slavit do pralesa

Chráněná krajinná oblast Železné hory vznikla před třiceti lety. Vedoucí Správy CHKO Vlastimil Peřina pozval při této příležitosti posluchače Českého rozhlasu Pardubice na první sobotní červnové odpoledne na procházku do pralesa Polom i do Kostela svaté Kunhuty v osadě Polom u Trhové Kamenice.

15:48

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Do rozhlasové poradny zveme hosty z nejrůznějších oborů.

Web

Včera 15:10

Kouč není psycholog. Pomůže ale zpracovat životní kotrmelce a nastartovat změnu

Jaký je rozdíl mezi psychologem a koučem? A jak nám může dobrý kouč prospět? I o tom byla dnešní Radioporadna s koučkou Jitkou Hlouškovou. Koučink odstartoval i její kariéru, kterou se po sedmnácti letech ve vysokém školství rozhodla změnit.

Před dvěma dny 15:57

Modrý čaj z klitorie zlepší plodnost i paměť. Pomůže i při nespavosti

Bylinkářka Radka Svatošová přinesla do Radioporadny džbán plný sytě modré tekutiny. Modrý čaj připomínající inkoust připravila z květů tropické rostliny, které se česky říká motýlí květ. Latinský název je ale zajímavější. Německý botanik Georg Eberhard Rumphius nazval rostlinu už v 17. století clitoria. Modré květy tento název nezapřou.

Před dvěma dny 13:34

Režisér Patrik Ulrich se vydal po stopách Járy Cimrmana

Režisér Patrik Ulrich natáčí pro Českou televizi dokument nazvaný Stopy Járy Cimrmana. Šlépěje zmíněného génia jej při práci dovedly také do míst v Pardubickém kraji.

Před třemi dny 13:39

Knižní novinky, které stojí za to přibalit do kufru. Tipy přímo od knihkupce

Na prázdniny s dobrou knížkou, která nebude v kufru přítěží? Pár tipů jsme dostali od pardubického knihkupce Petra Bažanta, který na dovolenou cestuje spíše s tenčí knižní variantou. A jak poznat dobrou knihu v současné nepřeberné nabídce?

Před pěti dny 15:35

Skauti nabírají na síle. O jejich tábory a kroužky je mimořádný zájem

Ne všechny děti, které rodiče vypraví na letní tábor, si ho dovedou postavit vlastníma rukama na zelené louce. A právě tak to na skautském táboře chodí. Děti si staví tábor od základů. Typické jsou podsadové stany, stožáry a polní kuchyně s ohništěm.

Před týdnem 16:13

Lesy jsou vymetené, přiznává mykoložka. Houby nezmizí, ale čekají nás jižnější druhy

Letošní sezóna pořádně zkouší nervy houbařů. Zatím co někde už měli žně, jinde na příchod stále čekají. Letošní sezóna pořádně zkouší nervy houbařů. Zatím co někde už měli žně, jinde na příchod stále čekají.

Před týdnem 19:38

Poslouchejte audioknihy. Otvírají mysl větší představivosti

V posledních letech zažívají audioknihy ohromný rozmach. Čím jsou pro nás a naše děti přínosné, jaké mají výhody a nevýhody proti běžným knihám? O tom všem mluvil spisovatel a publicista Lukáš Vavrečka.

Před týdnem 17:31

Pocit, že lidi odzbrojíme a bude méně násilí je zcestný, říká odborník na zbraně

Stále více lidí se v posledních týdnech zajímá o možnost získání zbrojního průkazu a držení zbraně. Zákon o střelných zbraních ale prošel novelou. Co se změnilo a jak složité je získat zbrojní průkaz?

Před týdnem 14:34

Paddleboard vám protáhne celé tělo. Slušný ale pořídíte od 10 tisíc výš

Jen tak si plout, užívat řeku, okolní krajinu a pohodu. Přesně to si můžete dopřávat i kousek od centra krajského města. Stačí k tomu jediné, půjčit si paddleboard.

Před 2 týdny 17:09

Chytré parkování v Pardubicích v praxi: nové zóny, nepřenosné čipy

Díky novému systému mají strážníci městské policie dokonalý přehled nejenom o obsazenosti parkovacích míst v centru, ale ihned také vidí, kdo za parkování zaplatil, a kdo ne.