Zprávy pro Pardubický kraj
10. říjen 2023

Poslechněte si podcast: Zelená pro hromadnou dopravu. Chytré semafory v Pardubicích mažou zpoždění

Světelné křižovatky v Pardubicích dávají vozům MHD přednost před ostatní dopravou. Řidičům autobusů a trolejbusů tak pomáhají zkracovat případná zpoždění nebo jim předcházet. Chytré řízení semaforů teď přechází z testovacího do ostrého režimu.

00:20

Zprávy pro Pardubický kraj

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější informace z Pardubického kraje. Sledujeme dění v politice, sportu, kultuře v malých obcích i velkých městech.

Web

Dnes 03:55

V nemocnicích Pardubického kraje je omezený režim. Plný provoz nejdřív po víkendu

Společnosti Nemocnice Pardubického kraje zatím neodvolala ohlášený omezený režim. I po včerejším jednání premiéra Petra Fialy (ODS) se zástupci lékařů platí, že víc než třetina nemocničních lékařů nebude sloužit přesčasy. Dál platí snížení počtu operací a přednost akutních zákroků a onkologické péče.

Včera 02:22

V Chrudimi začnou měřit rychlost. Radary by měly být v provozu od příštího roku

Několik let a několik změn. Měření rychlosti se v Chrudimi nechystalo úplně jednoduše. Teď už je ale jasné, že si město radary pořídí. A kontroly by mohly začít vlastně už za pár týdnů.

Před dvěma dny 02:56

V Pardubicích je asi 400 bezdomovců. V zimě je pravidelně kontrolují strážníci

Teploty v noci klesly pod nulu, v Pardubicích bylo skoro -7 °C. Pro lidi bez domova to může znamenat i riziko umrznutí, hlavně pokud jsou pod vlivem alkoholu. Na druhou stranu jsou ale bezdomovci na zimu relativně zvyklí, mnozí navíc bydlí ve stanech nebo provizorních přístřešcích.

Před dvěma dny 03:02

Koupili si ruinu a postavili hrad. Rabštejn se daří majitelům obnovit

Na hrádku Rabštejn u Chrudimi se podařilo vrátit čas. Před několika lety zříceninu odkoupili soukromí vlastníci. A postupně se jim podařilo hrad obnovit.

Před třemi dny 02:16

Ski areály v Pardubickém kraji se připravují na sezónu. Někde spustí provoz o víkendu

Díky příznivým podmínkám v těchto dnech zasněžuje sjezdovky většina areálů v Pardubickém kraji. Někde chtějí tradičně spustit provoz první víkend před Vánonci, ale třeba na Dolní Moravě ho plánují zahájit už teď v sobotu.

Před čtyřmi dny 01:59

Uzavírky výrazně přibrzdí dopravu v Chrudimi. Přibylo omezení u Tesca

Od dneška je cesta přes Chrudim výrazně složitější. K několika menším uzavírkám se přidalo zásadní omezení, které ovlivní dopravu na městském okruhu. Částečně neprůjezdný je most u obchodního domu Tesco, který čeká kompletní rekonstrukce, a teď začínají přípravné práce.

Před týdnem 02:10

Polovina škol nebude v pondělí učit. Chtějí zachovat asistenty a přilepšit kuchařkám

V pondělí bude celodenní stávka proti plánovaným škrtům ve školství. Podle odborů do ní vstoupí víc než polovina mateřských, základních a středních škol. Vadí jim hlavně to, že by měly přijít o peníze na půlené hodiny a asistenty, nesouhlasí také s nízkými platy technického personálu. Školy proto z části nebo úplně zruší výuku, zavřené budou většinou i školní družiny a školní jídelny.

Před týdnem 01:52

Chrudim by mohla přesunout autobusové nádraží blíž k vlakovému

Nádraží zmenšit a přestěhovat. To je plán, který připravuje radnice v Chrudimi. Město jedná o možném odkoupení pozemků kolem železniční trati. A jedna z variant je, že by se tam v budoucnu mohlo přesunout i autobusové nádraží.

Před týdnem 00:50

Soud poslal do vazby bývalého primátora Pardubic Martina Charváta

Okresní soud v Pardubicích ve čtvrtek poslal do vazby bývalého primátora Pardubic Martina Charváta (ANO), předsedu Krajské hospodářské komory Jozefa Koprivňanského a bývalou náměstkyni primátora a členku dozorčí rady Rozvojového fondu Pardubice Helenu Dvořáčkovou. Ta je nyní zastupitelkou za SPD, dříve za ANO. Soud tak vyhověl všem třem návrhům státní zástupkyně na vazbu. O výsledku novináře informoval soudce Karel Gobernac.

Před týdnem 02:17

Svitavy připravují odbahnění rybníka Rosnička. Upravit chtějí i okolí

Město Svitavy připravuje odbahnění rybníka Rosnička a úpravu jeho okolí. Rekreační lokalita patří k nejnavštěvovanějším místům, kam chodí rádi místní i turisté. S odstraňováním bahna z Rosničky chce město začít už příští rok.