Natura
11. únor 2023

Poslechněte si podcast: Zapomeňte na čtvero ročních období, připravte se na dvě, nabádá klimatolog Farda

Dlouhá období sucha a v létě vlny veder prokládané epizodami náhlých a prudkých ochlazení. Mírné zimy bez sněhu, připomínající táhlý podzim. A také častější výskyty tornád a bouří s přívalovými dešti. To všechno jsou průvodní jevy globální změny klimatu, projevující se právě v extrémních výkyvech počasí.

23:57

Natura

Vydává: Český rozhlas

Ekologická témata i novinky z oblasti ekologicky šetrného způsobu života.

Web

Před dvěma dny 23:53

Lipová alej ve městě? Zapomeňte na minulost, málokteré druhy stromů v současných městech přežijí

Stromy ve městech vnímáme spíš jako dekorativní prvky, a přitom bychom se bez nich dnes neobešli. V létě ochlazují a zvlhčují rozpálené ulice, čistí vzduch a poskytují stín, v zimě se stávají bariérami proti větru a sněhu.

Před 2 týdny 23:41

Šumava je otevřená učebnice. I nás překvapuje, jak se příroda chová, říká ředitel správy NP Šumava

Národní park Šumava letos oslavil 32 let od svého založení, Chráněná krajinná oblast Šumava 60 let existence a už při jejím zakládání bylo jasné, že podobné horské smrčiny, pralesy, slatě, rašeliniště a karová jezera nemají v Evropě obdoby.

Před 3 týdny 23:52

Odpadový Oskar. Spolek Arnika upozorňuje na obce, které efektivně bojují s komunálním odpadem

Česká republika je v Evropě jediná, která nemá jednotný systém nakládání s odpady. To řeší každá obec, město i městská část po svém. Ekologický magazín Natura se vypravil do míst, která jsou pozitivním příkladem. Spolek Arnika totiž vyhlašuje každý rok soutěž Odpadový Oskar a snaží se upozornit na města a obce, které efektivní cestu našly a jsou díky tomu krásné, čisté a navíc ušetří.

11. listopad 2023 23:41

Bytový dům 21. století? Nízkoenergetický, se zelenými střechami a podporující mezilidské vztahy

Udržitelné pasivní domy mohou urbanisticky zapadat i do centra města. Tři takové s celkem 156 „zdravými byty“ vznikly na místě původního sídla České námořní plavby v pražských Strašnicích. Novostavba Green Port Strašnice vyhrála v kategorii Náš domov v 5. ročníku celostátní soutěže Adapterra Awards a zaujme využitím přírodních materiálů, zelenými střechami, množstvím zeleným ploch i komunitními prostory pro setkávání, odpočinek a městské zahradničení.

4. listopad 2023 23:56

Ekologická vozovna tramvají nebo brněnský lesopark vyhráli letošní Adapterra Awards

Adapterra je slovní hříčka, ve které se ukrývají slova: přizpůsobení a země. Stejně se pak jmenuje celorepubliková soutěž, kterou už popáté vyhlásila ekologická Nadace Partnerství. Cílem je najít lidi, kteří vymysleli a uvedli v život systém opatření, která nás mají připravit na extrémní výkyvy počasí v podobě sucha, veder, náhlých změn teplot nebo bleskových povodní.

28. říjen 2023 23:25

Chceme z vysazování alejí vytvořit celonárodní hnutí. Za každého občana strom, říká otec projektu

Naše republika má narozeniny a jak je lépe oslavit než sázením stromů? Některé iniciativy pořádají sbírky na nové semenáčky do zničených lesů, do sázení se dokonce za podpory masivní reklamy zapojily i některé firmy, aby povinně snížily svou uhlíkovou stopu.

21. říjen 2023 23:50

Břízy už mají 1,5 metru. Tak rychlá obnova po požáru překvapila i mne, říká ředitel parku

Mohutné skalní věže, brány, stěny, rokle a bludiště, monumentální pískovcová brána a na ně navázaný biotop. Pokud myslíte, že to vše najdete jen ve Spojených státech, jste na omylu – jde o relativně malé území o rozloze 80 kilometrů čtverečních na jihozápadě Šluknovského výběžku. Na Děčínsku, mezi obcemi Hřensko, Chřibská a vesnicí Brtníky.

14. říjen 2023 23:56

Přírodu nechráníme – a filmy o ní netočíme – kvůli ní, ale především kvůli sobě

V Brně proběhl minulý týden už 49. ročník mezinárodního festivalu filmů s ekologickou tematikou Ekofilm. Je to nejstarší a také největší festival svého druhu na světě, jezdí na něj tvůrci ze všech koutů zeměkoule a snaží se přijít na to, jak lidstvo přimět, aby nad otázkou životního prostředí – a naší rolí a budoucností v něm – začalo víc přemýšlet.

7. říjen 2023 23:12

Permakultura je jako celostní medicína, říká zakladatel permafarmy Franěk

Víte, co je to permakultura? Spojuje v sobě anglická slova permanent (trvalý) a agriculture (zemědělství) a jde o styl přístupu k zemědělství, přírodě a životnímu prostředí usilující o trvalou udržitelnost nebo spíš o regeneraci přírodních zdrojů.

30. září 2023 23:22

Ondřej Přibyla aneb Milovník Duny, šachu a přesných dat

„Příroda je pro mě víc o fyzikálních procesech než o zvířátkách, víc o průchodu záření atmosférou a chemii rozpouštění CO2 v oceánech,“ popisuje čerstvý laureát Ceny Josefa Vavrouška za výjimečný počin na poli ekologie. Tím je web a projekt Fakta o klimatu, kterým se snaží se svými kolegy přinášet relevantní, pravdivé a na vědeckých výzkumech postavené informace o globálních změnách klimatu i o tom, co to přináší.