Zprávy ČRo Ostrava
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Zatímco kdysi se školky v Moravskoslezském kraji hojně zavíraly, teď se zase otevírají

Některá města v kraji rozšiřují nebo staví nové školky. Dětí je čím dál víc a kapacity často nestačí. Navíc se čím dál častěji objevují rodiče, kteří se chtějí vrátit dřív do zaměstnání a dítě se snaží umístit do školky už ve dvou letech. Často ale neúspěšně. Už od září bude mít proto třeba nové oddělení školka Polárka v Kopřivnici.

02:03

Zprávy ČRo Ostrava

Vydává: Český rozhlas

Vše, co byste měli vědět o dění v Moravskoslezském kraji. Aktuální a ověřené informace vám přinášíme každou hodinu po celý týden.

Web

Včera 02:02

Obce v Beskydech bojují se suchem. Přírodní zdroje pitné vody přestávají stačit

Přírodní zdroje pitné vody v Beskydech přestávají stačit. Název obce Řeka je vodou nasáklý. Přesto kvůli stále častějšímu suchu tam musí navýšit kapacitu vodojemů. Podobně je na tom Lhotka pod Ondřejníkem. Vlivem kůrovcové kalamity bývají tamní zásobníky často poloprázdné a vodu dovážejí cisterny. Užitkové vody ve studních mají zatím dost.

Včera 01:38

Fotbalisté Baníku Ostrava mají za sebou mimořádně nepovedenou sezonu

V sezoně, kdy doznívaly oslavy sta let klubu, měl fotbalový Baník Ostrava velké problémy. Fanoušky svými výkony a výsledky netěšil, naopak spadl v první lize do skupiny o záchranu. Teď mají v klubu pár týdnů na analýzu a změny. Ani říjnová výměna trenéra Pavla Vrby za Pavla Hapala totiž zlepšení nepřinesla.

Před dvěma dny 01:33

Klesající cena černého uhlí může ovlivnit hospodaření OKD v příštím roce

Za posledních několik měsíců se výrazně snížila cena černého uhlí na světových trzích. Spadla dolů několikanásobně a to může ovlivnit společnost OKD na Karvinsku. Firma by měla černé uhlí dobývat na posledním dole až do konce roku 2025 a právě tržby jsou důležité pro pozdější obnovu území a technickou likvidaci šachet.

Před dvěma dny 00:17

Bocanovice na úpatí Beskyd trápí nedostatek pitné vody

Obec Bocanovice na Třinecku čelí kvůli suchu nedostatku pitné vody. Obecní úřad vyzval obyvatele, aby z vodovodu nezalévali zahrady a nenapouštěli bazény. Obec také zakázala mytí aut pitnou vodou.

Před dvěma dny 02:01

Nový ADRA obchod podpoří aktivity dobrovolníků. V Ostravě jich pomáhá 500 ročně

Organizace ADRA otevřela v Ostravě svůj čtvrtý charitativní obchod. Sídlí v centru města na Poštovní ulici. Levně nakoupit oblečení a vybavení domácnosti tady mohou ti, kdo mají hluboko do kapsy. Výtěžek pomůže financovat dobrovolnické aktivity organizace. V obchodě navíc pracují dlouhodobě nezaměstnaní i uprchlice z válečné Ukrajiny.

Před dvěma dny 02:03

Ostravští záchranáři ukazují dětem, jak předcházet úrazům i jak poskytnout pomoc

Nástup léta je spojený i s méně příjemnými událostmi. A to jsou dětské úrazy. Jen v ostravské fakultní nemocnici minulý rok kvůli úrazům skončilo přes 500 dětí. Kola, koloběžky, trampolíny nebo zahradní bazény. Věci, které mají zpříjemnit čas, se můžou při neopatrnosti stát spíše zdrojem nepříjemností. Jak úrazům předcházet a co dělat, když už se něco stane? To nejen dětem ukazují záchranáři, hasiči i policisté v obchodním centru Avion v Ostravě-Zábřehu.

Před třemi dny 00:13

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák zůstává v klubu krajských zastupitelů za ANO

Moravskoslezský klub zastupitelů za ANO rozhodl o vyloučení dvou členů. Kateřina Šebestová a Ondřej Němeček jako ostravští zastupitelé podporovali bývalého primátora Tomáše Macuru, který se dostal do sporu s vedením hnutí ANO. Stejně jako hejtman Ivo Vondrák v prezidentské volbě podpořil Petra Pavla. Z hnutí pak oba odešli.

Před čtyřmi dny 00:30

Na zaplacení daně z nemovitosti mají majitelé domů a bytů čas už jen do středy

Už jen tři dny mají majitelé domů a bytů na zaplacení daně z nemovitosti. Termín vyprší ve středu 31. května. Peníze musí lidé odeslat na účet finančního úřadu v kraji, ve kterém se nemovitost nachází. Pokud je částka vyšší než pět tisíc korun, mohou majitelé daň splatit postupně.

Před čtyřmi dny 02:12

Čtyři nové zubní ordinace se otevírají v Ostravě, zájem o registraci je obrovský

V Ostravě otevírají čtyři nové zubařské ambulance. O registraci ke stomatologům je obrovský zájem, doteď už se přihlásilo asi 8 tisíc lidí. Ordinace proto musí přijímání nových pacientů omezovat. Moravskoslezský kraj se s nedostatkem zubařů potýká dlouhodobě. Podle hejtmanství chybí zubařská péče asi 100 tisícům obyvatel.

Před týdnem 02:06

Kopřivnické nádraží čeká oprava. Kvůli „zapomenutým“ stromům bude menší parkoviště

Kvůli třem stromům nedostala Správa železnic stavební povolení na opravu nádraží v Kopřivnici. V projektu na ně zapomněla. Do řešení problému se zapojila i kopřivnická radnice spolu s městským architektem. A teď vzniká plán nový. Aby mohly stromy dál růst, bude méně parkovacích stání u výpravní budovy.