Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Zdena Kolářová: Není volby

Někdy se stane, že se v životě objeví situace, na kterou nejsme připraveni, a nikdy nás nenapadlo, že ji budeme muset řešit. Pak to přijde a nedá se nikam uhnout.

02:18

Rozhlasový sloupek

Vydává: Český rozhlas

Krátké glosy, které píší a poté i čtou zajímavé osobnosti našeho kraje.

Web

Dnes 02:30

Ivan Mls: Komár

Určitě jste to v létě také nejednou zažili. V klidu usínáte v posteli, a najednou se vám u ucha ozve protivné bzzzzzz. Komár. S klidným usínáním je rázem konec.

Včera 02:08

Hana Hosnedlová: Plavky

Jistě si každý vybavuje letní dny svého dětství a mládí. Jak jsme prožívali ty slastné dny prázdnin, chodili se koupat k rybníkům, řekám a říčkám nebo na plovárnu s dlouhou nakloněnou dřevěnou plochou na opalování.

Před dvěma dny 02:38

Pavel Kroneisl: Vyčůraný řecký pes

Vraceli jsme se kdysi z dovolené v pěkném, malém řeckém přímořském letovisku Parga. Mimochodem, tohle místo si zahrálo i ve známé francouzské komedii Ukradli torzo Jupitera s Annie Girardot a Philippem Noiret v hlavních rolích.

Před třemi dny 01:59

Zdena Kolářová: Vedro v noci

To byla zase tuhle horká noc! Měla jsem pocit, že mám pod hlavou vyhřívací dečku a zoufale těkala po bytě. Tu jsem se šla napít, pak si dala vlažnou sprchu, což pomohlo jen na chvíli, šla jsem si sednout na balkon, kde bylo stejné vedro jako v bytě.

Před týdnem 02:12

Jan Flaška: Lesní moudrost na houby

Je to zvláštní, jak některá slova fungují sama o sobě. Nepotřebují podmět ani předmět. Třeba takové „rostou“. Pokud jste Češi, je vám jasné, co roste a kde to roste. A jako každý správný Čech popadnete bez ohledu na počasí košík, kudlu a repelent a vrhnete se do lesa.

Před týdnem 01:49

Kateřina Bolechová: Vinnetou a Sandokan

Každá doba má své filmové idoly, jak by ne. K těm mým patřil rozhodně Vinnetou. Dokonce jsem kdysi napsala text, který začínal: „Byli jsme panelákoví Apačové, kteří proháněli své vysněné koně po betonových prériích.“

Před týdnem 02:07

Ivan Mls: Vedro

My lidé, jsme tvorové nevděční. Pořád se nám něco nezdá. Vezměte si třeba uplynulé dny – léto v půlce a my zažívali pořádná vedra. Místo abychom si je náležitě užili, brblali jsme.

Před týdnem 02:37

Hana Hosnedlová: Medvědi

Jak jsem potkala svého prvního medvěda. To bylo tak. Hned v 90. letech jsem dvakrát navštívila Kanadu – pěkně po trampsku, stopem. Dostaly jsme se tehdy s kamarádkou do různých koutů téhle rozlehlé země a přidaly jsme i sousední americkou Aljašku.

Před týdnem 02:21

Věra Hlaváčková: Hledej, brouku

Určitě znáte ten vtip, který často dávají k dobru muži s pivním břichem, u kterých nejde poznat, jestli jim je čtyřicet, padesát nebo šedesát. „Víte, proč by ženský po padesátce neměly hrát na schovávanou? Protože by je už nikdo nehledal.“ Cha, cha…

Před 2 týdny 01:46

Kateřina Bolechová: Mravenci v kredenci

„Máme tady mravence,“ uslyšela jsem výkřik jedné z kolegyň. Rázem se mi v hlavě usadila písnička Ivana Mládka Mravenci v kredenci a nejen to, hned jsem si také vybavila patálie, které s nimi v interiéru bývají.