Zelené světy

Český rozhlas

Kouzelný svět rostlin, zahradní architektury i zahradnických novinek.

Web

Epizody

Před pěti dny
30:18

Podzimní výsadba tulipánů, narcisů a krokusů

Do kdy je čas na výsadbu, jak ji provést a jak s cibulovinami nakládat, připomenou autoři magazínu Zelené světy. Přidají i pár informací o okrasných jabloních nebo půdopokryvných rostlinách.

Před týdnem
25:48

Říjnová úroda na našich zahrádkách

Máte pocit, že v říjnu už v zeleninových záhonech roste leda tak plevel? Jste na omylu. Povíme, jakou úrodu můžete touto dobou sklízet. Pohlédneme i na letničkový záhon a představíme některé podzimní astry. K poslechu zvou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

Před 2 týdny
28:18

Odpad, který vyprodukují ryby, se využije pro pěstování zeleniny. Novou metodu zkoušejí vědci

Tvůrci zahradnického magazínu Zelené světy, moderátorsky zahradnická dvojice Hanka Šoberová a Pavel Chlouba, se vypravili na krátkou návštěvu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Jejich cílem byla exkurze na fakultě rybářství a ochrany vod. Možná si řeknete – trochu neobvyklý cíl pro dva zahradnické nadšence.

Před 3 týdny
18:43

Víte, jak vypadá a jak se pěstuje hlohyně?

Oblíbenou rostlinu, která ozdobí zahradu po celý rok, připomínají v magazínu pro milovníky zahradničení Hanka Šoberová a Pavel Chlouba. Dále představí i rostlinu zvanou ruselie a odpoví na pěstitelské dotazy posluchačů. Poslechněte si Zelené světy.

24. září 2021
31:15

Poradna pro zahrádkáře a pěstitele

Na dotazy posluchačů odpovídá živě ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice zahradník Pavel Chlouba. Moderuje Hanka Šoberová.

17. září 2021
19:06

Tip na tři zajímavé stálezelené dřeviny a bez, kterému se říká černá krajka

Magazín pro milovníky zahradničení připravují Hanka Šoberová a Pavel Chlouba. Tentokrát také přiblíží mechanismus masožravé špirlice a vezmou vás do Lomnice nad Lužnicí na jednu hezkou zahradu.

10. září 2021
18:16

Máte terasu v polostínu a váháte, co si do její blízkosti vysadit? Poradíme vám

Tipy na rostliny, které se hodí k polostinné terase, nabízí zahrádkářům magazín Zelené světy. Přidá tip na výsev podzimní zeleniny a připomene něco o pěstování oregana a javoru polního. K poslechu zvou Hana Šoberová a Pavel Chlouba.

3. září 2021
33:35

Poradna pro zahrádkáře a pěstitele

Na dotazy posluchačů odpovídá živě ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice zahradník Pavel Chlouba. Moderuje Hanka Šoberová.

27. srpen 2021
17:30

Rady a tipy pro výsadbu trvalkového záhonu

Když vysazujete trvalkový záhon, je potřeba mít stále na paměti, které rostliny patří do zadní části a které do přední linie. Poradíme vám s tím. Dále povíme něco o pěstování šalvějí a zavítáme do jedné jihočeské zahrady. K poslechu zvou Hana šoberová a Pavel Chlouba.

20. srpen 2021
20:00

Mají se rajčatová semínka vysévat podle lunárního kalendáře? Má měsíc vliv na letní úrodu?

Autoři magazínu Zelené světy udělali malý zahrádkářský pokus a poví vám, jak se zatím vyvíjí. Krom rajčat se zaměří i na popínavé růže a zavítají do borůvkové zahrady.