- Podcasty
- Zprávy ze Severu

Poslechněte si podcast: Zastupitelé Ústeckého kraje si schválili mimořádné odměny. Podle kritiků ale bezdůvodně
Zastupitelé Ústeckého kraje si mezi sebe rozdělí mimořádné odměny, které přesahují 2,2 milionu korun. Shodli se na tom po krátké debatě na zasedání 11. září. Odměny se podle krajských pravidel poskytují například podle docházky na jednotlivá jednání a také podle vlastního sebehodnocení konkrétních zastupitelů a radních.
Zprávy ze Severu
Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a severu Čech.
Vedení Děčína vydrželo jen půl roku, v Brodci se zas nenašel nikdo, kdo by chtěl obec spravovat
Už je to rok od posledních komunálních voleb. V některých městech se vládnoucí koalice rozpadla, jako třeba v Děčíně. Jinde se zas nenašel nikdo, kdo by měl zájem spravovat ve svém volném čase obecní záležitosti, což je případ Brodce na Lounsku.
Farmáři na Litoměřicku testují, jak jim mohou při práci pomáhat drony
Moderní technologie pronikají i do zemědělství – farmářům začínají pomáhat například drony. Ty menší zvládnou třeba vyhodnotit zdraví rostlin na polích a případně včas odhalit možný problém. Větší drony pak zvládnou aplikovat postřiky nebo granule proti hrabošům.
Vedení Loun se s vodohospodáři domluvilo na rekonstrukci potrubí v Jeronýmově ulici
Město Louny a Severočeská vodárenská společnost zřejmě našly kompromis pro rekonstrukci vodovodů a kanalizace v Jeronýmově ulici. Obyvatelé i radnice totiž chtěli zachovat původní stromořadí. To ale nebude možné. V ulici bude alej nová.
V Březně u Chomutova se do kostela svatých Petra a Pavla po 80 letech vrátily zvony
Třem novým zvonům, které nahradily pět zabavených za Druhé světové války, požehnal litoměřický biskup Jan Baxant.
Saský kurfiřt August Silný má nově sochu v teplických lázních
V teplických lázních svého času pobývali panovníci z celé Evropy. Častým hostem před třemi sty lety býval saský kurfiřt a polský král August Silný, známý svým smyslem pro krásné věci.
Dětská opera Brundibár zazněla v terezínském ghettu poprvé před 80 lety
Příběh o zlém flašinetáři, kterého společně porazí děti a zvířata, napsali v roce 1938 skladatel Hans Krása a spisovatel Adolf Hoffmeister.
Na ústecké univerzitě běží soutěž v programování. Jedním z témat je umělá inteligence
Od pátečního odpoledne až do soboty soutěží na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně Ústí nad Labem jednotlivé týmy v rámci letošního ročníku akce s názvem Hackathon.
Na Děčínsku se nachází několik velkých netopýřích kolonií. Jedna je na půdě základní školy v Jílovém
22. září večer si přijdou na své milovníci netopýrů. Zoologická zahrada v Děčíně se zapojila do mezinárodní Noci pro netopýry. Má za cíl představit tyto hbité noční letce veřejnosti během různých akcí, které se po celé republice každoročně konají během srpna a září. Třeba na Děčínsku se nachází hned několik vzácných netopýřích kolonií. Jedna unikátní je k vidění na půdě základní školy v Jílovém u Děčína.
Na zemědělce v Česku letos poprvé dohlíží satelitní systém AMS. Podle farmářů má ale řadu chyb
Na hospodaření zemědělců v Česku letos začal dohlížet nový dotační systém AMS. Podle snímků z družic má vyhodnotit, jestli se jednotliví farmáři starají o půdu odpovídajícím způsobem a v řádném termínu. Hodnocení systému ale podle řady zemědělců, které Český rozhlas oslovil, často neodpovídá skutečnosti.
Premiér, ministři i zástupci ČEZ jednali se vedením obcí na Teplicku o těžbě lithia
Lepší informovanost a co nejmenší dopad těžby a zpracování lithia na životní prostředí. To slíbili 20. září v Košťanech a Újezdečku na Teplicku zástupci vlády i skupiny ČEZ.