Zprávy ze Severu
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Zastupitelé Ústeckého kraje si schválili mimořádné odměny. Podle kritiků ale bezdůvodně

Zastupitelé Ústeckého kraje si mezi sebe rozdělí mimořádné odměny, které přesahují 2,2 milionu korun. Shodli se na tom po krátké debatě na zasedání 11. září. Odměny se podle krajských pravidel poskytují například podle docházky na jednotlivá jednání a také podle vlastního sebehodnocení konkrétních zastupitelů a radních.

01:52

Zprávy ze Severu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a severu Čech.

Web

Včera 02:35

Vedení Děčína vydrželo jen půl roku, v Brodci se zas nenašel nikdo, kdo by chtěl obec spravovat

Už je to rok od posledních komunálních voleb. V některých městech se vládnoucí koalice rozpadla, jako třeba v Děčíně. Jinde se zas nenašel nikdo, kdo by měl zájem spravovat ve svém volném čase obecní záležitosti, což je případ Brodce na Lounsku.

Včera 02:04

Farmáři na Litoměřicku testují, jak jim mohou při práci pomáhat drony

Moderní technologie pronikají i do zemědělství – farmářům začínají pomáhat například drony. Ty menší zvládnou třeba vyhodnotit zdraví rostlin na polích a případně včas odhalit možný problém. Větší drony pak zvládnou aplikovat postřiky nebo granule proti hrabošům.

Včera 01:51

Vedení Loun se s vodohospodáři domluvilo na rekonstrukci potrubí v Jeronýmově ulici

Město Louny a Severočeská vodárenská společnost zřejmě našly kompromis pro rekonstrukci vodovodů a kanalizace v Jeronýmově ulici. Obyvatelé i radnice totiž chtěli zachovat původní stromořadí. To ale nebude možné. V ulici bude alej nová.

Před dvěma dny 01:42

V Březně u Chomutova se do kostela svatých Petra a Pavla po 80 letech vrátily zvony

Třem novým zvonům, které nahradily pět zabavených za Druhé světové války, požehnal litoměřický biskup Jan Baxant.

Před třemi dny 01:59

Saský kurfiřt August Silný má nově sochu v teplických lázních

V teplických lázních svého času pobývali panovníci z celé Evropy. Častým hostem před třemi sty lety býval saský kurfiřt a polský král August Silný, známý svým smyslem pro krásné věci.

Před třemi dny 02:13

Dětská opera Brundibár zazněla v terezínském ghettu poprvé před 80 lety

Příběh o zlém flašinetáři, kterého společně porazí děti a zvířata, napsali v roce 1938 skladatel Hans Krása a spisovatel Adolf Hoffmeister.

Před třemi dny 02:59

Na ústecké univerzitě běží soutěž v programování. Jedním z témat je umělá inteligence

Od pátečního odpoledne až do soboty soutěží na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně Ústí nad Labem jednotlivé týmy v rámci letošního ročníku akce s názvem Hackathon.

Před čtyřmi dny 01:58

Na Děčínsku se nachází několik velkých netopýřích kolonií. Jedna je na půdě základní školy v Jílovém

22. září večer si přijdou na své milovníci netopýrů. Zoologická zahrada v Děčíně se zapojila do mezinárodní Noci pro netopýry. Má za cíl představit tyto hbité noční letce veřejnosti během různých akcí, které se po celé republice každoročně konají během srpna a září. Třeba na Děčínsku se nachází hned několik vzácných netopýřích kolonií. Jedna unikátní je k vidění na půdě základní školy v Jílovém u Děčína.

Před pěti dny 02:01

Na zemědělce v Česku letos poprvé dohlíží satelitní systém AMS. Podle farmářů má ale řadu chyb

Na hospodaření zemědělců v Česku letos začal dohlížet nový dotační systém AMS. Podle snímků z družic má vyhodnotit, jestli se jednotliví farmáři starají o půdu odpovídajícím způsobem a v řádném termínu. Hodnocení systému ale podle řady zemědělců, které Český rozhlas oslovil, často neodpovídá skutečnosti.

Před šesti dny 03:19

Premiér, ministři i zástupci ČEZ jednali se vedením obcí na Teplicku o těžbě lithia

Lepší informovanost a co nejmenší dopad těžby a zpracování lithia na životní prostředí. To slíbili 20. září v Košťanech a Újezdečku na Teplicku zástupci vlády i skupiny ČEZ.