Výlety
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Zázračná skleněná zahrada v Kunraticích u Cvikova nabízí přehlídku křehké krásy

Liberecký kraj můžeme bez obav nazvat krajem skla. Ručně tvarované výrobky mistrů sklářů se rodí v Českém ráji, Krkonoších, Jizerských i Lužických horách. A právě na okraji Lužických hor se nachází Kunratice u Cvikova, kde tvoří jeden z nejvýznamnějších českých sklářů Jiří Pačinek.

03:16

Výlety

Vydává: Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.

Web

Dnes 03:34

V Pevnosti poznání v Olomouci si můžete lehnout pod hvězdnou oblohu nebo se podívat do mozku

K pamětihodnostem Olomouce patří barokní Korunní pevnůstka v Bezručových sadech. Vystavěna byla v době panování Marie Terezie. V roce 1857 tam byl zřízen dělostřelecký sklad. Dnes ovšem slouží něčemu docela jinému. V roce 2015 v něm Univerzita Palackého otevřela interaktivní muzeum – tak zvanou Pevnost poznání.

Včera 03:43

Roudnickému infocentru vévodí dřevěný model Řípu. Slouží jako kavárna, obývák i kino

Informační centrum v Roudnici nad Labem v Ústeckém kraji sídlí necelý kilometr od vlakového nádraží, přímo v historickém centru, hned naproti dominantě města, zámku Lobkowitzů. K jeho návštěvě láká cedule s nápisem Každý, kdo chce kafíčko, hned ať sviští na íčko. Napovídá, že infocentrum slouží také jako kavárna.

Před dvěma dny 03:12

Rozhledna Doubravka v pražských Kyjích je proutěná třínohá kráska. Pochází z dílny Martina Rajniše

V pražských Kyjích, v lesoparku zvaném na Čihadlech, na kopci Horka, stojí dvacet tři a půl metru vysoká rozhledna vyrobená z přírodních materiálů. Je v mnoha ohledech jedinečná: originální konstrukcí, použitými materiály, tím, že pochází z dílny světoznámého architekta i způsobem realizace. Jmenuje se Doubravka a veřejnosti je přístupná od roku 2018.

Před třemi dny 03:29

Pardubický zámek má nový návštěvnický okruh. Vypráví příběh nejslavnějších majitelů Pernštejnů

Na zámku v Pardubicích otevřeli zbrusu nový návštěvnický okruh. Expozice s názvem „Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách“ vypráví příběh nejslavnějších majitelů pardubického zámku. Tím podstatným zůstává prohlídka unikátních renesančních maleb, ale nově je možné se dostat i do míst, která byla dříve nepřístupná, třeba do historické ledárny.

Před třemi dny 03:24

Kostel sv. Jakuba v Církvici patří mezi nejvýznamnější románské sakrální stavby na území Čech

Osada Jakub v obci Církvice na Kutnohorsku ve Středočeském kraji pravděpodobně kdysi stála na Svatojakubské cestě do Santiaga de Compostela. To by vysvětlovalo velkolepě pojatou románskou architekturu zdejšího kostela sv. Jakuba. Vzácně zachovalou románskou stavbu nově oživuje opravená a zpřístupněná věž i nově otevřená expozice.

Před čtyřmi dny 03:14

Nedaleko hradu Valdštejna na Hruboskalsku v Českém ráji stával skalní hrad Kavčiny

V Českém ráji se nachází spousta stop po dřívějším osídlení. Od jeskyní pravěkých lidí, přes keltská a slovanská hradiště až po středověká sídla. Kdo by neznal Trosky, Hrubou Skálu nebo Valdštejn. Kromě nich stávala na skalách řada dalších dřevěných staveb. Ne každou je možné považovat za hrad, někdy šlo jen o příbytky dřevařů, ptáčníků či obranné hlásky. To ale neplatí o Kavčinách, pozůstatku skalního hradu v těsném sousedství hradu Valdštejna.

Před pěti dny 03:14

Přírodní rezervaci Království nedaleko Olomouce vládne pět set let starý dub jménem Král

I v intenzivně zemědělsky a průmyslově využívané krajině kolem Olomouce je stále možné najít zelené ostrovy téměř panenské přírody, kde rostou chráněné druhy rostlin a žijí významní a kriticky ohrožení živočichové. Jedním z nich je přírodní rezervace Království nacházející se mezi Grygovem, Krčmaní, Majetínem a tokem potoka Morávky, který je historickým ramenem řeky Moravy.

Před šesti dny 03:10

Perninské rašeliniště málem zdevastovala těžba. Dnes je chráněnou přírodní památkou

Pernink je malá obec v Krušných horách v Karlovarském kraji. Vznikla v 16. století jako hornické město, protože okolí bylo bohaté na naleziště stříbra, cínu i železa. Z nedalekých vřesovišť se zase těžila rašelina. V roce 2015 bylo rašeliniště u Perninku prohlášeno za evropsky významnou lokalitu. Dnes je možné přírodní památku, kde se znovu tvoří rašelina, navštívit.

Před týdnem 03:00

Granátové šperky své milované Ulrice ve skutečnosti Goethe nedal. Darem z lásky přesto byly

Legenda praví, že skvostnou soupravu šperků z českých granátů daroval Ulrice von Levetzow dvaasedmdesátiletý věhlasný básník Johann Wolfgang Goethe, okouzlený půvabem tehdy sedmnáctileté dívky. Skutečnost je ale poněkud jiná. I když i v tomto případě šlo o dar z lásky.

Před týdnem 02:47

Zadumaná místa u Zátluckých rybníků inspirovala Erbena. Najdete tu klid, romantiku i dávné příběhy

Přibližně čtyři kilometry západně od Dvora Králové nad Labem se v lese nachází soustava Zátluckých rybníků. Sice nejsou tak rozsáhlé jako ty jihočeské, ale nabízejí zadumanou krásu a dávné příběhy. U Zátluckých rybníků není těžké si představit vodníka ze sbírky Kytice. Právě tam se totiž Karel Jaromír Erben inspiroval při psaní svých balad.