Téma Plus
25. březen 2023

Poslechněte si podcast: Zapomenuté projekty: Praha se měla stát nacistickým městem budoucnosti. Některé nápady dnes šokují

Praha byla sídlem králů a symbolem českého národa, ale i místem, které se pod taktovkou německých okupantů mělo během 2. světové války začít měnit na nacistické město budoucnosti. Tým architektů pod vedením Reinholda Niemeyera hned od počátku okupace pracoval na plánech přestavby Prahy v germánském stylu. Projekty teď v mnoha ohledech působí doslova šokujícím dojmem.

53:59

Téma Plus

Vydává: Český rozhlas

Zajímavé události i osobnosti pohledem odborníků i dobových dokumentů

Web

Před třemi dny 53:48

Rychlokurs demokracie. Jak se na jaře 1968 konečně probudil československý parlament

Letošní 55. výročí roku 1968 je důvodem zamyslet se i nad méně známými aspekty divokého vývoje československého pokusu o reformu. Ve volném seriálu věnovaném méně známým aspektům československého pokusu o reformu se dostáváme k dění v parlamentu. Kdy se začal parlament emancipovat na straně a vládě? A jak probíhaly první krůčky jeho samostatnosti?

Před týdnem 53:51

Nadstandardní kontakty, krytí i sledování StB. Čím vlastně byl Prognostický ústav?

Kdy a jak vzniklo vědecké pracoviště, kterým prošli dva naši novodobí prezidenti, několik ministrů a řada dalších pozoruhodných osobností? A kdo stál za jeho vznikem a komu tato instituce vadila?

Před týdnem 53:56

Přispěl jsem k politické i ekonomické proměně země, vzpomíná dnes Václav Klaus na Občanské fórum

Před třiceti lety se definitivně rozpadlo Občanské fórum. Hnutí, které vzniklo z iniciativy disidentů, získalo v listopadu 1989 rychle masovou podporu a vyjednalo pokojné převzetí moci od Komunistické strany Československa. Ale velmi brzy se v něm projevily názorové rozdíly jeho hlavních lídrů a po roce a několika měsících se formálně rozpustilo. Jak na něj dnes vzpomínají Alexandr Vondra, Václav Klaus a Petr Pithart, shrnuje Téma Plus Víta Pohanky.

Před 2 týdny 52:08

Dezinformace v socialistickém Československu? Pomluvy, provokace a lhaní

Lež, která v sobě obsahuje zrnko pravdy. Sice to pravda není, ale být by vlastně mohla. Dezinformace. V dnešní digitální době je někdy náročné se v záplavě informací vyznat. Jak se ale hoaxy, fake news a dezinformace šířily v dobách socialismu? Jak důležitým nástrojem tehdejší propagandy byly? A kdo byli profesionální lháři, kteří dezinformace vymýšleli?

Před 3 týdny 53:59

Vesmír a sport. Vedlejší hřiště studené války

Sport nebo věda, i to byla bojiště, na kterých se také sváděly bitvy studené války. A právě o nich je třetí části čtyřdílného seriálu o studené válce. „Dohnat a předehnat“ znělo okřídlené heslo ve sovětském bloku. Velmi rychle se začalo ukazovat, že jde spíše o zbožné přání, ovšem existovaly oblasti, kde se to místy dařilo.

28. říjen 2023 53:55

Mašínové? Na těch se neshodneme

V posledních týdnech jsme toho na Plusu řekli opravdu hodně k případu skupiny bratří Mašínových. Několik zajímavostí a postřehů za pomoci historiků doplní a okomentuje speciální vydání pořadu Téma Plus.

28. říjen 2023 53:58

Volby a parlament v 60. letech: Ideologie, švejkovina a pět minut slávy poslance Pružince

Volební studia a volební vysílání bývají adrenalin a lahůdka. Pro profesionály z řad novinářů i pro nadšence z řad angažovaného voličstva. Sčítají se hlasy a přepočítávají se na mandáty. Probíhají rozhovory s ústřední volební komisí.

21. říjen 2023 53:51

Náš dům zabavili a museli jsme odejít. Venku už ale stály dvě rodiny z Rumunska, vzpomíná pamětník

Tisíce lidí musely pryč ze svých domů či bytů a další tisíce se do nich nastěhovaly. Na poválečné vysídlení německého obyvatelstva navázal po roce 1945 proces osídlování tuzemského pohraničí. Nejprve dobrovolný, ale později i řízený. V květnu 1945 bylo sovětskou a americkou armádou osvobozeno Československo, včetně jeho pohraničních oblastí, které byly roku 1938 připojeny k Německu.

14. říjen 2023 53:57

Komunismus à la française. Vzestup a pád PCF. S invazí do Československa přišlo vystřízlivění

„Francie a její sociální dávky! Francie se svým sociálním systémem. Francie je prostě komunistická!“ Setkávám se často s kategorickým názorem. Z čeho pramení tento postoj? Možná z neznalosti, možná z generalizování. Jaký je a byl tento komunismus „à la française“?

7. říjen 2023 54:00

Chaos s Nikitou aneb Atomová válka na spadnutí a s kým půjde třetí svět?

Druhý díl seriálu věnovanému zajímavým kapitolám studené války se zaměřuje především na období, kdy v čele Sovětského svazu stál Nikita Sergejevič Chruščov. Na scéně studené války se poprvé výrazně objevuje v souvislosti s příměřím na Korejském poloostrově. Tehdy byl ještě jedním z člen kolektivní vedení, které stálo v čele SSSR po Stalinově smrti.