1. červenec 2022

Poslechněte si podcast: 10 až 15 minut na přímém slunci denně. Načerpejte vitamin D, prospívá nejen dětem, ale i seniorům

Česká populace trpí nedostatkem vitaminu D. Jeho formu D2 z rostlinné stravy, ale zejména D3 z živočišné potřebuje k životu každý z nás. Jak se ukazuje, déčko ovlivňuje metabolismus téměř každé buňky v těle. Nejen, že nám jako dětem pomáhá rybí tuk růst, ale vitamin D, který obsahují oleje, maso, mléko, vejce, houby, ořechy či játra a klíčky, je důležitý i pro lidskou plodnost, stav svalů, kostí a zubů, celkové prospívání a imunitu.

30:39

Zdravíčko

Vydává: Český rozhlas

S lékaři a dalšími odborníky o zdraví, nemocech, léčbě i prevenci.

Web

Před třemi dny 24:07

Prochladnutí, mokré plavky i sex usnadní bakteriím cestu do močového měchýře. Tam způsobí zánět

Doba prázdnin a dovolených nás vede do přírody, k vodě i do společnosti. Často se zdržíme u večerního táboráku dlouho do noci nebo se koupeme v bazénech, přehradách i rybnících. Může to nějak ohrozit naše močové ústrojí? O tom mluví v magazínu Zdravíčko lékař Aleš Petřík z urologického oddělení Nemocnice České Budějovice.

Před týdnem 27:31

Chcete se na dovolené potápět? Oslovte odborníka. Nesprávný postup vám totiž může velmi ublížit

Bohumil Markalous vede oddělení ORL v nemocnici v Jindřichově Hradci. Na základě svých zkušeností potvrzuje, že v běžných českých podmínkách při letních radovánkách našim uším, nosu a krku nic závažného nehrozí. Pokud bychom se ale pustili do potápění v moři a chtěli okusit i větší hloubky, už je na místě opatrnost.

Před 2 týdny 21:43

Useknutý prst nesmí přijít do styku s ledem, zlomeninu na výletě raději provizorně nefixujte

Úrazy všeho druhu, zejména ze sportu a ze zahrady, řeší o prázdninách ve svých ordinacích chirurgové. Strakonická chirurgie má poměrně velkou spádovou oblast a o dovolených ji ještě rozšiřují chataři, chalupáři a návštěvníci Šumavy. Ti sem přijíždějí z celé republiky a pouštějí se někdy do aktivit, ve kterých nejsou zběhlí. Jejich úrazy pak mohou být velmi vážné.

Před 3 týdny 24:44

Námaha ve vedru může být spouštěčem srdečních příhod, víc ohroženi jsou muži

I tragicky někdy končí letní cyklistický výšlap na vrcholky Šumavy. Příčinou dvou na sobě nezávislých úmrtí mužů nad padesát let bylo srdeční selhání. Jaký vliv má nelidské horko na lidské tělo? V magazínu Zdravíčko o tom mluvil kardiolog Štěpán Havránek ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

12. červenec 2022 26:05

Bolest, ale i ztrátu kontroly nad vlastní končetinou může způsobit vyhřezlá meziobratlová ploténka

Čtrnáct a půl tisíce operací páteře ročně provedou lékaři ve zdravotnických zařízeních v České republice, 800 z nich v českobudějovické nemocnici. Ve skoro třech čtvrtinách případů řeší degenerativní stavy. Podle specialisty na operace páteře, takzvaného spondylochirurga Petra Nesnídala z neurochirurgického oddělení Nemocnice České Budějovice se nejčastěji jedná o onemocnění meziobratlové ploténky.

5. červenec 2022 27:57

Zachraňujte psychickou pohodu, pak až stravování, radí lidem se střevními záněty odbornice na výživu

Veronika Hanzlíková vystudovala chemii v potravinářství. Odborné znalosti i vlastní zkušenost ji dovedly k výživovému poradenství, pomáhá zejména lidem s Crohnovou chorobou, ulcerózní kolitidou a dráždivým tračníkem. Kromě dvou posledně jmenovaných nemocí překonala i ztrátu partnera.

24. červen 2022 34:33

Co na puchýře? Kobercová páska, radí dálkový chodec. Vždy také bere kostivalovou mast a brufen

Stezku Českem o dvakrát tisíci kilometrech (ze západu na východ severní cestou a zpátky po jižní) vytvořil se svými přáteli dálkovými chodci Martin Úbl z Plzně. Jako host magazínu Zdravíčko poradil, jak přežít ultradlouhé, dlouhé, ale třeba i kratší pěší výlety ve zdraví. Varuje hlavně začátečníky, aby zbytečně nepřeceňovali síly.

15. červen 2022 31:00

Revoluční léčba mrtvice. Bypass na mozku zachraňuje pacienty i v případech, kdy jiné postupy selžou

Mozková mrtvice patří mezi tři nejčastější příčiny úmrtí dospělých lidí u nás. Většinou je na vině ucpaná tepna. V současné medicíně se sraženina buď rozpouští, nebo vytahuje katetrem. Ne vždy to ovšem jde, asi deset procent pacientů dosud zůstávalo mimo tyto možnosti. Tým českobudějovických lékařů vedený neurochirurgem Jiřím Fiedlerem má ale řešení.

8. červen 2022 34:11

Žen s rakovinou prsu v Česku přibývá, počet zemřelých ale klesá. Pomáhá včasná diagnostika

Slyšet z úst lékaře diagnózu „rakovina“ je asi noční můrou většiny z nás. Navíc počet karcinomů v populaci vzrůstá. Podle primářky chirurgického oddělení Nemocnice Písek Marty Horákové se ale takzvané pětileté přežití u prvního a druhého stádia rakoviny prsu v České republice vyšplhalo už téměř ke stu procentům.