Houpačky
4. leden 2023

Poslechněte si podcast: Závist nebo nuda jsou někdy skvělými impulsy, žádná emoce není špatná, říkají autoři Knihy pocitů

„Pocity tu jsou s námi, říkají nám, jací jsme a jak vnímáme svět kolem. Nemá smysl je dělit na dobré a špatné, ale přijmout je a co nejlíp poznat. Tak se dozvíme víc o sobě i o světě,“ říkají manželé Starých, kteří společně s Janou Draberovou napsali pro děti Knihu pocitů o různých emocích.

26:29

Houpačky

Vydává: Český rozhlas

Houpačky jsou magazín pro aktivní rodiče, který každý týden nabízí diskuse o dětech, mateřství, otcovství, rodině a životním stylu s lékaři, psychology, poradci i rodiči, kteří vypráví své příběhy.

Web

Před pěti dny 21:08

Jít ven, nebo aspoň do kina. Sluneční brýle bych malým dětem nedávala vůbec, říká oční lékařka

„Nejčastější oční vadou u dětí je dalekozrakost, tedy plusové dioptrie. Je to na úkor toho, že očičko je malé a ještě nedorostlo do délky, kterou by mělo mít,“ říká oční lékařka Markéta Zemanová v Houpačkách. „S tím souvisí šilhání směrem k nosu. Pokud se ale vada zachytí včas a rodiče spolupracují, dá se velká část očních vad vycvičit.“

Před 3 týdny 32:24

Měla jsem doma desítky těhotenských testů, říká Lenka. Podstoupila osm umělých oplodnění

„Nedá se na to připravit a nemůžete udělat nic navíc. Přichází zklamání, pak zase odhodlání, pak zase zklamání. Nemyslela jsem vždycky pozitivně a přišly krize. Ale radím se nevzdávat,“ říká Lenka Friebová Zabáková.

28. prosinec 2022 27:24

Proč existují sprostá slova, když se nesmějí používat? Těžší knihu jsem nenapsala, říká Anna Durnová

„Některé věci v naší společnosti jsou nedomyšlené nebo nespravedlivé a my se někdy zdráháme o nich dětem vyprávět. Zjistila jsem, že když něco vysvětluju dětem a připadá mi to vnitřně nespravedlivé, tak to nespravedlivé skutečně je. Nemusím se bát jim to říct,“ říká autorka dětské knihy Proč existují sprostá slova, když se nesmějí používat?, politoložka Anna Durnová.

21. prosinec 2022 22:42

Dárky od Ježíška? Není to lež, ale pohádka pozvaná do reality, říká psycholožka

Zase přišly Vánoce a s nimi kromě jiného i čas na kolektivní lež o superschopném miminku, které nosí dárky –⁠ Ježíškovi. Jak moc je ale zdravé dítěti celé dětství lhát? A stojí za to ten zázrak? „Je to kousek pohádky, který si pozveme do reálného života,“ říká v Houpačkách psycholožka Pavla Koucká.

14. prosinec 2022 21:49

Když se řekne sexuální výchova, rodiče slyší hlavně slovo sex, říká lektorka Krišová

„Na našich workshopech málokdy někdo zmíní, že měl dobrou sexuální výchovu a že se s ním rodiče bavili a dali mu nějaké relevantní informace. Zároveň jako rodiče vnímají tu mezeru ve vlastní připravenosti, chybí jim strategie, které by mohli použít v tom, jak s dětmi mluvit,“ říká Dagmar Krišová, metodička a lektorka organizace Konsent a spoluautorka knihy Děti to chtěj vědět taky.

7. prosinec 2022 30:19

Nejvíc sebevědomí do žil vlijí rodiče dítěti tím, že ho prostě milují, říká psychoterapeut Kulhánek

„Sebevědomí je komplex představ o sobě, který nám říká ‚docela to se mnou jde, není to tak špatný‘,“ popisuje psycholog a psychoterapeut Jan Kulhánek. „Víra, že znám a umím odhadnout svoje schopnosti, že někoho na světě zajímám, že můžu být někomu sympatický. A když jsem někomu nesympatický, tak to neznamená, že je se mnou něco špatně.“

30. listopad 2022 36:17

Sex po porodu bude jiný, možná nebude vůbec. Neměla by ale zmizet blízkost, říká psychoterapeutka

Těhotenství, porod a příchod dítěte. Tohle všechno dost zamává se vztahem nových rodičů, s jejich blízkostí a intimitou. Jak rodičovství mění náš sexuální život a blízkost obecně? „Sex v tomhle období bude jiný, než jste byli zvyklí. Možná nebude žádný. To ale neznamená, že by měla zmizet tělesnost, kontakt a blízkost,” říká v Houpačkách sociální psycholožka a psychoterapeutka Vlaďka Bartáková.

23. listopad 2022 23:43

Snažíme se být pro syny vzorem. Jsme v pořádku tak, jak jsme, říká máma z duhové rodiny

„Výzkumy ukazují, že děti z duhových rodin jsou děti jako každé jiné, možná s větším respektem k jinakosti,“ cituje ze zahraničních dat Tereza Kadlecová. Se svou partnerkou vychovává dva syny a zároveň vede rodičovskou přípravku duhových rodin pro Prague Pride.

16. listopad 2022 21:22

Marketing nikotinových sáčků míří zcela evidentně na malé děti, říká adiktolog

„Dnešní dospívající žijí ve velmi estetickém světě a už pro ně nejsou zajímavé ‚špinavé' drogy. Dbají o svou sebeprezentaci, chtějí o sobě říkat hezké věci,“ myslí si adiktolog Adam Kulhánek. „Není reálný cíl, že dítě návykovou látku nikdy neužije, to se nestane. Cíl je, aby experimentovalo v co nejpozdějším věku a co nejkratší dobu.“