Zprávy z Vysočiny
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Zastropování cen energií zatím provozovatelé zimních stadionů na Vysočině příliš nepocítili

Zimní stadiony patří k energeticky nejnáročnějším vnitřním sportovištím. Třeba provozovatel stadionu v Telči platil ještě na podzim za energie měsíčně téměř milion korun. Neúnosná situace se ale zlepšila, cena elektřiny šla dolů a zimní stadion nadále funguje. I tak ale zůstává na hraně provozovatelnosti.

01:49

Zprávy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každou hodinu vám přinášíme čerstvé zprávy. Relaci vysíláme vždy v celou hodinu. Zpravodajský maraton ráno doplňujeme krátkým přehledem vždy v půl.

Web

Dnes 03:22

Jihlavu čeká od února jedna z největších změn v městské hromadné dopravě

Všichni, kdo se zítra v Jihlavě chystají jet městskou hromadnou dopravou, by si měli zkontrolovat jízdní řád. Vedení linek totiž čeká jedna z největších změn v historii městské dopravy. Poprvé do ulic vyjedou vozy s označením G a H.

Dnes 02:28

Ceny vajec se za poslední rok zvedly až trojnásobně, lidé chtějí vlastní chovy slepic

Základní potraviny za poslední rok zdražily o desítky procent. Mléko stojí proti loňsku dvojnásobek, cena vajec se zvýšila třikrát a za maso zaplatí zákazníci o desítky procent víc. Zdražování živočišných produktů souvisí s vysokými cenami energií.

Včera 02:12

Ve Ždárských vrších hledají kompromis mezi ochranou přírody a zimní údržbou silnic

Na vybraných úsecích silnic v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy mohou silničáři už čtvrtou zimu díky výjimce používat chemický posyp. Stále ale hledají míru, jak vyhovět jak ochráncům přírody, tak i řidičům.

Včera 03:15

Západní obchvat Pelhřimova získal první stavební povolení

Na západní obchvat svého města čekají obyvatelé Pelhřimova už dlouho. Teď se zdá, že by jejich čekání mohlo brzy skončit. Ředitelství silnic a dálnic totiž získalo první stavební povolení.

Před čtyřmi dny 01:57

Podle průzkumu Sdružení sportovních svazů přibývá dětí, které se nevěnují pohybu

Více než čtvrtina dětí se v České republice nevěnuje pohybu. Vyplývá to z průzkumu, který si nechalo zpracovat Sdružení sportovních svazů. Podíl nesportujících dětí je podle průzkumu o něco větší než v dobách koronavirové epidemie. Oslovené sportovní oddíly na Vysočině ale výraznou změnu zájmu nepozorují.

Před pěti dny 02:23

Myslivci přijdou o část honiteb. Lesy ČR jich chtějí významnou část obhospodařovat samy

Asi dvěma třetinám honiteb v majetku Lesů České republiky skončí k prvnímu dubnu nájemní smlouvy. Na některé vypsal státní podnik znovu výběrová řízení, zároveň ale vydal seznam sto šesti honiteb, které už dál pronajímat nebude a nechá si je ve své režii. Chce v tom navíc pokračovat a do budoucna si takto převzít čtvrtinu všech svých honiteb.

Před šesti dny 03:17

Stavba Horáckého zimního stadionu v Jihlavě je na dobré cestě

Vedení města Jihlava dnes představilo plán financování celé stavby za téměř 2 miliardy. Pokud vše dobře půjde, demolice staré budovy by mohla začít na přelomu června a července.

Před šesti dny 01:49

V Česku je necelý rok, ale češtinu už ovládá na výbornou

Nikita z Ukrajiny se češtinu učí sotva rok, přesto se mu povedlo skončit ve školním kole olympiády z českého jazyka na jedné z třebíčských základek mezi nejlepšími. Jeho příběh nám přiblížil redaktor Patrik Salát.

Před šesti dny 02:08

Jihlava stále čeká na dodávku nových parciálních trolejbusů

Prvního února začne z Masarykova náměstí v Jihlavě vozit cestující na Horní Kosov nová linka G. Obsluhovat by ji měly nové parciální trolejbusy. Ty ale Jihlava od dodavatele ani sedm měsíců po termínu neobdržela a bude muset na linku nasadit starší vozy se spalovacím motorem.

Před týdnem 01:58

Budoucího prezidenta o víkendu vyberou i čerstvě osmnáctiletí

V pátek a v sobotu zamíří lidé znovu k urnám vybírat budoucího prezidenta země. Pro některé to bude vůbec první volba v životě. Jde o ty, kteří oslavili 18. narozeniny až po prvním kole voleb a zasáhnout tak budou moct až do kola druhého.