8. červen 2022

Poslechněte si podcast: Zdena Kolářová: Teplomilci a zimomilci

Pokaždé když vykoukne na obloze slunce, začnou milovníci veder blouznit o tom, jak je to senzační, když můžou chodit v trenýrkách a užívat si přicházejícího léta. Nechci prudit… ale já se léta děsím.

02:26

Rozhlasový sloupek

Vydává: Český rozhlas

Krátké glosy, které píší a poté i čtou zajímavé osobnosti našeho kraje.

Web

Dnes 02:12

Pavel Kroneisl: Chvála dvanácettrojky

Když jsme kdysi stavěli náš domek u Lipna, potýkali jsme se se dvěma velkými problémy. Jak sehnat materiál a jak ho přivézt. Ten druhý jsem vyřešil tím, že jsme koupili Škodu 1203.

Včera 02:22

Jiří Březina starší: Jan Hus

Jan Hus je v naší historii hvězdou první velikosti. Má ulici v každém městě a všichni jsme se učili o kostnické hranici. Známý je i jeho rodný dům v Husinci u Prachatic a samozřejmě nám naskočí husité. Jen o jeho učení už toho moc nevíme, protože středověké církevní spory jsou nám vzdálené.

Před dvěma dny 02:22

Ivan Mls: Balení na dovolenou

Bývaly časy, kdy jsem toužil zažít něco z dobrodružství hrdinů románů Julese Vernea. Procestovat dvacet tisíc mil pod mořem, užít si dva roky prázdnin, být patnáctiletým kapitánem, strávit pět neděl v balóně nebo se vypravit na cestu do středu Země.

Před třemi dny 01:58

Antonín Pelíšek: Počítání kachniček

V osadě, kam jezdím na chalupu, máme zase po roce radostnou událost. Počátkem května se v rákosí návesního rybníka narodila místní divoké kachně mláďata.

Před šesti dny 02:15

Hana Hosnedlová: Autostop v Austrálii

O autostopu i o tom, že využívám jeho výhod i ve svém pokročilém věku, jsem už v Rozhlasovém sloupku hovořila několikrát. Tentokrát bych se ráda zastavila u reakcí stopovaných řidičů.

Před týdnem 02:08

Jiří Březina starší: Malotřídka

Školu už mám pár pátků za sebou, a tak občas přemýšlím, jaké rozdíly bych našel v nějaké dnešní proti naší vesnické malotřídce. Tam, kde učitel promyšleným multitaskingem souběžně vzdělával i tři různé ročníky naráz.

Před týdnem 02:20

Věra Hlaváčková: Babylon

Mám skvělou kamarádku, která neměla v posledních letech moc na růžích ustláno... Takže když mi s nadšením volala, že má skvělého chlapa, měla jsem velkou radost. „Musíš přijet a seznámit se s ním.“

Před týdnem 01:51

Martina Adlerová: Čára života

Kdysi jsme v rámci nějakého kreativního semináře dostali za úkol namalovat čáru života. A svou pozici na ní v podobě bodu na přímce. Musela jsem se tomu smát. Já přece nejsem bod, a život není přímka.

Před týdnem 02:30

Jan Flaška: Jak potěšit učitele

Rok co rok stojí na konci června statisíce rodičů pořád dokola před stejným problémem: co koupit třídní učitelce nebo učiteli za vysvědčení. Většina to bez delší úvahy řeší květinou, zejména pokud obdarovávají učitelku.

Před týdnem 02:13

Ivan Mls: Pěstitel

Jsem pěstitel amatér. Nechlubím se, ani si nestěžuji. Prostě to konstatuji. Tím chci jen říct, že nejsem nijak existenčně závislý na zemědělských produktech, které se mi čas od času podaří vypěstovat.