Příběhy z kalendáře
10. duben 2023

Poslechněte si podcast: Zázrak z Ameriky aneb První telefonní linka v Čechách

Pouhých pět let poté, co si Alexander Graham Bell nechal patentovat telefon, se vynález objevil také u nás. 10. dubna 1881spojila telefonní linka uhelný důl v Ledvicích s nádražím v Duchcově. V pozadí stál bohatý německý průmyslník a vizionář Richard Hartmann, který důl koupil a udělal z něj jedno z technicky nejpokročilejších pracovišť. Dnes ani jedno z těchto míst neexistuje. Důl byl před sto lety zrekultivován a nádraží v Duchově bagry srovnaly se zemí v roce 2018.

20:51

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představují posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby, dějinné události i témata v souvislostech. Kolektiv autorů, který Příběhy z kalendáře pro vaše uši píše, se zaměřuje na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu. Každý všední den vám tak dvojice moderátorů Tereza Stýblová a Jan Kovařík nebo Jitka Novotná a Jan Čenský nabídne příběh, který chcete slyšet.

Web

Dnes 19:16

1984. Dystopický román George Orwella

Prorocká kniha o principu fungování totalitního státu poprvé vyšla 8. června 1949. George Orwell si popularitu, kterou román později slavil po celém světě, nestihl užít. Umírá v následujícím roce na tuberkulózu ve věku 46 let. Za pozornost stojí, kromě podobně proslulé Farmy zvířat, také Orwellovy skvělé eseje, romány mapující jeho pobyt v Barmě, tuláctví v Paříži či Londýně, účast ve španělské občanské válce a též jeho deníky.

Včera 20:54

Postimpresionista Paul Gauguin. Divoch s krví aragonských Borgiů

Významný malíř se od tuctového pozná snadno. Tedy občas se tak stane až po jeho smrti. Jeho díla poznáme na první pohled. Když uvidíte pestrobarevné obrazy, jejichž linie jsou jednouché a námětem jsou dívky z Tahiti, můžete si být jisti, že je autorem Paul Gauguin. Nejprve přišel mezi impresionisty, kterým se akademici posmívali. A někteří impresionisté se zase posmívali Gauguinovi. Prožil život plný zklamání, chudoby, ale naplněný touhou malovat.

Před dvěma dny 20:26

„Vinnetou“ Pierre Brice byl válečným hrdinou, začínal jako manekýn a jeho žena pocházela z trojčat!

„Vinnetou pro mě není filmová role, je to filozofie,“ řekl francouzský herec Pierre Brice, který s rolí náčelníka Apačů strávil celý život. Zemřel 6. června 2015. Německé filmy na motivy knih Karla Maye z něho udělaly kultovní hvězdu. Pierre Brice hrál také v divadle, zpíval, daboval filmy, psal, byl ambasadorem pro UNICEF a v roce 1992 dostal německý řád za zásluhy. Dožil se 86 let.

Před třemi dny 19:38

Orient Expres. Luxusní palác na kolejích, který se stal legendou

Orient expres vyjel poprvé z Paříže 5. června 1883. Jako jediný ve své době propojil evropský kontinent od Paříže až po Istanbul. Orient expres působil jako zjevení, protože v době, kdy železnice sloužila především k přepravě uhlí a surovin, ocitl se na kolejích palác, jehož smyslem byla cesta samotná, ne potřeba přemístit se z jednoho místa do druhého. Dovolit si ho mohli jen ti nejbohatší. Jezdili v něm bankéři, majitelé továren, králové, ale i umělci a především špioni.

Před šesti dny 20:24

Pražské metro. Otcem podzemní železnice byl železář Rott

2. června 1898 byla položena symbolická základní kolej pražské podzemky neboli metra. Už roku 1898 předložil pražský obchodník se železářským zbožím Ladislav Rott městské radě první návrh na její vybudování. Chtěl využít právě probíhající asanace Josefova a budování kanalizace. Neuspěl a metra se za svého života nedočkal. Pražané si museli počkat ještě další tři čtvrtě století. Vydejte se na rychlou projížďku historií „krtka“ s několika zajímavými zastávkami.

Před týdnem 20:23

Modli se a pracuj! Klášter ve Vyšším Brodě přežil díky cisterciákům

Vyšebrodský klášter založil Vok I. z Rožmberka jako projev vděčnosti Panně Marii za záchranu z rozvodněné řeky. Od podpisu zakládací listiny 1. června 1259 pečovali o duchovní centrum jihočeského rodu cisterciáci v duchu řádového hesla „Modli se a pracuj!“. Zdatní kolonizátoři šumavské divočiny zřídili opatství a vybudovali kvetoucí hospodářství. Dominanta nad Vltavou střeží i rodovou hrobku rožmberského rodu. Tradovalo se, že v ní zesnulí zasedají ve zlatých křeslech.

Před týdnem 18:42

Světlana Alexijevičová. Kronikářka smutné doby

Jediná běloruská laureátka Nobelovy ceny za literaturu se narodila 31. května 1948 v bělorusko-ukrajinské rodině. Většinu života žila a pracovala jako investigativní novinářka a spisovatelka Vytvořila svébytný literární žánr označovaný jako „román hlasů“, který vzniká z velkého množství rozhovorů a jejich úryvků poskládaných do jednotného toku vyprávění. Ve svých knihách se zabývá válečnou, ale i nedávnou historií zemí postsovětského prostoru.

Před týdnem 19:26

Palác Žofín. Jedním z prvních hostů byl arcivévoda František Karel

Palác Žofín se v Praze poprvé otevřel 30. května 1837. Tehdy klasicistní budova stála na Barvířském ostrově, který vznikl nánosy půdy během 17. století. Původně ho využívali barvíři a rameno řeky, které ho dnes odděluje od Masarykova nábřeží, bylo zastavěno mlýny. V roce 1835 koupil ostrov Václav Antonín Novotný a rozhodl se vybudovat významné společenské a kulturní centrum Prahy. Jedním z prvních hostů nového paláce byl arcivévoda František Karel.

Před týdnem 21:04

Výstup na Mount Everest. Byli Edmund Hillary a Tenzing Norgay skutečně první?

Lidská noha poprvé vstoupila na nejvyšší horu světa Mount Everest v roce 1953. Nesmazatelnou stopu v dějinách lidstva tehdy zanechali sir Edmund Hillary a Tenzing Norgay. To jim se první zdolání nejvyšší hory světa připisuje. Byli ale skutečně první? Jestli je o víc než 30 let předběhli jiní, to se nám dnes nepodaří vyvrátit ani potvrdit.

Před týdnem 19:40

Závod 24 hodin Le Mans. Slavná vítězství i nejhorší nehoda v dějinách motorsportu

Snad nejslavnější automobilový závod 24 hodin Le Mans se jel poprvé 26. května 1923. Od té doby se konal každoročně, s výjimkou válečných let. Do jeho historie se zapsal například francouzský pilot Pierre Levegh, který se v roce 1952 pokusil odřídit celých 24 hodin bez střídání a o tři roky později byl hlavním aktérem nejhorší nehody v dějinách motorsportu, když jeho mercedes po nezaviněné nehodě vletěl mezi diváky na tribuně, 90 jich zabil a desítky zranil.