Rozhlasový sloupek
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Zdena Kolářová: Užitečná setkání

V životě potkáme mnoho lidí. Dobrých i špatných. Já jsem měla štěstí. Pár pitomců bych ve svém životním seznamu našla, jako každý z nás, ale ti dobří jasně převažují.

02:22

Rozhlasový sloupek

Vydává: Český rozhlas

Krátké glosy, které píší a poté i čtou zajímavé osobnosti našeho kraje.

Web

Před dvěma dny 02:30

Jiří Březina starší: Den bez nákupů

Myslím, že na tom ještě nejsme nejhůř, když si můžeme určovat den, kdy se nemá nakupovat. Znamená to dvě věci: pořád máme co kupovat a pořád máme za co. Což jsou jistě dobré zprávy.

Před třemi dny 02:01

Hana Hosnedlová: Draní peří

Každoročně v hlubokém podzimu jezdí naše parta Old ladies ke kamarádce na chalupu, na což se vždycky moc těšíme. Tentokrát jsme ovšem místo hrabání listí a stříhání stromků seděly už od odpoledne kolem stolu a louskaly ořechy.

Před čtyřmi dny 02:22

Zdena Kolářová: Poezie

Poezie pro mne nikdy nebyla hlavním literárním zájmem, to přiznám bez mučení. I když… Dávné objevení Jaroslava Seiferta pro mne znamenalo období láskyplného světa, jakési duševní křehkosti.

Před pěti dny 01:55

Martina Adlerová: Na železnici, dějou se věci

Je ve vlaku přítomen Bůh? Po nedávných změnách na železnici si myslím, že je. Možná to způsobila Evropská unie, jejíž směrnice jsou čím dál přísnější, snad je to tou všudypřítomnou krizí, bůh ví…

Před šesti dny 02:35

Ivan Mls: Světový den televize

Život nám zpestřuje, popřípadě taky otravuje, už více než devět desítek let. Od prvních nesmělých pokusů s elektromechanickým přenosem obrazu v zoufalém třicetiřádkovém rozlišení na malém stínítku, se vyvinula až k dnešním vymyšlenostem zvaným čtyři ká, há bé bé té vé, kjů led, smart té vé a já nevím jak ještě.

Před týdnem 02:15

Hana Hosnedlová: Andělé

„Holka, ty musíš mít strážných andělů celý regiment,“ říkávala mi babička, když jsem byla malá. Asi měla pravdu, protože ze všech svých pádů, úrazů a průšvihů jsem vyvázla celkem v pohodě. A nebylo jich zrovna málo.

Před týdnem 02:35

Věra Hlaváčková: 17. listopad

Měla jsem to štěstí, že jsem sametovou revoluci zažila na vlastní kůži a byla to úchvatná doba.

Před týdnem 02:17

Jiří Březina starší: Tolerance

Strojírenství se odjakživa pere s nepřesnostmi. Bylo by krásné, kdyby všechny pětimilimetrové díry měly průměr pět celých nula nula a nic než nuly bychom ani na dalších místech nenašli.

Před týdnem 01:35

Eliška Novotná: Zázrak

Když někdo „splaskne jak nafouklá bublina“, „mlátí prázdnou slámu“ nebo „vaří z vody“, tak je to podvodník, neumětel nebo ten, co „má za míň“.

Před týdnem 01:56

Martina Adlerová: První linie

Dennodenně nosím svou kůži na trh. Zdravím jako první a nastavuju druhou tvář. Vstřícně se usmívám a s predátory navazuju oční kontakt.