18. leden 2022

Poslechněte si podcast: Pět minut a vidíte jako za mlada. Z operace šedého zákalu nemusí mít nikdo strach, říká lékař

Operace předního segmentu oka, to je obor, na který se soustřeďují v Centru péče o zrak Nemocnice ve Strakonicích. Primář Pavel Kristen uvádí, že nejčastěji jde o řešení šedého zákalu.

21:58

Zdravíčko

Vydává: Český rozhlas

S lékaři a dalšími odborníky o zdraví, nemocech, léčbě i prevenci.

Web

Před čtyřmi dny 31:19

Nebýt obětí. To je podle psychologa hlavní pro překonání traumatu. Varuje i před „běžným“ stresem

Současnost není jednoduchá. Po dvou letech covidu, izolací i bolestivých ztrát v rodinách přišel hospodářský propad a ještě k tomu válka v Evropě. Lidé nedaleko od nás zažívají netušené věci. Z válečných útrap si přinášejí, třeba i k nám, rány na těle i na duši. Obojímu se říká traumata. O těch psychických mluvil v magazínu Zdravíčko klinický psycholog Václav Šnorek.

Před týdnem 28:21

Vysoký krevní tlak nebolí. Přitom ale může v mnoha ohledech ohrozit náš život

Nezdravý životní styl, kouření, alkohol, obezita, ale i nadměrný stres vedou k tomu, že stále přibývá lidí trpících hypertenzí. Už po pětatřicítce trápí vysoký krevní tlak až polovinu českých mužů, u žen je to asi třetina. Vysoký tlak je navíc nebezpečný a zrádný.

Před 3 týdny 29:08

Slovu drogy obvykle rozumíme ve smyslu návykové látky. Ony jsou to ale i léčivé byliny

Když polykáme prášek, málokdy si uvědomíme, že za jeho chemicky znějícím složením může stát rostlinka. Přírodní látky se v léčitelství využívají odpradávna, postupem času se je člověk naučil zpracovávat i jako takzvaná fytofarmaka.

25. duben 2022 24:34

Proč je Husákovým dětem najednou ze všeho špatně

Alena Sladká, nutriční sestra. O vlivu hormonálních změn na zažívací ústrojí aneb Proč je Husákovým dětem najednou ze všeho špatně. Připravila Eva Kadlčáková.

20. duben 2022 22:21

K pravidelnému pohybu nás dnes nic nenutí, ale bez něj tělo velmi chřadne, upozorňuje David Huf

O svátcích můžeme sedět a cpát se, anebo taky jít ven a hýbat se. Druhou možnost rozhodně doporučuje David Huf, mistr světa a Evropy ve sportovním aerobiku, profesionální kouč a fitness trenér a také garant projektu Buď fit, seniore.

12. duben 2022 20:11

První příznaky přechodu pocítí ženy asi ve 45 letech, změnu lze zvládnout s grácií

Lidské tělo stárne od narození, z gynekologického pohledu je milníkem zejména klimakterium, tedy přechod. Začíná obvykle několik let před poslední menstruací a trvá ještě několik let potom.

5. duben 2022 15:56

Odstranění oka. I tak vysokou cenu můžete zaplatit za slunění

Slunce může za zvyšující se počet zhoubných novotvarů oka, potvrdil v magazínu Zdravíčko oftalmolog Jan Šimek. „Jedná se zejména o bazaliomy, tedy tumory na kůži obličeje, například očních víček. A dále o maligní melanomy, které se nacházejí v nitru oka. I to může být slunečním zářením ohroženo,“ uvedl.

30. březen 2022 25:39

Intenzivní fyzické aktivitě věnujte maximálně dvě a půl hodiny týdně, varuje kardioložka

Začalo jaro. Táhne nás ven a láká k aktivitám, které mohou být zdravé nejen pro naši psychiku, ale i srdce. Doporučuje je také lékařka Eva Kociánová, propagátorka projektu Srdce v hlavě. Ten připomíná, že na své srdce a jeho zdraví musíme myslet v předstihu. Například dřív, než se do nějaké jarní aktivity pustíme.

21. březen 2022 37:18

Specialistka na osteoporózu Marie Ládová odpovídá na dotazy posluchačů

Řídnutí kostí je podruhé tématem magazínu Zdravíčko. Lékařka Marie Ládová z osteologické ambulace v Českých Budějovicích tentokrát hlavně zodpověděla dotazy posluchačů.

17. březen 2022 35:21

O své osteoporóze nemusíte vůbec vědět. Často se poprvé projeví až zlomeninou

Svět se netočí jenom kolem covidu nebo cukrovky. Epidemií 21. století je i osteoporóza čili řídnutí kostí. Populace totiž stárne, mnozí vedou nezdravý životní styl, zároveň se díky vyspělé medicíně dožíváme vyššího věku. A tak se každý dožijeme také své osteoporózy, říká vedoucí českobudějovické osteologické ambulance, lékařka Marie Ládová.