Radioporadna
11. květen 2023

Poslechněte si podcast: Závětí z dědictví vyloučíte manželku i rodiče, ale nikoliv děti. U nich lze přistoupit k vydědění

Naším hostem je advokát Mgr. Daniel Buzu z advokátní a insolvenční kanceláře ADKINS Legal, s.r.o. Téma dnešní radiopoadny zní: dědictví a závěť. Zákonné vydědění nebo případně z druhé strany, jak se proti vydědění bránit.

18:33

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá osobnost je hostem rozhlasové radioporadny od pondělí do pátku.

Web

Včera 20:00

Jak se vyznat v mase? Čím se liší rump steak a flank steak? Poradí vám zkušený farmář Jakub Erler

Farmář Jakub Erler ze společnosti Naše hospodářství je hostem Lady Klokočníkové v rozhlasové kavárně District V v Havlíčkově ulici v Hradci Králové. Pro všechny má tipy a rady, jak si vybrat to správné maso a jak z něj potom mít při konzumaci co největší požitek. Radioporadna o mase, jeho chuti, vůni, tepelné úpravě a grilování.

Před dvěma dny 16:07

Odmrazování lednice bez fénu, mobil vždy jen s originální nabíječkou. Prevence požárů v domácnostech

Ivana Nohová 14 let pracovala jako projektantka, dva roky jako investiční technik na velkých průmyslových stavbách, 25 let byla vedoucí Oddělení stavební prevence Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje a je druhou viceprezidentkou Profesní Komory Požární Ochrany. Jako téma radioporadny jsme zvolili obecnou prevenci před nebezpečím požárů v domácnostech.

Před třemi dny 19:54

Radioporadna pro léčbu bolesti. Když přejde akutní bolest do chronické, stává se pak sama chorobou

V dnešní radioporadně se věnujeme bolesti a její léčbě, což je ale samozřejmě velmi široký pojem. Naším hostem je MUDr. Karel Kulda z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Před čtyřmi dny 16:27

Po bazénu je dobré oči opláchnout a osprchovat se. Sníží to pravděpodobnost infekce, radí oftalmolog

Léto už je doslova za dveřmi, proto jsme zvolili jako téma dnešní radioporadny záněty očí, a to nejen infekční, ale také alergické. Protože alergici, ti by mohli vyprávět, mají své potíže v plném proudu, ať už je to rýma, kašel nebo právě pálení očí.

Před pěti dny 16:34

Šalvěj, máta či fenykl. Aromatické léčivé rostliny nezaléváme vařící vodou a louhujeme pod pokličkou

Tématem radioporadny jsou dnes bylinky a léčivé rostliny, protože naším hostem je PharmDr. Kateřina Hradiská Braiterová z Katedry farmakognozie a farmaceutické botaniky Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. A soustředíme se na péči o ústní dutinu, protože ta by měla patřit určitě k základním hygienickým návykům.

Před týdnem 19:02

Nárůst vad řeči u dětí souvisí s moderním technologiemi, chybí blízkost mámy, říká zkušená logopedka

Radioporadna věnována řeči dětí. Proč přibývá dětí s vadou řeči? Jakou roli hraje nedostatečný kontakt s rodiči a zrychlená doba? Jak vadám předejít, zabránit jim a odstranit je? Jak správně učit mluvit a vyslovovat? Jaký vliv mají na artikulaci nové technologie?

Před týdnem 17:56

Jsem chřesťan! Kdo jednou chřest ochutná, propadne mu. Je to láska na celý život, říká Jan Charvát

Chřest je typickým jarním produktem. Okolo něj se dnes bude točit naše radioporadna. Lidově se mu říká špargl a má u nás dlouholetou tradici. Naším hostem je Jan Charvát, znalec chřestu. Takže se budeme věnovat chřestu doslova od zdola, dá se říct.

Před týdnem 16:15

Opravdu každá zelenina je vhodná na kvašení a místo na našem stole má po celý rok, říká Jan Kysela

Máme pro vás něco na zpestření jídelníčku, protože tématem naší radioporadny je kvašená zelenina a také rady a doporučení, jak si ji připravit. Naším hostem je Jan Kysela z firmy Kyselove.cz. Na jejich webových stránkách si také můžete přečíst příběh, jak jste se k tomuto oboru potravinářství vlastně dostal.

Před týdnem 18:24

Makulární degenerace aneb onemocnění oční sítnice způsobené věkem. Jaké jsou možnosti léčby?

Naším hostem je prof. Ing. Jan Kremláček, Ph.D., přednosta Ústavu lékařské biofyziky při Lékařské fakultě v Hradci Králové. Řeč bude o našich očích, o jednom konkrétním onemocnění a také o tom, na co dosud přišel výzkum a jaký projekt je stále v běhu. Jde o onemocnění s názvem makulární degenerace, to znamená postižení oční sítnice způsobené věkem.

Před týdnem 13:32

Rotátorová manžeta zní jako pojem z krejčovského salonu. Jde ale o systém šlach v ramenním kloubu

Nejen na mužské jdou léta, ale i na dámy, takže nás občas sem tam něco píchne. Naším hostem je MUDr. Pavel Holeka z Centra jednodenní chirurgie Hvězda v Hradci Králové a také z traumatologického oddělení Nemocnice v Chrudimi. Jako téma jsme dnes vybrali bolesti a operace ramene.