- Podcasty
- Zaostřeno

Poslechněte si podcast: Zdá se to nemožné, ale celosvětová spotřeba kávy převyšuje její produkci
Produkce i spotřeba kávy rok od roku roste. Jen loni se jí na celém světě vyprodukovalo devět miliard kilogramů. Není proto překvapením, že se stala druhým nejvíce dováženým zbožím na světě. Víc už se vyváží jen ropa. Jak naše rostoucí spotřeba ovlivňuje pěstitele?
Zaostřeno
Reportérský pořad, který jde do hloubky problému. Zaostří na vše podstatné, co se děje kolem nás, v Evropě i ve světě.
Špionážní i komunikační družice vyhrávají moderní války
Vojenské využití vesmírného prostoru pro kontrolu toho, co se děje na Zemi roste. Severní Korea úspěšně vypustila před několika dny vlastní špionážní družici. Prvním krokem Ruska hodinu před fyzickou invazí Ukrajiny v únoru 2022 byl kyberútok na komunikační systémy celé země zajištěný přes družice americké společnosti Viasat.
Nová legislativa o veřejných kulturních institucích? Těšíme se na víceleté financování, říká ředitel
Víc peněz, víc možností odkud je čerpat a větší transparentnost v hospodaření divadel, muzeí, galerií a dalších kulturních institucí. To by měl řešit zákon o veřejných kulturních institucích, který po letech slibů konečně předložilo ministerstvo kultury.
Zkapalněný zemní plyn snižuje závislost na Rusku, jeho těžba má ale negativní dopady na planetu
Snaha Evropy zbavit se energetické závislosti na Moskvě byla jinde ve světě velkým impulsem pro petrochemický průmysl. Mimo jiné to oživilo skomírající projekty na zpracování a export zkapalněného zemního plynu (LNG) v Severní Americe.
Většina bio a gastroopadu končí na skládkách. Přitom se dá využívat jako cenná surovina
Téměř polovinu světového odpadu tvoří rostlinné a živočišné zbytky. Velké množství tohoto bio a gastroodpadu přitom končí na skládkách, kde při jejich rozkladu vzniká metan, což zhoršuje změnu klimatu. Přitom tento typ odpadu můžeme naopak využívat jako cennou surovinu, a zároveň tím klima chránit. Proč se to zatím moc neděje a jaké přesně máme možnosti a plány? Téma pro Jana Kalibu a jeho Zaostřeno.
Konec uhlí a co dál aneb Jak chce Česko skončit se spalováním uhlí do roku 2033
Česko chce skončit se spalováním uhlí do roku 2033. V energetickém mixu dál počítá s obnovitelnými zdroji energie, jadernou energetikou, ale i plynovými elektrárnami, které by měly sloužit jako záložní zdroj. Proč to nebudou elektrárny uhelné jako v Polsku? A co nakonec skutečně uhelné elektrárny zavře? Téma pro Janu Karasovou a její Zaostřeno.
Máme moc obcí a je to drahé. NERV ale neříká, že budeme trhat cedule, hájí názor Komise její člen
Česko má vzhledem k počtu obyvatel enormní počet obcí a starostů. V 16 krajích je 76 okresů a 6 249 obcí. Ve městech přitom žije 70 procent obyvatel. V Evropě je na tom podobně už jen Francie. „Vyjadřuje to potřebu lidí rozhodovat sami o sobě. Já si myslím, že je to spíš pozitivní,“ říká Petr Drahovzal, starosta Velkého Oseku na Kolínsku a místopředseda Svazu měst a obcí.
Oceněný pořad Prix Bohemia Radio: Lidé byli ve sklepích. Když chtěli odjet, Rusové stříleli
Poslechněte si svědectví redaktorky Jany Karasové z vesnice Peremoha, která byla na začátku války na Ukrajině měsíc okupována ruskými vojáky. Pořad se dostal mezi finalisty mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio v kategorii Dokument. Jana Karasová ho natočila dva měsíce po začátku invaze, respektive v dubnu 2022.
Nepřestává mě udivovat, co všechno pro nás dělají mladí Češi, děkuje Ukrajinec Stepko
„Chtěl bych lidem z Česka poděkovat, protože nám pomáhají od prvních dní války – jak civilnímu obyvatelstvu, tak vojákům,“ říká Jurij Stepko, který střídavě spolupracuje s Čechy a bojuje na východní ukrajinské frontě. „Předali nám už hodně aut, což byla velká pomoc. A musím se zmínit také o organizaci Koridor UA, protože mne nepřestává udivovat, co všechno dokážou tito mladí lidé a jak jsou ohromně motivováni,“ dodává.
Koně u nás zažívají boom. Je tu ale mnoho „ale“
Možná byste to neřekli, ale v Česku je pětkrát víc koní než před 30 lety. „V 90. letech jich tady bylo asi 20 tisíc, teď jich je přes 100 tisíc. Jejich počty i rozšíření jezdeckého sportu tak neuvěřitelně vzrostly,” říká Zuzana Šancová, která má v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem na starosti Plemennou knihu.