- Podcasty
- Zbytečná Válka
Poslechněte si podcast: Petráš: Jaderné zbraně zůstanou dál jen hrozbou, Rusko na NATO nezaútočí
Už čtvrtý měsíc odolává Ukrajina ruské agresi a konflikt se dostal do další, tzv. opotřebovací fáze. Jak dlouho ještě konflikt potrvá, jaké jsou scénáře jeho konce a máme se obávat, že Rusko použije svůj jaderný arzenál? To vše rozebere další díl podcastu Zbytečná válka s vojenským bezpečnostním analytikem Zdeňkem Petrášem z Centra bezpečnostních a vojenskostrategických studií Univerzity obrany.
Zbytečná Válka
Dne 24. února 2022 započal útokem ruských vojsk na Ukrajinu nejnovější válečný konflikt v Evropě. Podcast Zbytečná válka přináší nejen čerstvá fakta, ale i úvahy o příčinách války a tom, jak se může celá situace dále vyvíjet.
O domov přišly miliony Ukrajinců. Šrámy na duši se budou hojit dlouho
Kooordinátor pomoci z humanitární organizace Člověk v tísni Petr Štefan se vrátil před pár dny z Ukrajiny. Od vypuknutí konfliktu tam byl již podruhé. „Pomoc na Ukrajině potřebuje na 16 milionů lidí. Je to obrovská humanitární krize,” upozorňuje v dalším díle podcastu Zbytečná válka v rozhovoru s redaktorem Novinek Alexem Švamberkem.
Klicperová: Ukrajinský konflikt už lidi přestává bavit, některá média ho „přepálila“
Podle novinářky Lenky Klicperové, která na Ukrajině dokumentovala prapor Karpatská Sič, už čtenáře a diváky válka přestává bavit. Některá média totiž začátek konfliktu „přepálila“ a nedala prostor jiným tématům. Redakce už její materiály z fronty odmítají a novináře na volné noze to nutí do čím dál nebezpečnějších pozic. V nové epizodě podcastu Zbytečná válka mluví také o tom, jak se vojáci chovají k novinářům na frontě, a proč je důležité sledovat i ruské zdroje.
Sucho je pro kritickou infrastrukturu horší než terorismus, varují experti
V podcastu Zbytečná válka bezpečnostní expert Milan Mikulecký, člen prezidia Asociace kritické infrastruktury ČR a ředitel útvaru ochrany skupiny ČEZ Daniel Rous a redaktor Alex Švamberk probírali stav kritické infrastruktury v ČR. Je v dobrém stavu, ale chybí jí jasné velení, shodli se hosté. Dozvíte se, jak podzim zvládnout souběh nové vlny koronaviru a energetické krize i to, proč se od dob socialismu zhoršil přístup státu ke kritické infrastruktuře.
Jediným překvapením je ruská gerontizace války
Od ruského útoku na Ukrajinu uplynuly v pátek čtyři měsíce. O tom, co konflikt za tu dobu ukázal, hovořili v podcastu Zbytečná válka redaktor Novinek.cz specializující se na válečné konflikty Alex Švamberk s bezpečnostním expertem Milanem Mikuleckým. Ten upozornil, že se Rusko masově používá nejen starou techniku, ale že dochází k nasazování stále starších lidí, důstojníků ve výslužbě, takže jde mluvit až o gerontizaci.
Rusista Svoboda: Vyhlášením mobilizace by Putin přiznal slabost
Dochází k mocenskému boji v Kremlu? Jaký vliv mají ruští ultranacionalisté a jak se dá dívat na radikální výroky ruských propagandistů? To jsou vše otázky, na které se hledaly odpovědi v dalším podcastu Zbytečná válka. Tentokrát s pomocí hosta - rusisty Karla Svobody z Katedry ruských a východoevropských studiíí Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd UK.
Analytik: Čas hraje proti Rusku, nemá neomezené zdroje
Rusko zrychlilo postup při dobývání Donbasu, morálku Ukrajinců to ale nezlomilo a čas hraje proti Rusku, kterému mohou dojít zdroje, uvedl v podcastu Zbytečná válka bezpečnostní analytik z centra Evropské hodnoty David Stulík. S redaktorem Alexem Švamberkem mluvili také o ochotě Ukrajinců přijmout kompromis.
Dopady konfliktu na Ukrajině na ekonomiku v Česku
Ekonomika je s válkou těsně provázaná. Její síla často rozhoduje, kdo zvítězí. Válka má ale na ekonomiku silný vliv. O dopadech konfliktu na Ukrajině na ekonomiku v Česku v podcastu Zbytečná válka hovoří ekonomický redaktor Petr Skočdopole z webu MotejlekSkocdopole.com, dále bezpečnostní analytik a občasný komentátor Novinek.cz Milan Mikulecký a Alex Švamberk ze zahraničního oddělení Novinek.cz, specializující se na ozbrojené konflikty.
Bývalý velvyslanec v OSN: Lepší nedokonalá Rada bezpečnosti než apokalypsa
Má ještě Organizace spojených národů smysl? Tuto otázku si v posledních měsících klade nejenom veřejnost, ale i nemalá část světových politiků. Rada bezpečnosti je zastaralá, ale snahy o její reformu naráží na stále stejnou zeď: právo veta vítězných mocností 2. světové války. Reformu by mohla přivodit destrukce světa, ale mít nedokonalou OSN je pořád lepší než něco takového, řekl v podcastu Zbytečná válka bývalý velvyslanec při OSN v Ženevě, Jan Kára.
Rusko je rozpadávající se koloniální mocnost, řekl bývalý diplomat
Válka na Ukrajině probíhá už třetím měsícem a zanechává za sebou mnoho obětí. Proč Rusko nemobilizuje? A hrozí použití jaderných zbraní? V podcastu Zbytečná válka hovoří redaktor zahraniční rubriky Novinky.cz Alex Švamberk s bývalým generálním konzulem v Rusku Vladimírem Votápkem.