- Podcasty
- Diagnóza F

Poslechněte si podcast: Závislost na alkoholu vyměnil za závislost na práci, ta ho dovedla zpátky k pití
Toho, že má Radek problémy s alkoholem a drogami, si všímalo častěji jeho okolí než on sám. Když po devíti letech závislosti absolvoval léčbu a začal abstinovat, zdálo se, že tím příběh končí. On ale jen vyměnil závislost na alkoholu za závislost na práci a ta ho po pár letech dovedla zpátky k pití.
Diagnóza F
Nejen o duševních nemocech s psychology, psychiatry a psychoterapeuty.
Rizikem psychofarmak je vytváření dojmu, že můj život je v pořádku a nemusím nic měnit
Psychiatrů je málo a pacientů hodně. Času na povídání nad rámec příznaků a diagnostiky mnoho nezbývá a psychofarmaka fungují. Z dálky to může vypadat jako funkční a efektivní systém, někdy se v něm ale zapomíná na člověka a jeho příběh.
Stáří jako téma pro mladé? Když nežiju aktivně celý život, těžko to budu měnit v pětašedesáti
Od roku 1990 se v Česku věk dožití zvýšil o 10 let. Místo abychom se radovali, mnohdy nahlížíme na seniory jako na někoho, kdo „potřebuje pomoc, je nemocný a zatěžuje sociální systém“. Stáří sice není diagnóza, ale někdy k němu tak přistupujeme.
Závislost blízkého člověka může být omamná, dává nám možnost být záchranářem, upozorňuje adiktoložka
Když se u Apolináře začali léčit alkoholici, všimli si zdravotníci určité podobnosti mezi jejich partnerkami. Navzdory tomu, že se o spoluzávislosti mluví už několik desítek let, stále jde o fenomén mezi veřejností relativně neznámý. Řada partnerů či rodičů tak dál nevědomě podporuje nebo udržuje závislostní chování svých blízkých.
Sebevraždy jsou mezi mladými druhou nejčastější příčinou úmrtí
Denně si život v Česku vezmou přibližně tři lidé, častěji osoby ve vyšším věku. Mezi mladými je sebevražda příčinou více než čtvrtiny všech úmrtí. Pozůstalí se potýkají se vztekem, smutkem i bezmocí.
Nespavost a duševní poruchy jsou si blízké, často se vzájemně doprovází, vysvětluje psychiatrička
Potíže se spánkem jsou u části pacientů spojeny s duševními poruchami. Zatímco ti s úzkostí hůř usínají, u depresivních propadů je častější brzké ranní buzení. Pomoci může mimo jiné i medikace, má však svá úskalí.
Nebezpečné parasomnie: Náměsíčnost i přehrávání toho, co se nám právě teď zdá ve snu
„Když zhasnu světlo, rozsvítí se mi mozek,“ popisuje svoje potíže s usínáním Martina, která svůj příběh o obtížné cestě za spánkem vypráví v druhé epizodě podcastové série Nespavci. Tu na Radiu Wave doprovází také třídílný speciál Diagnózy F, který na témata spojená s nespavostí nabízí pohled odborníků na spánkovou medicínu a duševní zdraví.
Nespavostí trpí častěji lidé, kteří pracují na směny, vysokoškoláci a umělecké profese
Nespavost může mít různé podoby – obtížné usínání, opakované procitání v průběhu noci nebo brzké probuzení, po kterém už nejde usnout. Nejčastější příčinou nespavosti je stres. Pomáhají režimová opatření, psychoterapie i léky.
Nestyď se, neprožívej to tak! Citlivost se moc neoceňuje, říká autorka knihy Cíťa
Hypersenzitivita není nemoc, vysoce citlivým lidem ale může život někdy pořádně znepříjemnit. Když se potká navíc ještě s naším introvertním já a přidají se k tomu úzkostné a depresivní příznaky, je někdy obtížné fungovat ve společnosti.
Vyhostili jsme smrt z našich životů, říká Edna Nová. O umírání blízkého člověka napsala knihu
Před lety se potýkala s farmakorezistentní depresí, na kterou jí zabraly až elektrošoky. V průběhu těhotenství musela všechny léky vysadit. V několikaměsíční pauze po narození prvního dítěte a před otěhotněním s druhým dítětem, pečovala spolu s rodinou o umírajícího tchána. Zvýšení medikace, aby zvládla takhle náročné období, nebylo možné – užívá už maximální dávky.
Život s čistou hlavou se mi líbí, říká Jirka po 27 letech užívání heroinu a pervitinu
Sportoval, pracoval, vybudoval fungující velkoobchod, udržoval dobré vztahy s rodinou, a vedle toho skoro třicet let bral heroin a pervitin. Na začátku roku šel poprvé do léčby, na konci roku počtvrté do vězení.