Zdravíčko
NejnovějšíPřed týdnem

Poslechněte si podcast: Čaj z čerstvého zázvoru do zpocení, případně grog. To doporučuje čínská medicína na akutní virózy

„Je jeden výjimečný případ, kdy tradiční čínská medicína ordinuje rum,“ říká specialista na tradiční čínskou medicínu a zároveň doktor klasické západní medicíny Petr Hoffmann. Myslí tím onemocnění pocházející z takzvaného „chladného větru“.

30:50

Zdravíčko

Vydává: Český rozhlas

S lékaři a dalšími odborníky o zdraví, nemocech, léčbě i prevenci.

Web

Před týdnem 35:46

Naše vlastní krev nám může pomoci při artróze. Lékaři do kloubů aplikují léčivý koncentrát

Artróza je degenerativní onemocnění kloubů a udává se, že jí trpí až 80 procent padesátníků. S věkem číslo dál roste. A tak bolesti, které se mají tendenci vracet ve zkracujících se cyklech, až nás jednou neopustí vůbec, poznáme během života prakticky všichni.

Před 2 týdny 27:55

3 hlavní příznaky mrtvice. Když se objeví, je nutné hned přivolat záchranku

Deset let funguje úzká spolupráce mezi Zdravotnickou záchrannou službou Jihočeského kraje a iktovými centry v Písku, v Jindřichově Hradci a centrálním v Českých Budějovicích. Po přijetí telefonátu na číslo 155 se záchranáři snaží co nejrychleji dojet pro pacienta s mrtvicí a dovézt ho do jmenovaných nemocnic k odborným výkonům, které rozpustí pucek, prorazí ucpanou cévu, nebo zastaví krvácení v mozku.

Před 3 týdny 31:25

Odebrání mandlí není nebezpečné, říká primář. Některým dětem může podle něj velmi pomoci

Bohumil Markalous vede jako primář už přes dvacet let oddělení ušní, nosní a krční medicíny v Nemocnici Jindřichův Hradec. Je specialistou na mikroskopické operace v oblasti obličeje a krku. Sem patří i zákroky na dětských mandlích, které jsou diskutovaným tématem. Je nutné dětem mandle odebírat? Nebo by se bez tak razantního zákroku dětské zdraví obešlo?

26. říjen 2022 28:00

Elektrický impulz do srdce dělá zázraky. Lékaři budějovické nemocnice léčí arytmii revoluční metodou

Rychlejší, bezpečnější a úspěšnější je nová metoda léčby srdeční arytmie, kterou zavedlo kardiocentrum nemocnice v Českých Budějovicích. Neinvazivní zákrok dosud postoupilo 150 pacientů, a jak uvádí vedoucí lékař arytmologie Alan Bulava, zkušenosti jsou zatím stoprocentně kladné.

19. říjen 2022 33:50

Auta už jsou bezpečnější, k vážným poraněním páteře teď nejčastěji dochází po pádech z výšky

Chirurg Petr Nesnídal v českobudějovické nemocnici provádí operace páteře. Více než dvacet procent pacientů se na jeho sál dostane po úrazu. Zatímco dříve docházelo ke zraněním páteře nejčastěji při dopravních nehodách, nyní podle lékaře převažují následky pádů z výšek.

12. říjen 2022 32:39

Hlasy v hlavě máme všichni. Když nás ale překvapí a nedokážeme je kontrolovat, je třeba zpozornět

Problematiku hlasů v hlavě mimo jiné připomněl Týden duševního zdraví. Je rozdíl mezi tím, když s někým vedeme v hlavě neškodný dialog, a tím, když slyšíme hlasy, které nás k něčemu nabádají, vstupují nám do života. Reálné slyšení nereálných hlasů se pojí ke schizofrenii, ale jak říká psychiatr Jan Bečka, ještě ji nezakládá.

4. říjen 2022 28:51

Lék na Alzheimera z Česka se dostal do třetí fáze testování. Kolem roku 2025 už by mohl pomáhat

Pacientů s Alzheimerovou chorobou u nás i ve světě stále přibývá. Přitom ve chvíli, kdy německý lékař Alois Alzheimer na počátku minulého století nemoc popsal, byla považována za vzácnou. Dnes žije v Evropě devět milionů lidí s tímto typem demence.

28. září 2022 31:24

Nejzdravější olej je olivový, margarínů už se dnes nemusíme bát, říká nutriční specialistka

„Tak asi tento týden máslo mít nebudeme,“ říkáte si možná někdy i vy, když stojíte bezradně před regálem s tuky. A hledáte levnější náhražku. O tom, jakou výživovou hodnotu mají a jak se od sebe liší rostlinné tuky, margaríny a tuky ztužené, mluvila v magazínu Zdravíčko nutriční specialistka českobudějovické nemocnice Alena Sladká.

20. září 2022 25:53

Nautilus, který hojí rány. V hyperbarické komoře dostanou pacienti do krve šestkrát víc kyslíku

Emeritní primář úrazového oddělení českobudějovické nemocnice Pavel Kopačka zemřel ve věku 75 let. Odešel nečekaně, do posledních chvil se věnoval své práci – traumatologii. A také provozování takzvané hyperbarické komory, jakési přetlakové kabiny, která léčí a přitom vypadá jako kříženec ponorky a kosmické lodi. První si krajská nemocnice pořídila v roce 1966, od roku 1973 se o ni staral právě Pavel Kopačka.

15. září 2022 28:27

Boty plochou nohu nevytvoří. V takzvané barefoot obuvi žádný přínos nespatřuji, říká ortoped

Ortoped Pavel Sadovský mladší se v Nemocnici České Budějovice věnuje dětským pacientům, kromě toho je jeho specializací dospělá noha. Své pacienty přijímá i v Lékařském domě Géčko na okraji krajského města. Učí také na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. V magazínu Zdravíčko mimo jiné odpověděl na otázku, jestli by batolata měla chodit doma v pevných botičkách.