Z archivu osobností
Epizoda 928. květen 2021

Poslechněte si podcast: Zdeněk Barták

Procházka televizní, filmovou i muzikálovou tvorbou hudebního skladatele Zdeňka Bartáka. Jak došlo k jeho spolupráci s tenoristou Andreou Bocellim, či operou v jihokorejském Soulu ?

27:33

Z archivu osobností

Vydává: Classic Praha

Co poslouchají slavní. Zajímaví hosté z kulturního i společenského života přinášejí do studia své oblíbené nahrávky. O svůj výběr se podělí s moderátorem pořadu Ivanem Dlaskem i posluchači rádia Classic Praha.

Web

Epizoda 96Včera 21:31

Co čeká v nejbližší době basbarytonistu Lukáše Bařáka?

Lukáš Bařák je nositelem Ceny ředitele pražského Národního divadla pro umělce do 35 let. Sólistou této scény je od sezony 2020/21 a v aktuální sezóně zde ztvárnil například role Masetta, Schaunarda, Marulla, Fiorella, Guglielma, Moralese, Papagena, Indiána, Čerta strážce/Maršálka a Mercutia. Akademii múzických umění v Praze absolvoval v roce 2018 pod vedením Ivana Kusnjera. Co ho čeká v nejbližší době, prozradil Ivanu Dlaskovi v pořadu Z archivu osobností.

Epizoda 95Před týdnem 26:31

Klavíristka Jitka Čechová hostem v pořadu Z archivu osobností

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností bude přední česká klavíristka Jitka Čechová. Jitka Čechová po studiu na konzervatoři v Praze u profesora Jana Novotného pokračovala ve svém hudebním vzdělávání na Akademii múzických umění v Praze u profesora Petera Toperczera. Velký vliv na rozvoj její hudební individuality měla postgraduální studia u Eugena Indjice v Paříži a Vitali Berzona ve Freiburgu. Další zkušenosti sbírala na mistrovských kurzech Richarda Kehrera ve Výmaru, Eugena Indjice a Lazara Bermana v Piešťanech. Na podzim 2023 ke svým aktivitám přidá i pozici umělecké garantky Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica.

Epizoda 94Před 2 týdny 25:05

Filip Sychra hostem v pořadu Z archivu osobností

Co dělá Filip Sychra, když se v devět ráno rozloučí s posluchači Classic Praha? Filip Sychra absolvoval na Pražské konzervatoři obor hudebně dramatický. Od té doby se věnuje divadlu, ale také zpívá, moderuje a je činný i v pedagogické a publicistické oblasti. Portfolio jeho činností se tedy zdaleka neomezuje jen na práci moderátora, ale věnuje se i celé řadě dalších zajímavých projektů. V současnosti je možné jej vidět například v jeho vlastní one man show s neobvyklým názvem Burg s knedlíkem.

Epizoda 93Před 3 týdny 20:46

Co poslouchá a chystá sopranistka Alžběta Poláčková

Sopranistka Alžběta Poláčková patří mezi stěžejní sólisty Opery Národního divadla a Státní opery již mnoho let. Objevuje se v nejdůležitějších rolí sopránového oboru a s chutí se věnuje i koncertnímu repertoáru. V současnosti ji můžeme v Praze spatřit v mnoha páteřních produkcích Národního divadla a Státní opery: diváci ji znají jako Liu v Pucciniho Turandot, Mařenku v Prodané Nevěstě Bedřicha Smetany, Krasavu ve Smetanově Libuši, Jenůfu v Janáčkově Její pastorkyni nebo Káťu Kabanovou v opeře stejného autora, Rusalku v nejslavnější opeře Antonína Dvořáka či Micaelu v Bizetově Carmen, Donnu Elviru v Mozartově Donu Giovannim a mnohých dalších. Nejnověji Alžběta Poláčková ztvární titulní roli Armidy ve stejnojmenné Dvořákově opeře, přičemž sama podotýká, že co se obtížnosti týče, lze Armidu přirovnat k odzpívání dvou Rusalek za sebou.

Epizoda 924. květen 2023 29:52

Muzikoložka PhDr. Olga Mojžíšová PhD. představuje deníky mladého Bedřicha Smetany

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností bude členka výboru Společnosti Bedřicha Smetany, muzikoložka PhDr. Olga Mojžíšová PhD., která se podílela na novém kritickém vydání Smetanova studentského deníku. V letošním roce vyšla pod názvem Bedřich Smetana: Deníky / Diaries I (1840-1847) kritická edice studentského deníku Bedřicha Smetany. Jedná se o první kompletní vydání tohoto unikátního pramene k ranému období Smetanova života. K vydání ji připravili Olga Mojžíšová a Tomáš Bernhardt.

