- Podcasty
- Interview Plus

Poslechněte si podcast: Indie nákupem ruské ropy vzkazuje Západu, že nebude plnit jeho přání, vysvětluje indolog
Indie letos překoná v počtu obyvatel Čínu a stane se nejlidnatější zemí na planetě. Indičtí politici mluví i o ambici převzít pozici nejvýznamnější dílny světa, zároveň ale chtějí prosazovat hlavně zájmy své země a dál například rozvíjejí obchodní styky s Ruskem. „Pro Indii je válka na Ukrajině příliš vzdálené téma. Jakkoli je tím konfliktem veřejnost znepokojena, vládní pozice je daleko zdrženlivější,“ vysvětluje indolog Zdeněk Štipl.
Interview Plus
Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě.
Erdogan chce být druhým Atatürkem. Jeho vize nemá s demokracií moc společného, soudí analytička
Recep Tayyip Erdogan vládne Turecku už 20 let a v květnových volbách hodlá potřetí usilovat o post prezidenta. „V posledních letech dovedl zemi k mnoha problémům a jeho pozice oslabovala. Na druhou stranu události posledního roku a válka na Ukrajině nahrávají tomu, že by mohl vyhrát,“ soudí Karolína Lahučká, analytička z Asociace pro mezinárodní otázky.
Neznalost zákona neomlouvá, ale nikdo je nemůže znát všechny, připouští ministr Šalomoun
Poslanci v prvním čtení podpořili návrh na zrušení více než 10 tisíc zákonů, nařízení a vyhlášek. „Je potřeba udělat generální úklid právního řádu, což se dělá ve všech státech. Nyní jsme na začátku konce tohoto procesu,“ uvádí Michal Šalomoun, ministr pro legislativu z České pirátské strany.
Tanky Leopard samy o sobě válku Ukrajině nevyhrají. Jde o symbol, hodnotí novinář Vlach
Prezidentský kandidát a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) v nedělní prezidentské debatě České televize odmítl, že by v případě napadení Polska či pobaltských států poslal do těchto zemí české vojáky na pomoc. Později ale popřel, že by tím zpochybnil závazek kolektivní obrany. „Velmi si toho všímají. A přestože prezident nemá pravomoci armádu do zahraničí posílat, je to vnímáno velice negativně,“ uvádí novinář Tomáš Vlach, který v Pobaltí trávil poslední měsíce.
Novinář Brod: Pavel Pecháček byl věčný optimista. Věděl, že horší než komunismus to být nemůže
Dlouholetý šéf československého a později českého vysílání Rádia Svobodná Evropa Pavel Pecháček zemřel ve věku 82 let ve Spojených státech. „Byl rozhodný, energický, ale i velice vstřícný a příjemný. V podstatě od prvního okamžiku jsme sedávali u velkého stolu v kantýně Svobodné Evropy, kde byli emigranti z roku 1968, ale i z té první poválečné vlny po roce 1948. Tam jsme se hodně sblížili,“ vzpomíná novinář Petr Brod.
Prezident nás do války zavléct nemůže, ale obávám se Pavlova návyku poslouchat rozkazy, říká Bašta
Zatímco většina kandidátů z prvního kola prezidentských voleb poradila svým voličům, komu mají dát hlas v kole druhém, kandidát SPD Jaroslav Bašta hned ve volební den deklaroval, že ve druhém kole odevzdá prázdný lístek. „Hranicí je pro mě členství v KSČ a spolupráce s komunistickými tajnými službami,“ vysvětluje, proč nepodporuje Andreje Babiše (ANO) ani Petra Pavla.
Edward Lucas: Invaze na Ukrajinu nám otevřela oči. Němci už ale zase upadají do spánku
Západní státy dlouhá léta ignorovaly a podceňovaly významné signály ruské rozpínavosti. Událostí, které nám měly otevřít oči, bylo podle britského novináře a spisovatele Edwarda Lucase několik. Problém je, že jsme oči pokaždé zase zavřeli.
Proč pijete? Proč mluvíte sprostě? U Zemana jsem si musela vybrat jen jednu z otázek, říká Witowská
Výkony v televizních debatách mohou výrazně ovlivnit šance kandidátů v prezidentských volbách. Před prvním kolem voleb se ale jeden z kandidátů, Andrej Babiš (ANO), zúčastnil jen jediné a odmítá jít do debaty ve veřejnoprávních médiích. „On moc dobře ví, že to nepotřebuje, protože své voliče přesvědčovat nemusí. A obávám se, že by nebyl schopen udržet nervy tak dlouho, jak by chtěl,“ soudí novinářka Světlana Witowská.
Dorazín: Rusko nemá na strategický zvrat sílu. Bude tak dál teroristickými útoky ohrožovat civilisty
Počet civilních obětí války na Ukrajině podle OSN překročil sedm tisíc, mezi nimi i více než 40 obětí raketového útoku na obytný dům ve městě Dnipro. „Celé město tím žije, je to nejhorší útok na Dnipro od začátku války, někde v těch troskách je ještě dalších 35 lidí,“ přibližuje zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín, který ve městě pobývá.
Moderní škola, to není učitel s rákoskou, ale průvodce na společné cestě, míní učitel Pražák
Politická diskuse o školství se ve většině případů točí kolem platů učitelů, méně se už ale věnuje tomu, co a jak by se mělo učit. Podle učitele a propagátora moderní výuky Daniela Pražáka je důležitá především kontinuita, kterou dnes narušují třeba jednotné přijímací zkoušky. „Z druhého stupně základních škol se stává závod o přijímačky. Do deváté třídy mohou s žáky objevovat, ale pak je ten tlak takový, že musí připravovat na přijímačky.“
Německo nikdy nedodrželo své klimatické sliby. Hnědé uhlí bude spalovat dál, popisuje zpravodaj
Německá policie začala s vyklízením osady Lützerath, která je určená k demolici kvůli těžbě uhlí a kde probíhá protest klimatických aktivistů. „Chtějí co nejdéle zdržet vyklízení vesnice, alespoň o šest týdnů, což je doba, po kterou je možné kácet stromy. Tím by těžaře o rok zdrželi,“ popisuje zpravodaj České televize v Německu Pavel Polák.