Zbytečná Válka
NejnovějšíEpizoda 88Před týdnem

Poslechněte si podcast: Na Muskovi je lepší nezáviset. Kim Čong-un v Rusku je předzvěst problémů

V podcastu Zbytečná válka probírali redaktor Novinek Alex Švamberk a analytik Milan Mikulecký postoj G20 k Rusku. Upozornili, že není možné spoléhat na Indii. Zaměřili se zejména na rizika návštěvy Kim Čong-una v Rusku a věnovali se i problémům ruských a ukrajinských sil s nedostatkem mužstva.

36:50

Zbytečná Válka

Vydává: Novinky.cz

Dne 24. února 2022 započal útokem ruských vojsk na Ukrajinu nejnovější válečný konflikt v Evropě. Podcast Zbytečná válka přináší nejen čerstvá fakta, ale i úvahy o příčinách války a tom, jak se může celá situace dále vyvíjet.

Web

Epizoda 87Před 2 týdny 16:15

Moldavsko musí do EU. Když tam nebudeme my, tak kdo tam bude? ptá se velvyslanec

Moldavsko je jednou ze zemí, kterou výrazně ovlivňuje ruská agrese na Ukrajině. O tom, jaké má válka na dvoumilionový stát dopady, když je navíc část území v Podněstří kontrolována proruskými separatisty, hovořil redaktor Novinek Alex Švamberk v podcastu Zbytečná válka s českým velvyslancem v Moldavsku Stanislavem Kázeckým. Ten varoval, že pokud by Moldavsko nebylo přijato do EU, bude opět v ruské vlivové zóně.  

Epizoda 86Před 3 týdny 28:30

Rusko ochromuje OBSE a další mezinárodní organizace, říká diplomat Šrámek

I když obsazení záporožské jaderné elektrárny ruskými okupanty vyvolává pochopitelné obavy, s českým diplomatem Ivem Šrámkem, který předsedá radě guvernérů Mezinárodní organizace pro atomovou energii (MAAE), hovořil Alex Švamberk v podcastu i o tom, jak válka ochromila činnost Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a jakou výzvou je pro Západ rostoucí role Číny v multilaterálním světě.

Epizoda 85Před 3 týdny 42:44

Ruské zločiny si musíme připomínat, protože jsme otupěli, říká analytik

O relativně nehybné frontě i plánovaných dodávkách stíhaček F-16 hovořili v podcastu Zbytečná válka redaktor Novinek Alex Švamberk a bezpečnostní analytik Milan Mikulecký. Oba se zaměřili na geopolitický dopad konfliktu a na dění v Indo-Pacifické oblasti. Mikulecký varoval, začínáme být otupělí, a to není dobře. Rozhovor vznikl v pondělí, proto se nemohl věnovat pozdější události, pravděpodobné smrti Jevgenije Prigožina.

Epizoda 8410. srpen 2023 39:47

Prigožinova vzpoura ukazuje obrovský úpadek Ruska, všimnout si ho museli i v Africe

O víkendu se konala v saúdskoarabské Džiddě opakovaně probíraná schůzka čtyřiceti zemí, které se věnovaly ukrajinskému desetibodovému plánu na ukončení války. Jestli splnila očekávání a co přinesla probíral redaktor novinek Alex Švamberk s náměstkem ministra zahraničí Janem Marianem, který se ji zúčastnil. Marian zmínil, že vzpoura majitele wagnerovců Jevgenije Prigožina ukázala úpadek Ruska, kterého si museli všimnout i podporovatelé Moskvy v Africe.

Epizoda 831. srpen 2023 32:07

To podstatné se v těchto dnech neodehrává na frontě, řekl analytik

Minulý týden se po tvrdých bojích na Ukrajině objevily spekulace, že už začala hlavní část ukrajinské protiofenzívy. Redaktor Novinek Alex Švamberk s bezpečnostním analytikem Milanem Mikuleckým probírali, jako to ve skutečnosti je. Zaměřili se i na dopad vypovězení obilné dohody a summit Ruska s africkými zeměmi i význam plánovaného jednání v Saúdské Arábii. 

Epizoda 8218. červenec 2023 10:12

Milan Mikulecký: Kazetová munice. V hlavní roli evropské pokrytectví

Minulý týden Spojené státy americké oznámily, že v rámci vojenské pomoci Ukrajině jí poskytnou také neupřesněné množství neupřesněného typu kazetové munice. A strhl se obvyklý řev.

Epizoda 8111. červenec 2023 39:44

Erdogan vyťal Putinovi dva políčky, řekl analytik

Redaktor novinek Alex Švamberk probírá v podcastu Zbytečná válka  s bezpečnostním analytikem Milanem Mikuleckým, proč je postup ukrajinských sil tak pomalý. Věnují se, co může nadcházející summit NATO  přinést Kyjevu a proč Volodymyr Zelenskyj minulý týden navštívil několik zemí NATO i pomalému postupu ukrajinských sil na frontě. Mikulecký zmiňuje také dva políčky, které Rusku vyťalo Turecko.

Epizoda 807. červenec 2023 07:35

Návštěva Zelenského v Česku: Co znamenala a co přinese?

Ve čtvrtek přiletěl poprvé na návštěvu České republiky ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V Praze ho přijali český prezident Petr Pavel i premiér Petr Fiala, stejně jako předseda Senátu Miloš Vystrčil a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Nad významem návštěvy se zamýšlel redaktor Novinek Alex Švamberk.

Epizoda 797. červenec 2023 26:16

Brutální omezení podpory pro uprchlíky je povede k práci na černo, řekl Hůle

Řada Ukrajinců na začátku prázdnin opustila Českou republiku, takže se na hranicích Ukrajiny začaly tvořit mnohahodinové fronty. Část, i když není jasné jaká, jich odjela kvůli tomu, protože se výrazně snížila podpora Ukrajincům. Hostem Alexe Švamberka v podcastu Novinek Zbytečná válka je proto Daniel Hůle, který vede v Člověku v tísni program Dluhové poradenství.

Epizoda 7830. červen 2023 29:18

Putina nechtěl nikdo bránit

Pozadí vzpoury majitele wagnerovců Jevgenije Prigožina stále není jasné, ale otázkou pořád zůstává, jak k ní mohlo dojít a jak to, že se wagnerovci dokázali dostat až do vzdálenosti 200 kilometrů od Moskvy. O tom, co to říká o ruské společnosti hovořil v podcastu zbytečná válka redaktor novinek Alex Švamberk s bývalým diplomatem Vladimírem Votápkem, který sloužil jako generální konzul Petrohradu