Od Pradědu na Hanou
30. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Zdětín je kolébkou slavného rodu i místem rekreace a turistiky

Zdětín na Prostějovsku patří k vyhledávaným rekreačním oblastem. Do katastru obce patří i vyhledávaný Bělecký mlýn a tak se zde turisté zastavují velmi často. Zdětín však nejsou jen atrakce kolem mlýna a chatové osady, ale také zajímavé dějiny sahající až hluboko před dobu zapsanou v historických dokumentech.

03:55

Od Pradědu na Hanou

Vydává: Český rozhlas

Rozhlasová pohlednice s osobitým pohledem na přírodu, zajímavosti i historii našeho kraje.

Web

Před třemi dny 04:00

Luká kdysi bývala slovanskou osadou v kopcích nad rovinami Hané

Obec Luká je bezesporu centrem jižní části Litovelska, položeným na náhorní plošině Zábřežské vrchoviny přímo na hranici se současným prostějovským okresem. Obec má celkem šest částí, ale i samotná centrální dědina má ze své historie mnoho co vyprávět.

Před čtyřmi dny 03:59

Dolní a Horní Krčmy už dávno splynuly s Mohelnicí. Jejich historie však s městem moc nesouvisí

Pod správu Mohelnice dnes, kromě samotného města, patří také poměrně velký počet integrovaných obcí. Některé z nich jsou od centra poměrně vzdálené, jiné dnes s Mohelnicí splynuly a i mnozí obyvatelé těchto osad netuší, že jsou vlastně vesničané.

Před pěti dny 03:59

Janovický zámek nahradil jako sídlo panství někdejší hrad Rabštejn

Janovice u Rýmařova jsou jedním z center podhůří Jeseníků. Poměrně rozsáhlou obec, která je dnes místní částí Rýmařova tvoří dvě původní osady – Janovice a Janušov. Oběma pak vévodí mohutný zámek, který byl kdysi sídlem pána celého okolního kraje.

Před týdnem 04:01

Po zámku v Širokém Brodě zůstalo jen torzo a hrobka někdejších majitelů

Mnoho zámků a dalších památkových objektů navždy zmizelo díky nezájmu či díky pohromám, které je postihly. To je i příklad zámku v jesenické vesnici Široký Brod, který, ač jeho torzo stále ještě existuje, už znají jen místní a několik historiků.

Před týdnem 03:53

Labutice vznikly kdysi jako familiantská osada na pozemcích dávného dvorce

Osada Labutice patří k menším sídlům v oblasti Drahanské vrchoviny. Dnes je součástí obce Suchdol, kdysi však byla samostatnou vesnicí, byť její historie zase tak dlouhá není.

Před 2 týdny 03:59

Farní kostel sv. Bartoloměje v Zábřeze patří k dominantám města

Tři věže patří k siluetě centra města Zábřeha při pohledu z dálky. Kromě věže zámku je to ještě věž radnice a zejména pak věž kostela sv. Bartoloměje, která je z nich nejvyšší.

Před 2 týdny 04:00

Nezamyslice byly osídleny už v době velkomoravské. Kostel je zde možná už z té doby

Městys Nezamyslice patří k větším obcím rozkládajícím se na toku řeky Hané. Zdejší oblast je osídlena už od pravěku. Přímo na okraji obce existovalo velkomoravské hradiště, dnes narušené stavbou benzínové stanice, který bylo patrně osídleno už dávnou před příchodem Slovanů. Také první historické zmínky můžeme zaznamenat už ve 13. století.

Před 2 týdny 03:56

Červená Lhota byla sídlem dávných zemanů

Červená Lhota je dnes osadou nedaleké Bílé Lhoty. Leží na svazích Bouzovské vrchoviny směřujících do roviny kolem řeky Moravy se nedaleko hranic šumperského a olomouckého okresu a rozhodně za sebou má zajímavou historii spojenou se zemanskou tvrzí, která zde stávala.

7. prosinec 2022 03:54

Farní kostel v Javorníku postavili jako náhradu kostela sv. Kříže. Oba stojí dodnes

Javorník je bezesporu centrem nejsevernějšího koutu dnešního Olomouckého kraje. Býval regionálním centrem i v dávné minulosti, a to nejen centrem světským, ale zejména duchovním.

2. prosinec 2022 03:57

V Sedmilánech prý v období adventu řádíval noční lovec

Sedmlánů, psáno dohromady, není, jak by se zdálo, pravopisnou chybou nepozorného žáka, ale oficiálním názvem osady jesenické obce Skorošice, protínající silnici vedoucí ze Žulové do Javorníka.