28. leden 2022

Poslechněte si podcast: Některé rostliny mohou být nebezpečné, i když je nejíme a nejsme neopatrní

Pasivně jedovaté rostliny jako například třemdava bílá jsou tématem magazínu Zelené světy. Člověk může po kontaktu s nimi přijít k újmě, i když rostliny nejí ani není jinak neopatrný. Dále se v pořadu bude mluvit o mykorhize neboli soužití hub s kořeny vyšších rostlin a uslyšíte i fejeton Mezi nebem a zemí a odpovědi na posluchačské dotazy.

25:09

Zelené světy

Vydává: Český rozhlas

Kouzelný svět rostlin, zahradní architektury i zahradnických novinek.

Web

Včera 24:16

Světová zahradnická výstava Floriade a pár praktických rad do jihočeských zahrad

Ve světě, kde příroda často musí ustoupit betonu, sklu a oceli, je zahradnictví klíčem ke světu, kde se dá žít. Tato krásná a moudrá věta se píše na oficiálních stránkách světové zahradnické výstavy Floriade, která se letos koná v Nizozemsku. V Zelených světech tento pozoruhodný zahradnický projekt představíme. K tomu jako obvykle přidáme i pár praktických rad do našich jihočeských zahrad. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

Před týdnem 17:38

Rady pro správné hnojení a jarní péči o cibuloviny

Květen je pro rostliny jedním z nejhladovějších měsíců. Proto je potřeba jim dopřát hodně vody i živin, aby vše mohlo snáze bujet, kvést i plodit. A tak jsme se rozhodli poradit vám s hnojením. Krom připomeneme, jakou péči věnovat na jaře cibulovinám. K poslechu zvou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

Před 2 týdny 21:42

Park Keukenhof má neobyčejnou atmosféru a velmi zajímavou historii

Spoluautor pořadu Zelené světy Pavel Chlouba navštívil uprostřed dubna světoznámý park Keukenhof poblíž nizozemského města Lisse.

Před 3 týdny 24:33

Poradna Zelených světů naživo

Na vaše zahrádkářské dotazy odpovídá Hanka Šoberová společně s Pavlem Chloubou.

22. duben 2022 18:11

Pěstování vinné révy a exotické rostliny

Magazín Zelené světy ve znamení vína. Hanka Šoberová a Pavel Chlouba se hlásí z vinice a samozřejmě se budou ptát odborníků na pěstování vinné révy. To ale není všechno, zabrousí i do exotiky a představí rostliny s názvy strongylodon nebo etlingera.

15. duben 2022 19:39

Jak se rozmnožují orchideje?

Množení orchidejí v přírodě i umělém prostředí je tématem magazínu Zelené světy. Autoři navštívili jednu z laboratoří, kde se rostliny rozmnožují, a celý proces podrobně popíší. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

8. duben 2022 20:33

České orchideje, africká rostlina cola, květiny pro suchá místa

Orchideje si většinou spojujeme s exotikou. My vám ale představíme ty, které rostou i v našich luzích a hájích. Dále prozradíme, zda má rostlina cola něco společného s coca-colou, a poradíme, co vysadit na suché stanoviště. K poslechu zvou Hanka Šoberová a Pavel Chlouba.

1. duben 2022 28:47

Poradna pro zahrádkáře a pěstitele

Na dotazy posluchačů odpovídá živě ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice zahradník Pavel Chlouba. Moderuje Hanka Šoberová.

25. březen 2022 33:53

Setkání s vášnivým pěstitelem kaktusů

Kaktusům je věnováno speciální vydání magazínu Zelené světy. Vypráví o nich vášnivý pěstitel, sběratel, publicista, ale i cestovatel za touto kouzelnou pichlavou rostlinou Rudolf Slaba. K poslechu zve Hana Šoberová.

18. březen 2022 28:56

Rady pro přikrmování ptáků, zajímavosti o jilmech a fejeton o motyce

Přikrmujete ptáky lojovými koulemi? Poradíme, čím a proč nahradit plastové síťky sloužící k jejich zavěšení. Také blíže představíme majestátné jilmy i jejich druhy vhodné do zahrad. Pavel Chlouba přidá fejeton o motyce. Moderuje Hanka Šoberová.