Host Lucie Výborné
17. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Zapomněli jsme, že by půda, na níž pracujeme, měla být nachystaná i pro další pokolení, říká sedlák

Roman Koutek má na Hané kousek od Olomouce rodinný grunt, o nějž se staral už jeho děda. Jako jeden z prvních zemědělců u nás začal pěstovat třeba sóju. „Když přejedu hranice, vidím u každého druhého stavení ceduli s nabídkou, co daný sedlák prodává. My takto komunikovat ještě neumíme,“ srovnává. Jak se dívá na klimatickou změnu nebo na naši zemědělskou krajinu? Poslechněte si celý rozhovor.

26:36

Host Lucie Výborné

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory Lucie Výborné. Zajímavé osobnosti mluví o věcech, jimž rozumějí. Své dotazy pokládejte přes formulář na webu.

Web

Dnes 32:44

V jídelním voze se potkává celý svět, říká vrchní jídelního vozu. Jízda ve vlaku je jako divadlo

Učil se na hospodského, studoval divadelní a filmová studia a od dětství ho to táhlo k železnici. A právě tahle kombinace dala vzniknout tomu, že se Pavel Peterka stal vrchním jídelního vozu. Z rozhovoru je jasné, že nejde jen o to navařit cestujícím ve vlaku. Vlak je pro něj tak trochu divadlo. A místo, kde se potkává celý svět. Co o něm vypráví spisovatel Jaroslav Rudiš? A jak zní člověk, pro kterého je práce největším koníčkem? Poslechněte si celý rozhovor.

Včera 37:20

I cesta je cílem, baví mě šílené jízdy, vypráví spisovatel Rudiš. Napsal Návod pro použití železnice

„Ve vlaku se stanete součástí jiného světa a potkáte spoustu zajímavých lidí,“ vypráví spisovatel Jaroslav Rudiš, který ve vlaku nejen píše, ale také relaxuje. Jeho kniha Návod pro použití železnice se stala v Německu před dvěma lety bestsellerem, nyní vychází v Česku. Co všechno můžeme zažít v jídelním voze? I o tom mluvil s moderátorkou Lucíí Výbornou ve vlaku do Vídně, která tímto zahájila speciální Týden na kolejích.

Před čtyřmi dny 29:30

Nejen šarlatáni, alchymií se zabýval i Isaac Newton, říká spolutvůrce seriálu Alchymisti

Zdeněk Sikač je chemik, astronom a astrofotograf. Je jedním z tvůrců podcastu Alchymisti, který připravilo Rádio Junior. „Cílem podcastu bylo především seznámit posluchače s některými významnými postavami a naznačit, jak rozdílný přístup v alchymii mohli mít,“ přibližuje Zdeněk Sikač. Jaké má mezi alchymisty favority? A co nového se sám dozvěděl?

Před pěti dny 28:47

Chválit tehdejší nádheru hor? Nechci dnešní generaci ubírat radost z putování, říká Miloslav Nevrlý

Od mládí se rád toulal. Prvně po starých částech Prahy, ale pak objevil hory. Pro skauty a trampy je jeho práce neochvějně známá, přesto se mu podařilo celý život zůstat stranou široké pozornosti. Za spisovatele se prý nepovažuje a možná ani netuší, kolika čtenářům jeho knihy změnily život. Ornitolog, cestovatel, zoolog a skaut Miloslav Nevrlý mluví o krajinách, které prošel, i lidech, které se pro něj stali důležitými. Poslechněte si celý rozhovor.

Před týdnem 26:55

Dáváte bacha? „Na rizika na silnicích připraví řidiče virtuální pomůcky,“ popisuje instruktor

Učme se přežít, Dávám bacha – projekty, které ponoukají řidiče k tomu, aby se na silnicích chovali ohleduplněji. Hostem je šéfinstruktor Jiří Novotný, který bude mluvit o kampaních, které se snaží edukovat řidiče, o nových virtuálních pomůckách, které dokážou méně zkušené řidiče připravit na rizikové situace, o mentorech za volantem i mladších žácích. Poslechněte si celý rozhovor.

Před týdnem 23:55

„Čtyřicet procent samizdatu prošlo bytem nevidomého Klementa Lukeše,“ vypráví Pavel Kosatík

Dvacet let se spisovatel Pavel Kosatík ptal pamětníků na muže jménem Klement Lukeš – člověk od mládí nevidomý, ale přes handicap bojoval i proti totalitnímu režimu. Kniha se jmenuje Zápasy slepého muže. „Koho historie alespoň trošku baví, mohl by v tom vidět příběh, že se člověk může zachránit sám, ale nesmí to vzdát,“ přibližuje svou novou knihu Pavel Kosatík. Jak on sám vzpomíná na život v totalitním režimu?

Před týdnem 32:10

Vztahy mezi skateboardisty jsou úžasné, jsme parta. Poradím soupeřům i na závodě, říká Vilém Jakeš

Vilém Jakeš je devatenáctiletý skateboardista, člen reprezentace ve skateboardingu, mistr republiky do 23 let ze Skate klubu Moravia Polešovice. Ještě v sezóně 2019 hrál hokej, pak ale přešel ke skateboardu. „Jakmile začal covid, hokej stopnul, hledal jsem něco, čím se zabavit,“ vypráví. Přestože je jeho otec Vilém Jakeš hokejovým trenérem, přiznává, že je rád, že se jeho syn rozhodl skateboard vyzkoušet. Jaké byly pro oba začátky Vilémovy nové sportovní kariéry?

Před týdnem 24:59

Posiluji každý den. Abych mohla zpívat i nějak vypadala, usmívá se zpěvačka Marika Gombitová

Narodila se ve východním Slovensku, ve třinácti začala zpívat se svými bratry ve skupině Matador, brzy začala vypomáhat otci v kostele při hře na varhany. Právě tam sahají její hudební začátky. I přes neštěstí, které ji v mládí postihlo, se jí podařilo udržet na slovenské hudební špičce. Zkraje příštího roku si zazpívá v pražské O2 Aréně. S Marikou Gombitovou si povídá Lucie Výborná nejen o vášni k hudbě. Poslechněte si celý rozhovor.

Před týdnem 32:39

Otevřená debata v naší společnosti chybí. Měli bychom se tím vážně zabývat, vyzývá teolog Petráček

„Celý svůj život jsem mezi mladými lidmi, v mnoha směrech jsou skvělí, vůbec nesdílím katastrofické vize, že každá generace je horší a mládež upadá,“ říká katolický kněz, historik a teolog Tomáš Petráček, podle kterého politické elity selhávají – apelují na primitivní pudy, hecují emoce. „Je to otázka společenských a mediálních elit, aby se tomu postavily,“ nabádá kněz. Poslechněte si celý rozhovor.

Před 2 týdny 31:03

Ber, nebo nech být, řekla agentka. Tak jsem to vzal, vzpomíná na první zahraniční roli herec Vašut

Herec Marek Vašut se poprvé objevil ve filmu, když mu bylo pět let. Je významným českým filmovým a divadelním hercem a dabérem, zahrál si v několika zahraničních filmech. Jak se za ta léta v showbyznysu změnil jeho přístup k herectví? A je pro něj stárnutí palčivé téma, nebo na něj nahlíží spíše s humorem? Poslechněte si celý rozhovor.