Epizoda 9126. duben 2023 27:29

Významná česká sopranistka Jana Jonášová prozradí, jak oslaví své letošní kulatiny

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností bude operní pěvkyně Jana Jonášová, která slaví v letošním roce významné životní jubileum. Sopranistka Jana Jonášová studovala zpěv na Pražské konzervatoři u L. Bendlové a později na Hudební fakultě AMU v Praze u Teodora Šrubaře. Od roku 1965 vystupovala v Komorní opeře Praha, poté ji její kariéra zavedla do Hudebního divadla v Karlíně, libereckého Divadla F. X. Šaldy a v roce 1970 byla angažována operou Národního divadla v Praze, kde pak od roku 1973. Později byla též sólistkou Státní opery Praha.

Epizoda 9019. duben 2023 24:14

Kytarista Miloslav Klaus připomíná nedožité 98. narozeniny kytaristy a skladatele Jiřího Jirmala

Jiří Jirmal, vlastním jménem Jiří Novák se věnoval jak klasické, tak jazzové hudbě. Absolvoval státní konzervatoř u profesora Štěpána Urbana. V padesátých a šedesátých letech 20. století byl vyhledávaným kytaristou a spolupracoval například s Orchestrem Karla Vlacha, orchestrem Karla Krautgartnera, klarinetistou Ferdinandem Havlíkem, kontrabasistou ANtonínem Gondolánem a s dalšími umělci a hudebními těles. Jméno předního českého kytaristy, hudebního skladatele a pedagoga Jiřího Jirmala nyní ponese koncertní sál Základní uměleckého školy Charlotty Masarykové v Praze 6 Vokovicích.

Epizoda 8912. duben 2023 24:44

Vítězka loňského ročníku kompoziční soutěže Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram Kateřina Horká na Classic Praha

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností bude mladá česká skladatelka Kateřina Horká, vítězka sedmého ročníku kompoziční soutěže Hudebního festivalu Antonína Dvořáka v Příbrami. Její kvartet č. 2 s názvem Islandská krajina bude v premiéře uveden v rámci 54. ročníku festivalu 9. května 2023 v podání Wihanova kvarteta. Kateřina Horká (*7. 5. 1993) se narodila v Praze. Pochází z hudební rodiny, první drobné skladbičky začala komponovat v šesti letech. Zúčastňovala se skladatelských soutěží vyhlašovaných ministerstvem školství, kde získávala přední místa. Ve dvanácti letech jí vyšlo tiskem první klavírní album; v současné době má na svém kontě sedm notových alb, z toho tři pro klavír a ostatní pro různá komorní seskupení.

Epizoda 885. duben 2023 25:59

Herečka, zpěvačka a autorka reflexivní knihy Divný kořeny. Hana Frejková na Classic Praha

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností bude česká herečka a zpěvačka německo-židovského původu Hana Frejková, rozená Hannah Elizabeth. Hana Frejková pochází z umělecké rodiny. Narodila se v Londýně, kde byli její rodiče v emigraci. Její otec Ludwig Freund byl židovský Němec a její matkou byla herečka Alžběta Frejková, rozená Elisabeth Henke-Warnholtz. Československo opustili v roce 1938 a žili ve Velké Británii, kde se zapojili do protifašistického odboje. Později Hana Frejková vystudovala gymnázium v Jablonci nad Nisou a po absolvování DAMU našla své první profesionální angažmá v Divadle Vítězslava Nezvala v Karlových Varech. Poté vystřídala řadu dalších scén, řadu let hrála v Divadle Jaroslava Průchy v Kladně, od roku 1986 působí jako herečka na volné noze a hostuje v různých pražských divadlech. Díky svému původu se také dlouhodobě věnuje zpřístupňování židovské kultury, mj. jako interpretka židovských písní. V roce 2007 vydala Hana Frejková autobiografickou knihu Divný kořeny, v níž otevřeným způsobem vzpomíná na své vlastní mládí a herecké začátky včetně zkušeností s drogami a alkoholem, především ale píše o nevšedních osudech svých rodičů a pohnuté poválečné době.

Epizoda 8729. březen 2023 37:15

“Dech je důležitý, dokud nenaslouchá srdcem, stejně je na nic“, říká zpěvačka a lektorka Feng-yűn Song

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností bude Feng-yűn Song, dáma která lektoruje, píše, překládá, koncertuje a mnoha svými hudebně kulturními projekty přispívá k interkulturnímu porozumění mezi Východem a Západem. Feng-yűn Song se narodila v severovýchodní Číně. Žije a působí v Praze od roku 1992. Byla profesorka na hudebně dramatických školách do roku 2013. V současné době je na volné noze. Feng-yűn Song je autorkou metody „Autogenní Terapie Hlasem & Dechem“, která je vyústěním jejího studia, zkoumání a praktikování v oboru dechu a hlasu a též mnohaletého praktikování čchi-kung, tchaj-ťi, zenové a taoistické meditace, včetně bohatých zkušeností z pódia a pedagogické činnosti.