- Podcasty
- Zbytečná Válka
Poslechněte si podcast: Platby UNRWA jsou výpalné teroristům, kteří nenávidí ty, co jim posílají peníze
Riziko rozšíření bojů na Blízkém východě se po zabití tří amerických vojáků na základně v Jordánsku opět zvětšilo. Ukazuje to snahy Íránu zvyšovat napětí, shodli se v podcastu Zbytečná válka redaktor Alex Švamberk s bezpečnostním analytikem Milanem Mikuleckým. Velkou pozornost v posledních dnech vyvolává skandál úřadu OSN pro palestinské uprchlíky, který dlouhodobě zaměstnával teroristy. Své platby pozastavily nejen USA, ale i neutrální Rakousko a Švýcarsko.
Tento díl si můžete přehrát také na serveru Novinky.cz
Zbytečná Válka
Dne 24. února 2022 započal útokem ruských vojsk na Ukrajinu nejnovější válečný konflikt v Evropě. Podcast Zbytečná válka přináší nejen čerstvá fakta, ale i úvahy o příčinách války a tom, jak se může celá situace dále vyvíjet.
Garance pro Ukrajinou jsou iluzí, řekl analytik
Ruský postup na Ukrajině je sice pomalý, ale pokračuje. Stále častěji se proto mluví o možném příměří zejména v souvislosti s nástupem nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který říkal, že válku ukončí do 24 hodin. Příměří ale vyžaduje garance. Analytik Milan Mikulecký ale v podcastu Zbytečná válka, kde mluvil s redaktorem Alexem Švamberkem, označil sliby garancí za pouhé kecy, které to mají Ukrajincům osladit.
V Rusku přišli o důstojnost, říká režisér dokumentu o obdivovateli Putina, který začal tvrdě kritizovat režim
Časosběrný dokument Štěstí a dobro všem nabízí sondu do myšlení Rusů. Hostem podcastu Zbytečná válka je jeho režisér Filip Remunda. Snímek sleduje několik let života bývalého jaderného fyzika a otužilce z Novosibirsku Vitalije, který vehementně podporuje Putina, a přitom stále jasněji vidí problémy Ruska a režimní propagandisty považuje za lháře. Umožňuje pochopit, proč mnozí lidé v Rusku tak fandili Jevgeniji Prigožinovi.
Pianista Alexander Melnikov: Celý život se stydím za to, že jsem Rus. Teď tisíckrát víc
Na Klavírním festivalu Rudolfa Firkušného vystoupí ve Dvořákově síni pražského Rudolfina 5. listopadu ruský pianista Alexandr Melnikov. V sólovém recitálu uvede fantasie od sedmi skladatelů z osmnáctého až dvacátého století. Právě on byl hostem podcastu Zbytečná válka.
Celý díl si můžete přehrát také na videu na serveru Novinky.cz
Ústupem se válka vyhrát nedá, řekl analytik
Ruské síly na Ukrajině postupují, dobyly Vuhledar, pronikly do Torecku a blíží se k Pokrovsku. Průlom fronty sice zatím nikde nehrozí, ale analytik Milan Mikulecký v podcastu Zbytečná válka upozornil, že ústupem se žádná válka vyhrát nedá. Redaktoru Alexi Švamberkovi řekl, že podle něj chybí Ukrajině strategie a Západ ji začíná odepisovat.
Děkují tady Čechům za podporu, hlásí z Izraele náměstek ministra zahraničí
Izrael si připomíná rok od bezprecedentního teroristického útoku palestinského hnutí Hamás, při kterém bylo zavražděno přes 1100 lidí a dalších 250 uneseno. Součástí české delegace je i náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák, který Novinkám z místa poskytl rozhovor.
Izraelci viděli, co Palestinci 7. října chystají. Problémem Izraele byla rutina
Přesně před rokem se Izrael stal terčem teroristického útoku Hamásu z Pásma Gazy, který si vyžádal přes 1100 obětí. Stál na začátku aktuální války na Blízkém Východě. Bezpečnostní analytik Milan Mikulecký a redaktor Alex Švamberk v podcastu Zbytečná válka probrali, proč Izrael nezabránil útoku. Analytik se domnívá, že útok pohřbil naděje na vznik samostatného palestinského státu.
Eskalace na Blízkém východě
Situace na Blízkém východě je napjatá. Izrael, který rok vede válku proti teroristickému hnutí Hamás v Pásmu Gazy, zahájil v pondělí v noci pozemní operaci na jihu Libanonu. Akci předcházela likvidace špiček libanonského šíitského teroristického hnutí Hizballáh včetně jeho vůdce Hassana Nasralláha. Írán v odvetě poslal v úterý večer na Izrael dvě stovky raket. O blízkovýchodním konfliktu a jeho možném vývoji ve studiu Novinek hovoří bezpečnostní analytik Milan Mikulecký a redaktor Alex Švamberk.
Celý díl se můžete přehrát také na videu na serveru Novinky.cz
Je symptomatické, že vůdci teroristických organizací hynou v bunkrech
Libanonský Hizballáh přišel v pátek po náletu o svého vůdce Hassana Nasralláha, čímž vyvrcholila izraelská kampaň zaměřená proti špičkám tohoto teroristického hnutí. Samotnému útoku i tomu, co přijde po smrti Nasralláha, se věnovali v podcastu Zbytečná válka redaktor Novinek Alex Švamberk a bezpečnostní analytik Milan Mikulecký. Ten ocenil provedení akce, ale nevyloučil, že může následovat izraelská pozemní operace na území Libanonu. Upozornil, že Hizballáh je nejsilnější nestátní vojenská organizace na světě.
Výbuchy vysílaček a pagerů jsou ranou pro Hizballáh. Byly jako z bondovek
Libanonský Hizballáh utrpěl vážnou ránu, když výbuchy vysílaček a pagerů zabily asi 40 jeho příslušníků a zranily zřejmě tři tisícovky, řekl v podcastu Zbytečná válka analytik Milan Mikulecký. Zmínil nejen přímý, ale i psychologický dopad explozí. Přičítá je Izraeli, byť ten se k ničemu nepřihlásil.
Vychází také na Novinkách.
Nechali jsme se Putinem zastrašit, řekl americký generál ve výslužbě Breedlove
Ukrajina čelí bezprecedentním vzdušným útokům Ruska, které na ni tvrdě dopadají, protože Západ nevyhlásil alespoň nad její částí bezletovou zónu. Právu to řekl americký generál letectva ve výslužbě Philip Breedlove, který byl i vrchním velitelem sil NATO v Evropě. Podle něj chování Ruska nepřekvapuje, když jeho špatné chování fakticky odměňujeme.