Rozhlasový sloupek
9. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Zdeněk Dryšl: Ptal jsem se trávy

Trávník má pro přírodu, krajinu a člověk bezpočet významů, zamýšlí se herecké Horáckého divadla v Jihlavě Zdeněk Dryšl.

03:03

Rozhlasový sloupek

Vydává: Český rozhlas

Krátké glosy, které píší a poté i čtou zajímavé osobnosti.

Web

Před týdnem 02:46

Petr Hladík: Hodina slovenčiny

Už přes třicet let fungují Česká republika a Slovensko samostatně. Vzpomínky na společný stát postupně blednou, stejně jako obaly gramofonových desek slovenských skupin, které tehdy tak frčely.

Před týdnem 02:27

Markéta Hejkalová: Suchý únor

Havlíčkobrodská spisovatelka Markéta Hejkalová má teď pro vás sobotní rozhlasový sloupek. Zhodnotí v něm, jak překvapivě podobné si mohou být supermoderní a archaické tradice.

25. prosinec 2022 02:05

Markéta Hejkalová: Santa s rouškou za výlohou

Když v menším městě dáte za výlohu Santu s rouškou a ještě injekční stříkačkou, jako že je očkovaný, a uděláte to v tu pravou chvíli, nekonečná diskuse na facebooku vás nemine.

18. prosinec 2022 04:27

Zdeněk Dryšl: Smysl Vánoc

Jaký býval smysl Vánoc, když je ještě neovládly komerční zájmy jako dnes? Vzpomíná herec Horáckého divadla Zdeněk Dryšl.

17. prosinec 2022 02:54

Petr Hladík: Kouzlo společného jídla

Sedět u stolu se svými blízkými není jen o naplnění žaludku, ale o vzácném čase stráveném spolu a nejen to, zamýšlí se Petr Hladík.

11. prosinec 2022 02:56

10 dukátů na Zlatou lyži v Novém Městě na Moravě

Od 30. let je s Novým Městem spojená Zlatá lyže. Co ale bylo úplně na začátku? Sponzorský dar, jméno vítěze a také nedávný návrat trofeje. Poslechněte si Petra Hladíka.

4. prosinec 2022 02:25

Markéta Hejkalová: Pravá jména

Prodavač je prodavač a ne asistent prodeje, skladník je skladník a ne manažer logistiky. Podle Markéty Hejkalové se často nesmyslně vzdalujeme od tradičních českých slov.

27. listopad 2022 02:25

Markéta Hejkalová: Je Stáňa Stanislava nebo Stanislav?

Gender, toto slovo se používá na celém světě a jeho význam se týká rovnoprávnosti mužů a žen. A co naše jména? Cizinec by z nich byl asi zmatek, soudí Markéta Hejkalová.

26. listopad 2022 02:45

Petr Hladík: Mám slabost pro zklidnění přírody

Každý člověk má své oblíbené roční období. Petru Hladíkovi imponuje čas, který je právě teď. Podzim se překlápí v zimu a všechno je zklidněné.

20. listopad 2022 03:16

Petr Hladík: Bílý sumec, zlatá ryba

Když jde neznalec na výlov, je celý proces impozantním divadlem. A když se ještě objeví nečekaná velká ryba, je o další zážitky postaráno, tak jako v případě Petra Hladíka.