- Podcasty
- Od Pradědu na Hanou

Poslechněte si podcast: Zda byl mlýn Šargoun u Rozvadovic tvrzí, se dodnes přesně neví
Mlýn uprostřed krásné krajiny na hranici lesů Litovelského Pomoraví odpradávna nese pohádkové jméno Šargoun. Jeho současný stav však bohužel moc pohádkový není, přestože historie tohoto místa sahá hluboko do minulosti.
Od Pradědu na Hanou
Rozhlasová pohlednice s osobitým pohledem na přírodu, zajímavosti i historii našeho kraje.
Luká kdysi bývala slovanskou osadou v kopcích nad rovinami Hané
Obec Luká je bezesporu centrem jižní části Litovelska, položeným na náhorní plošině Zábřežské vrchoviny přímo na hranici se současným prostějovským okresem. Obec má celkem šest částí, ale i samotná centrální dědina má ze své historie mnoho co vyprávět.
Dolní a Horní Krčmy už dávno splynuly s Mohelnicí. Jejich historie však s městem moc nesouvisí
Pod správu Mohelnice dnes, kromě samotného města, patří také poměrně velký počet integrovaných obcí. Některé z nich jsou od centra poměrně vzdálené, jiné dnes s Mohelnicí splynuly a i mnozí obyvatelé těchto osad netuší, že jsou vlastně vesničané.
Janovický zámek nahradil jako sídlo panství někdejší hrad Rabštejn
Janovice u Rýmařova jsou jedním z center podhůří Jeseníků. Poměrně rozsáhlou obec, která je dnes místní částí Rýmařova tvoří dvě původní osady – Janovice a Janušov. Oběma pak vévodí mohutný zámek, který byl kdysi sídlem pána celého okolního kraje.
Po zámku v Širokém Brodě zůstalo jen torzo a hrobka někdejších majitelů
Mnoho zámků a dalších památkových objektů navždy zmizelo díky nezájmu či díky pohromám, které je postihly. To je i příklad zámku v jesenické vesnici Široký Brod, který, ač jeho torzo stále ještě existuje, už znají jen místní a několik historiků.
Labutice vznikly kdysi jako familiantská osada na pozemcích dávného dvorce
Osada Labutice patří k menším sídlům v oblasti Drahanské vrchoviny. Dnes je součástí obce Suchdol, kdysi však byla samostatnou vesnicí, byť její historie zase tak dlouhá není.
Farní kostel sv. Bartoloměje v Zábřeze patří k dominantám města
Tři věže patří k siluetě centra města Zábřeha při pohledu z dálky. Kromě věže zámku je to ještě věž radnice a zejména pak věž kostela sv. Bartoloměje, která je z nich nejvyšší.
Nezamyslice byly osídleny už v době velkomoravské. Kostel je zde možná už z té doby
Městys Nezamyslice patří k větším obcím rozkládajícím se na toku řeky Hané. Zdejší oblast je osídlena už od pravěku. Přímo na okraji obce existovalo velkomoravské hradiště, dnes narušené stavbou benzínové stanice, který bylo patrně osídleno už dávnou před příchodem Slovanů. Také první historické zmínky můžeme zaznamenat už ve 13. století.
Červená Lhota byla sídlem dávných zemanů
Červená Lhota je dnes osadou nedaleké Bílé Lhoty. Leží na svazích Bouzovské vrchoviny směřujících do roviny kolem řeky Moravy se nedaleko hranic šumperského a olomouckého okresu a rozhodně za sebou má zajímavou historii spojenou se zemanskou tvrzí, která zde stávala.
Farní kostel v Javorníku postavili jako náhradu kostela sv. Kříže. Oba stojí dodnes
Javorník je bezesporu centrem nejsevernějšího koutu dnešního Olomouckého kraje. Býval regionálním centrem i v dávné minulosti, a to nejen centrem světským, ale zejména duchovním.
V Sedmilánech prý v období adventu řádíval noční lovec
Sedmlánů, psáno dohromady, není, jak by se zdálo, pravopisnou chybou nepozorného žáka, ale oficiálním názvem osady jesenické obce Skorošice, protínající silnici vedoucí ze Žulové do Javorníka.