- Podcasty
- Zahrádkářské tipy

Poslechněte si podcast: Zdecimoval obaleč jablečný vaši letošní úrodu jablek? Zkuste mu v tom příští rok zabránit
Měli jste na jaře jabloně a slivoně obsypané květy, ale úroda pak nestála za nic? Co to mohlo způsobit, to nám poví Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.
Zahrádkářské tipy
Tipy, které předávají zahrádkáři zahrádkářům.
Může kvést hvězdník, nesprávně uváděný jako amarylis, modře? Hodí se červivé švestky na pálení?
Jak se na zahradě zbavit pýru? Hodí se červivé švestky na pálení? A je možné, aby se z květináče vyklubal modrý hvězdník? Na vaše dotazy odpovídá Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.
Můžeme vinnou révu pěstovat i v květináči? Ano, ale pozor, aby v zimě nenamrzl kořenový systém
Kam a jak na podzim vysazujeme vinnou révu? A jak v zimě ochránit tu, kterou jsme se rozhodli pěstovat v květináči? Odpoví Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.
Proč na růžích nezůstaly žádné listy nebo listy jiných růží mají vykousaná kolečka?
Listy asi vykousala včela čalounice. Vypadají ozdobně, což pěstitel, toužící po nedotčeném růžovém keříku, neocení. Jejího „uměleckého“ zásahu si navíc většinou všimne až ve chvíli, kdy už včela není přítomna. Pak jsou veškeré zásahy zbytečné. Za opadané listy růží pravděpodobně může černá skvrnitost. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.
Pomrzly vám na jaře meruňky? Nebo spíš onemocněly moniliózou? Dá se tomu předejít
Moniliová spála (úžeh) peckovin napadá především meruňky, slivoně a višně, v menší míře broskvoně nebo třešně. Listy na napadených větvičkách postupně vadnou a usychají. Vypadají jako spálené. Zasažené květy neopadávají a připomínají poškození mrazem. Kadeřavost broskvoní způsobuje deformace a padání listů, snižuje výnosy, zkracuje životnost stromu a snižuje jeho odolnost vůči mrazu. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.
Popraskala vám mrkev a petržel je rzivá? Proč se to stalo a jak tomu příště zabránit?
Popraskaná mrkev, to je problém nevyrovnané dodávky vody. Rzivá petržel vypovídá především o kvalitě půdy. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.
Můžeme kompostovat listy z ořešáku? A co banány, kávovou sedlinu nebo čerstvě posekanou trávu?
„Listy z ořešáku kompostovat můžeme. Společně s dalšími tvrdými listy je ale raději sklidíme rotační sekačkou. Tím se rozmělní a budou se rozkládat stejně rychle, jako listy měkčí (z jabloní, hrušní apod.).
Dýně před mrazíky schovejte pod deku a sklízejte je výhradně se stopkou
Tykví se pěstuje více druhů. Tykev velkoplodá, tykev obecná, tykev muškátová a další. První dvě jsou relativně chladuvzdorné a lidově se jim říká dýně, to tykev muškátová a tykev olejná (semena má bez bílých slupek) potřebují k vyzrání teplé léto. Dříve se pěstovaly s rizikem do zralosti nedotažené sklizně. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.
Chcete mít živý plot, kterým nikdo neprojde? Vysaďte trnkové keře
Trnka obecná je listnatý keř z čeledi růžovitých, dorůstá do výšky asi 2 metrů. Vysazuje se do živých plotů, jako větrolam i solitér, na slunce i do polostínu. Při jarních procházkách vídáme trnkové keře obsypané bílými kvítky, to je krása. Plody jsou dobré k jídlu, (po zpracování) k pití i k barvení látek, pokud je tedy nesklidí ptáci. Tvrdé dřevo trnkových keřů spolu s trny zajistí, že živý plot se stane neprůchozím. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.
Otloukat nebo neotloukat? Nastal čas sklizně vlašských ořechů
Zralé vlašské ořechy necháme popadat. Nebo jim pomůžeme otloukáním? Ať tak či tak, ze země je sbíráme průběžně, nenecháváme je ležet pod stromem déle než den, dva. Vyloupeme a usušíme. Jak dlouho po výsadbě ořešáky plodí a lze strom ořezat, když stíní? A čím to je, že občas místo krásných velkých plodů sklízíme malé nebo černé? Odpovídá Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.