• Podcasty
  • Zápisník zahraničních zpravodajů
Zápisník zahraničních zpravodajů
18. únor 2025

Poslechněte si podcast: V Paříži dodnes používají gilotinu, hlavy už ale neseká. Usnadňuje práci v rodinném rámařství

Už bezmála sto let se z uličky u pařížského Trocadéra, odkud je krásný výhled na Eiffelovu věž, line nezaměnitelná vůně laku, vosku a lepidla. Vychází z ateliéru v malebné vile z 18. století, kterému se říká Dům rámečku. Rodinnou dílnu tu coby třetí generace řemeslníků provozují sestry Hinda a Corrine Zerbibovy.

03:41

Zápisník zahraničních zpravodajů

Vydává: Český rozhlas

Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety.

Web

Včera 03:15

Chceme probudit Evropu, říká účastník protestní cyklojízdy srbských studentů

Jarní počasí láká sednout na kolo a šlápnout do pedálů. Studenti ze Srbska to vzali z gruntu a vydali se na skoro 1500 kilometrů dlouhou cestu do Štrasburku. Během dvoutýdenní jízdy zavítali do pěti unijních zemí s cílem všude upozorňovat na neutěšenou situaci v jejich zemi. Ve Štrasburku se chtějí setkat s představiteli evropských institucí, mimo jiné Evropského soudu pro lidská práva, který se v poslední době Srbskem zabýval.

Před dvěma dny 03:07

Roky učení a šest generací zkušeností. Rodina Konopczyńskich vyrábí keramiku s 200letou tradicí

Městečko Bolimów kdysi platilo za jedno z center polského hrnčířského řemesla. V minulosti tu vedle sebe fungovalo okolo dvaceti zavedených rodinných keramických dílen. Do dneška přežila jediná: Rodina Konopczyńskich se hrnčířství věnuje už šestou generaci. Její výrobky jsou rozpoznatelné díky specifickému motivu ptáčka a květů. V posledních desetiletích tu ale vzniká i keramika, která přesahuje hranice folkloru.

Před čtyřmi dny 03:37

Křesťanskou tradici v Palestině nesou staré arabské rody, rychle jich ale ubývá

Velikonoční Hod Boží slaví také Palestinci, především tedy palestinští křesťané. Ve Svaté zemi jich sice rychle ubývá, zatím ale stále stojí v čele řady palestinských měst. Křesťanská menšina má také své ministry v palestinské vládě. Západní břeh Jordánu, pásmo Gazy a Izrael jsou dnes domovem bezmála dvou set tisíc křesťanů – základ komunity tvoří staré arabské rody. Války a okupace ale část z nich vyhnaly do celého světa.

Před týdnem 02:23

Kalifornie hlásí agresivní lachtany. Na vině jsou neurotoxiny obsažené v řasách

Lachtan vypadá mile a hravě, zuby má ale jako pes a stejně jako pes vás může pokousat. Doslova na vlastní kůži se o tom v posledních týdnech přesvědčili plavci u kalifornských břehů. Přibývá tam totiž případů, kdy lachtani zaútočili na lidi. Dospívající dívka skončila s poraněným předloktím, jeden muž měl kousanci hustě poseté obě nohy a dalšího lachtan napadl při surfování nedaleko Los Angeles a pokousal ho přes neopren.

Před týdnem 03:38

„Jsem hrdý, co všechno dokázala.“ Na šampionátu řezníků v Paříži zazářila i Češka ze Slovácka

Paříž minulý týden hostila světový šampionát řezníků. Do francouzského hlavního města se sjely týmy z 16 zemí. Česko v soutěži mladých řezníků a řeznic reprezentovala 28letá Monika Remešová ze Slovácka.

Před 2 týdny 03:38

Budoucnost obalů může být v papíru. V továrně v německém Kehlu se snaží o jeho udržitelnou výrobu

Městečko Kehl je vlastně německé předměstí francouzského Štrasburku. Přes Rýn, který tvoří německo-francouzskou hranici, tam jezdí i jedna linka štrasburských městských tramvají. Právě díky mohutné řece se na severu Kehlu rozkládá velký průmyslový areál s přístavem, kde se nachází také továrna papírenské firmy Koehler s dvousetletou tradicí.

Před 2 týdny 03:27

Pět století ve stínu lepry. Muzeum v norském Bergenu vzniklo z bývalé nemocnice pro malomocné

V současnosti v podstatě zapomenutá nemoc, lepra, byla ještě v 19. století v Norsku velmi běžná. Dnes ji tam připomíná jen pojmenování po norském objeviteli bakterie, která nemoc způsobuje, a také muzeum v Bergenu. V tamním kostele svatého Jørgena a budovách v jeho okolí se totiž nacházela jedna z velkých nemocnic, kde lepru neboli malomocenství léčili.

Před 2 týdny 03:40

160 let od konce války Severu proti Jihu: „Když se vzdají, nechte je jít,“ vzkázal Lincoln

Čtyřletá občanská válka ve Spojených státech byla největším a nejkrvavějším ozbrojeným konfliktem na americkém kontinentu. Válečné běsnění, během kterého na obou stranách zahynulo přes 600 tisíc vojáků, úplně skončilo až na začátku léta 1865. Zásadní dohoda o kapitulaci hlavní armády Konfederace byla ale podepsaná už na začátku dubna ve vsi Appomatox ve Virginii.

Před 2 týdny 03:47

Bejrút je brána do světa haute couture. Ve stínu války tu vyrůstají nová velká jména světové módy

Bejrút je líhní světových módních návrhářů. V libanonské metropoli začínali Eli Saab, Warde nebo Georges Hobejka, kteří dnes mají luxusní butiky po celém světě. Ve stopách těchto ikon jde ale i mladší generace bejrútských návrhářů a návrhářek. Ti teď po válečné přestávce ve své zemi už opět připravují nové kolekce.

Před 3 týdny 03:35

Alfons Mucha všemi smysly. Na varšavské výstavě malířovo dílo mluví i voní

Alfons Mucha byl velkým českým umělcem s kapkou polské krve v těle. Svými plakáty, ilustracemi, obrazy a skicami dobyl nejen Paříž nebo New York, ale i obchody, kavárny a hlavně domácnosti po celém světě. Výstava Magie secese nyní Alfonse Muchu poprvé interaktivně představuje také Polsku. Ve Varšavě se v pátek veřejnosti otevřela výstava, která mimo jiné nechává hologram slavného malíře promlouvat jeho hlasem.