Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 1235. květen 2022

Poslechněte si podcast: Zapomenuté „moravské Lidice“: Krutost a vraždy až do samého konce

Článek Michala Komárka: Stačilo přežít už jenom pár dnů. Konec utrpení a strachu byl tak blízko. O to víc absurdně a beznadějně ta smrt vypadá. A také proto, že na vině bylo nejenom vražedné komando SS, ale i opilí a bezohlední partyzáni. 5. května roku 1945 zbyla z moravské obce Javoříčko jen škola, kaplička, stodola a jeden dům. Zavražděno bylo 38 mužů.

12:43

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 742Včera 13:15

Pod čarou: Luxusní a toxické. Konec legendární restaurace odhalil paradoxy zážitkové gastronomie

Newsletter Matouše Hrdiny: Auta nebo jachty si nelze nakupovat donekonečna, ale jsou i jiné druhy luxusu, které zdánlivě nemají hranice. Patří mezi ně i jídlo, a i když kult fine diningu dostává trhliny, nejspíš je příliš lákavý na to, aby úplně padl.

Epizoda 736Před dvěma dny 05:15

Slabina českých romcomů je pořád stejná. Nikdo se v nich nemá rád

Recenze Martina Svobody. Romantická komedie Ostrov s Plodkovou a Langmajerem uvázlými na Ostrově není totální průšvih. Největšího nešvaru domácích romcomů se ale nezbaví.

Epizoda 736Před dvěma dny 02:41

Fiala chce přesvědčit Zemana, aby Ústavní soud nechal na Pavlovi

Článek Lucie Stuchlíkové a Michaely Rambouskové. Miloš Zeman zvažuje, že jmenuje nového předsedu Ústavního soudu, ačkoli Pavlu Rychetskému končí mandát až v srpnu. Proti tomu je nově zvolený prezident Petr Pavel i premiér Petr Fiala.

Epizoda 736Před dvěma dny 06:15

Komentář: Vláda spravuje to, co funguje. Skutečnou ostudu neřeší

Komentář Martina Čabana. Než se pustíme do vděčných debat, který volební den lépe vyhovuje české chatařsko-chalupářské nátuře, položme si znovu základní otázku: Proč vlastně?

Epizoda 736Před dvěma dny 13:06

Evropa hasí průšvih. Drahota a nedostatek elektřiny by Unii mohly zničit

Analýza Zuzany Kubátové. Evropská komise chystá návrh reformy trhu s elektřinou. Výsledkem bude nejspíš vládami řízený systém státních pobídek a cenových stropů. Pokud se systém nepodaří dobře nastavit, hrozí nedostatek energie a cenové výkyvy.

Epizoda 735Před třemi dny 04:39

Glosa: Babišovi imagologové se loučí. Přijdou jiní

Glosa Jana Lipolda. Pokud bude Andrej Babiš v politice včetně svých ambicí, těžká marketingová podpora v dosavadním stylu pro něj zůstane nutností.

Epizoda 734Před třemi dny 07:13

Gang se naboural státu do počítačů. Na vízech vydělal 850 milionů

Článek Vojtěcha Blažka, Kateřiny Němcové a Alberta Málka. Začal soud v kauze nevídaného útoku na systém přidělování víz. Rusové žijící v Česku vytvořili software, s jehož pomocí ovládli podávání žádostí o víza na ambasádě v Hanoji. A za místo v pořadníku si účtovali stovky tisíc.

Epizoda 734Před třemi dny 06:26

Prezidentovo doporučení nepomohlo. Babiš na Vysočině utrpěl fiasko

Analýza Petra Holuba. Výrazná porážka, kterou Andrej Babiš utrpěl v Novém Veselí, kde léta na chalupě žil Miloš Zeman, se stala symbolem jeho neúspěchu. Důvodů, proč na Vysočině pohořel, je několik.

Epizoda 734Před třemi dny 06:15

Propracovaná image Petra Pavla. Vzorem mu stáli Redford, Craig či Clooney

Článek Michaely Rambouskové. Vizáž nově zvoleného prezidenta, která uhranula tisíce Češek a Čechů, nepřišla sama od sebe. Vznikla jako soubor detailů, které pomáhala doladit stylistka a módní návrhářka.

Epizoda 733Před čtyřmi dny 07:06

Köppl mohl porušit zákon, potvrdil legislativní odbor. Trumfy drží koaliční poslanci

Článek Vojtěcha Gavriněva. „Je nepochybné, že veřejně podporoval prezidentského kandidáta,“ popsal legislativní odbor Sněmovny počínání člena RRTV Daniela Köppla. Zástupci vládní koalice by podle vyjádření pro Seznam Zprávy mohli prosadit jeho vyhození.