- Podcasty
- Zdravíčko

Poslechněte si podcast: Rulík, konvalinka, oměj. Prakticky na každé zahrádce je směs jedovatých rostlin, říká soudní lékař
Máte rádi detektivky? Jednu takovou otevírá Zdravíčko s Františkem Vorlem, soudním lékařem a znalcem, jednou nohou na penzi. Mluví mimo jiné o násilných úmrtích, což je denní chleba soudních lékařů. V současnosti podle něj přibývá skonů střelnou zbraní, dříve se používaly zbraně sečné a do středověku patří například obliba úkladné vraždy jedem.
Zdravíčko
S lékaři a dalšími odborníky o zdraví, nemocech, léčbě i prevenci.
Mnoho dětí se potýká s migrénami. Bolesti hlavy spouští stres, nevhodné nápoje i jídlo z fastfoodu
Stále více dětí trpí bolestmi hlavy. I proto vznikají specializovaná centra. V nemocnici v Jindřichově Hradci ho vede lékařka Jana Beranová. Za zvýšený počet malých pacientů s tenzními bolestmi hlavy a migrénami podle ní může dnešní životní styl, úzkosti, které odstartoval covid, i různé spouštěcí mechanismy. A samozřejmě dědičnost a hormonální změny.
Zimnice, pak čtyřicítky. A za tři dny zas… Malárie je velmi nebezpečná, cestovatelé na ni i umírají
Malárie je jedno z nejzávažnějších infekčních onemocnění. Ročně si vyžádá půl milionu lidských životů. Někteří cestovatelé na ni umírají i u nás. Přijít se k ní dá velice snadno, jedním štípnutím infikovaného komára, jak potvrzuje lékařka Očkovacího centra Avenier v Českých Budějovicích Dagmar Benešová.
Pomůže hypnóza přestat kouřit? A zbavit se epilepsie? Na časté otázky odpovídá hypnoterapeut
Hypnóza patří mezi legální metody psychiatrie, psychoterapie a takzvané hypnoterapie. Té se věnuje Šimon Pečenka, místopředseda Českého spolku hypnoterapeutů. V pořadu Zdravíčko vysvětlil, že hypnózy a sugesce se dá s úspěchem využít v případech, kdy je zdravotní problém podmíněn stavem duše. Jestliže lékaři vyloučí jiné, hmatatelné diagnózy, může hypnóza pomoct třeba s migrénami, nespavostí, koktáním a podobně.
Dáváte při sezení nohu přes nohu? Jeden z největších prohřešků vůči vlastnímu tělu, říká lektorka
Vbočený palec, kratší nohu i výhřez ploténky dokáže účinně řešit Dornova metoda. To tvrdí autorizovaná lektorka a terapeutka Zuzana Prouzová, která soubor nápravných chvatů, cvičení a změn nesprávných návyků při držení těla do Čech přivezla. Na vlastní kůži – nebo spíš bolestivé tělo – metodu poznala v Německu a naučila se ji praktikovat přímo od samotného autora Dietera Dorna. Doma ji pak rozvinula o další rozměr.
Slavný botox nejen na vrásky. S úspěchem pomáhá ženám, kterým komplikuje život časté močení
Časté močení léčí v Písku nově botulotoxinem. Je to další možnost, jak pomoct ženám, kterým nutkavá potřeba ničí život. Podle urogynekologa a primáře gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek Michala Turka je metoda vhodná právě pro pacientky s takzvanou urgentní inkontinencí. Pokud nezabere léková terapie, je aplikace botoxu druhou volbou.
Nakazit se lze i z ledovce, ale největší riziko hrozí už na letišti. Z cest lidé vozí různé nemoci
S novým rozmachem cestování po covidu strmě roste počet Evropanů nakažených tropickými nemocemi, napsala před nedávnem Mladá fronta Dnes. Ne všichni pacienti nechtěné dárečky z ciziny přežijí. Zdravotním potížím se přitom dá v mnoha případech předejít. Prevencí, a existuje-li, tak i vakcínou.
Prasklá výduť břišní aorty znamená ve většině případů smrt. Riziko hrozí hlavně starším mužům
Ministerstvo zdravotnictví zavádí nový screening pro muže mezi 65 a 67 lety. Sledován je stav jejich břišní aorty. Aneurysma čili výduť centrální tělní tepny totiž patří mezi nejzávažnější onemocnění cévního systému a ohrožuje zvlášť starší muže. V pořadu Zdravíčko o problému mluví Aleš Mokráček, primář primář oddělení kardiochirurgie a cévní chirurgie Nemocnice České Budějovice.
Tenká jehla a v ní elektrický proud. Zní to děsivě, ale radiofrekvenční terapie uleví od bolesti
Někteří z nás s bolestí vstávají i uléhají, a někdy se kvůli ní dokonce ani nevyspí. Je to vyčerpávající a ničí to kvalitu života. Na pomoc takovým pacientům se v České republice zaměřují specializovaná centra léčby bolesti. Jedno takové je v českobudějovickém Lékařském domě.
Zhoršené vidění za šera může mít různé příčiny. Skutečná šeroslepost je velmi vzácná, říká lékař
Zhoršuje se vám za šera vidění? Trvá vám dlouho, než zaostříte za tmy? A už vás napadlo, že jste možná šeroslepí? Tak můžete být v klidu. Jak vysvětluje oční lékař Vladimír Chodura, primář a manažer Oční kliniky Lexum v Českých Budějovicích, skutečná šeroslepost je velmi vzácná a to, co pociťujete, je zcela normální reakce oka na změněné optické podmínky.