Pro a proti
21. září 2022

Poslechněte si podcast: Zástupci byznysu žádají vládu, aby i pro velké firmy zastropovala ceny energií tak, jak to udělala pro maloodběratele

Slíbená státní podpora ve výši 30 miliard korun je podle nich nedostatečná. Je v možnostech státu zvýšit míru podpory velkým podnikům, aniž by to v důsledku poškodilo českou ekonomiku a příčilo se legislativě Evropské unie? Debatovat budou prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák a senátor TOP09 (člen senátního výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu) Herbert Pavera. Moderuje Karolína Koubová.

23:56

Pro a proti

Vydává: Český rozhlas

Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost.

Web

Včera 23:28

Unijní ministři financí v úterý projednají návrh Evropské komise na zablokování vyplácení 7,5 miliardy eur z evropských regionálních fondů Maďarsku kvůli jeho nedostatečným reformám v oblasti právního státu

Konečné rozhodnutí ohledně Maďarska by mělo v Bruselu padnout před Vánoci, na samý závěr českého předsednictví v Radě Evropské unie. Podařilo se české vládě během předsednictví posílit hodnoty demokracie a právního státu, jak si vytyčila jako jednu z priorit? Nebo naopak zdrženlivým postojem premiéra Petra Fialy vůči Orbánovu Maďarsku a prohlášeními o spojenectví s Varšavou a Římem česká vláda příležitost během předsednictví promarnila? Lukáš Matoška se zeptá europoslankyně občanských demokratů Veroniky Vrecionové a politologa a ředitele New York University Prague Jiřího Pehe. Moderuje Lukáš Matoška

Před dvěma dny 23:10

Státy Evropské unie nejspíš jako celek opustí skoro 30 let starou Energetickou chartu

Odstoupení od tohoto dokumentu odsouhlasil EP. Stala se ze smlouvy, kterou kvůli ochraně investic v energetice podepsalo 53 evropských a asijských zemí, překážka v boji s klimatickými změnami? Nebo naopak k dosažení unijních klimatických cílů pomáhá, protože chrání investice i do obnovitelných zdrojů? Debatovat budou europoslanec Občanské demokratické strany Evžen Tošenovský a prezident Evropské federace obnovitelných zdrojů Martin Bursík. Moderuje Karolína Koubová.

Před pěti dny 23:03

Kapacity pro péči o handicapované Praha neustále navyšuje, tvrdí radní Johnová

Jaká by měla být koncepce sociální péče o Pražany? Praha Sobě a Piráti kritizují ODS a koalici SPOLU, že chce zastavit modernizaci péče o zdravotně a mentálně postižené a vrátit se do dob, kdy byli handicapovaní umisťováni v zařízeních mimo hlavní město.

Před šesti dny 24:18

Advokát: Kvůli ochraně osobních údajů je omezení veřejného přístupu do evidence majitelů správné

Soudní dvůr EU rozhodl o tom, že přístup veřejnosti k informacím o skutečných vlastnících firem je v rozporu se zákonem. Ustanovení unijní směrnice zrušil. Jde verdikt správným směrem? „Nejde. Přístup k informacím by měl zůstat co nejširší pro nevládní organizace i investigativní novináře,“ míní ředitel české kanceláře Transparency International Ondřej Kopečný. „Jsem zastáncem vysoké ochrany osobních údajů, takže za mě jde správným směrem,“ říká advokát Petr Koblovský.

Před týdnem 21:28

IT expert: Soukromé firmy jako Twitter privatizovaly veřejný prostor a my s tím zatím nic nenaděláme

Twitter pod vedením miliardáře Elona Muska přestal regulovat dezinformace související s covidem-19. Ještě dříve odblokoval účet Donaldu Trumpovi a mimo jiné zrušil bruselskou kancelář, která síti pomáhala s bojem proti dezinformacím. Vedou opatření, která Musk prosazuje, opravdu k důslednějšímu dodržování svobody slova?

Před týdnem 23:54

Michálek k vládní předloze o ochraně oznamovatelů: Zbytečná administrativní zátěž pro organizace

Vláda posílá do sněmovny zákon o ochraně whistleblowerů, tedy oznamovatelů protiprávního jednání. Piráti a Starostové mají ale k návrhu, který nepočítá s anonymními podněty, výhrady. „Ve výsledku schválíme zákon, který bude fungovat tak z deseti procent,“ míní poslanec Jakub Michálek (Piráti). „Zažil jsem komunistický režim a jsem opatrný na to, že všichni, kteří někoho chtějí udat, jsou hodní a spravedliví,“ říká poslanec Marek Benda (ODS).

Před týdnem 24:07

Armáda si musí nejdřív ujasnit, co potřebuje, ne měnit věci ze dne na den, žádá poslanec Růžička

Česká armáda se podle náčelníka Generálního štábu armády České republiky Karla Řehky musí kvůli ruské agresi na Ukrajině připravit na válku velkého rozsahu. Dokáží ale naši vojáci připravované investice například do nových stíhaček, vrtulníků a tanků využít efektivně a smysluplně?

Před týdnem 23:58

Ať si producenti masa platí zavádějící a neúplné kampaně sami, kritizují Zelení projekt Žeru maso

Kampaň „Žeru maso“ Agrární komory, kterou čtyřmi miliony korun spolufinancuje ministerstvo zemědělství, naráží na kritiku pro údajnou jednostrannost. Vyvrací kampaň mýty o konzumaci masa, nebo manipuluje informace ohledně dopadů vegetariánských alternativ na zdraví a životní prostředí?

Před týdnem 23:57

Fotbalové asociace sedmi evropských zemí na šampionátu v Kataru prohrály svůj boj o duhovou pásku "One love", kterou chtěli fotbalisté při utkáních podpořit práva tamních LGBT Plus lidí

Pásku obléct nesmějí. Je pokrytecké od Evropanů kritizovat stav lidských práv v Kataru? Nebo je naopak kritika této arabské země na místě a mohla by tamní lidskoprávní situaci zlepšit? Pozvání do debaty přijali ředitelka české pobočky Amnesty International Linda Sokačová a hlavní analytik Hospodářských novin Martin Ehl. Moderuje Karolína Koubová.

Před 2 týdny 24:12

Přímá volba prezidenta funguje dobře. Lidé mají to, co si zvolili, říká poslanec Michálek

Přímá volba prezidenta podle některých zbytečně posiluje funkci prezidenta, a tak oslabuje parlamentní demokracii. Druzí zase soudí, že je lepší, když hlavu státu vybírají přímo občané, ne zákonodárci. Co ukázalo posledních deset let s přímo volenými prezidenty?